Zöld átállás: Brüsszel bejelentette a fenntartható ipar új tervét.

Az Európai Bizottság hétfőn nyilvánosságra hozta az újonnan kidolgozott tiszta ipari megállapodást, amely egy átfogó gazdasági stratégiát fogalmaz meg. E terv célja, hogy erősítse az európai ipar versenyképességét és ellenálló képességét, miközben a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére összpontosít.
A kezdeményezés célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének felgyorsítása, azaz a dekarbonizáció elősegítése, mindezt pedig úgy, hogy közben megőrizzük és fejlesszük az európai gyártás jövőjét.
A brüsszeli közlés szerint a megállapodás a dekarbonizációt az ipari növekedés motorjaként kívánja használni, miközben kiszámítható környezetet teremt a vállalatok és a befektetők számára. A cél, hogy Európa továbbra is elkötelezett maradjon a 2050-re kitűzött klímasemlegességi céljai mellett, olvasható a testület sajtóközleményében.
A megállapodás két alapvető szektorra összpontosít: az energiaintenzív iparágakra és a fenntartható technológiákra. Az uniós végrehajtó testület hangsúlyozza, hogy az energiaintenzív ágazatok sürgős támogatásra szorulnak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású átállás érdekében, valamint az elektromos energia felhasználásának fokozásához. A magas energiaárak, a tisztességtelen globális versenyhelyzet és a bonyolult szabályozások komoly kihívások elé állítják őket, ami jelentősen rontja versenyképességüket.
A javasolt megállapodás különös hangsúlyt fektet a körforgásos gazdaság elveire, célul tűzve ki az EU korlátozott erőforrásainak hatékony kihasználását, valamint a harmadik országoktól való nyersanyag-függőség mérséklését. Az új intézkedések célja az ipari értékláncok megerősítése, továbbá lehetőséget adnak arra, hogy az egyes szektorok sajátos igényeire szabott cselekvési terveket dolgozzanak ki.
Ennek részeként márciusban bemutatják az autóiparra vonatkozó cselekvési tervet, tavasszal pedig a vas- és fémipar számára készülő stratégiát. Ezenfelül további konkrét intézkedések várhatók a vegyipar és a tiszta technológiai ágazatok számára is.
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az energiaárak csökkentésére, a tiszta termékek iránti kereslet ösztönzésére, a dekarbonizáció finanszírozására, valamint a nyersanyag- és munkaerő-hozzáférés javítására is. Az elérhető energiához való hozzáférést segítő akciótervvel támogatja a tiszta energia gyorsabb bevezetését, az elektromos átállást és az EU belső energiapiacának megerősítését.