Versünnep az Ötórai teán – Párkány szíve verssorokkal telik meg A varázslatos Ötórai tea eseménye ismét elérkezett, ahol a költészet világába kalauzoljuk el a résztvevőket. Párkány városa nem csupán a festői tájairól híres, hanem a szavak erejéről is, am

A versíró pályázat győztese Farkas Csaba Egy folyó meséje című költeményével
Az Ötórai tea rendezvénye egy különleges, közösségi élményt kínál, ahol a résztvevők egy finom csésze tea társaságában, nyitott szívvel merülhetnek el a költészet varázslatos világában. Ez a bensőséges tér lehetőséget ad arra, hogy megosszuk egymással gondolatainkat és érzéseinket, felfedezve a szavak erejét és a lírai kifejezés szépségét. Itt a beszélgetések nem csupán informális eszmecserék, hanem egy mélyebb kapcsolódás lehetőségei, amelyeken keresztül a költészet által inspirált élmények és érzések bontakozhatnak ki.
A bevezetőben a párkányi gimnázium Szívritmus zenekara lenyűgöző előadásban mutatta be József Attila egy klasszikus versét. Az együttes csupán idén alakult, de már most jelentős sikereket tudhat magáénak, hiszen az idei Tompa Mihály vers- és prózamondó versenyen bejutottak az országos döntőbe.
Gulyás Zsuzsanna, a rendezvény főszerkesztője és házigazdája, szívélyesen köszöntötte a megjelenteket. Bevezetőjében hangsúlyozta, hogy ezen a különleges irodalmi eseményen a magyar költészet napja alkalmából Márai Sándor és József Attila szellemi örökségét idézik meg. Érdekes párhuzam, hogy mindkét kiváló költő április 11-én látta meg a napvilágot – Márai 1900-ban Kassán, míg József Attila 1905-ben Budapesten született.
A költészet ünnepének szellemében valósult meg a "Szavak szárnyán szállva" című versíró pályázat eredményhirdetése. A pályázat két korcsoportban és két nyelven - magyarul és szlovákul - lett meghirdetve, azzal a különleges feltétellel, hogy a versnek tartalmaznia kellett a "Párkány - Štúrovo" kifejezést. A fiatalabb, 18 év alatti kategóriában három magyar pályamű érkezett, míg szlovák nyelvű alkotás sajnos nem volt. A felnőtt korcsoportban viszont hat magyar és egy szlovák szerző küldte el a saját művét, gazdagítva ezzel a pályázat kínálatát.
A verseny résztvevői között feltűntek olyan tehetséges egyének, mint Mikus Margaréta, Mirella Podlupszka, Farkas Csaba, Nagy Dorottya, Kiss Olivér, Lukács Mária, Szabó Evelin, Dufek Mária, Szokol Milán és Janig Norbert. Az esemény színes palettáját ők alkották, mindannyian különböző háttérrel és képességekkel rendelkező versenyzők voltak.
A verseket névtelenül szavalta el Gulyás Zsuzsanna, így a közönség is elfogulatlanul szavazhatott a közönségdíjra. A Dudás Ágnes szerkesztő, Forgács Péter tanár, író, Tungli Vecserka Judit tanár, az Országos Közoktatási és Ifjúsági Intézet munkatársa, Juhász Gyula szerkesztő, versmondó és Gulyás Zsuzsanna, tanár, főszerkesztő összetételű zsűri az értékelés során különösen figyelt az első benyomásra, az érzelmi hatásra, a dinamizmusra és eredetiségre, a nyelvhasználat tisztaságára.
Forgács Péter, a zsűri tagja értékelésében hangsúlyozta, hogy már a részvétel önmagában is bátorságot követel, hiszen a szerzők névtelenül, csupán műveik révén mutatják meg magukat. Kiemelte, hogy több versnél túlságosan is erőteljesen érezhető volt a "Párkány" inspiráló hatása, és - mint fogalmazott - születtek úgynevezett "leltárversek" is. Rámutatott arra, hogy egy igazán jó vers képes elszakadni a mindennapoktól, mélyebb rétegeket tár fel a belső világban, és olyan gondolati gazdagságot közvetít, amely az olvasót is gazdagítja. Szerencsére a megmérettetésre érkeztek ilyen értékes költemények is.
A verseny eredményei:
18 év alatti kategória: 1. Nagy Dorottya - Goram: Óhaj, Sóhaj 2. Mikus Margaréta - Párkány tűzkakasa 3. Kiss Olivér - A két kutya Ezek a fiatal tehetségek lenyűgöző alkotásokkal léptek színpadra. Nagy Dorottya „Goram: Óhaj, Sóhaj” című művében érzelmekkel teli világot teremtett. Mikus Margaréta „Párkány tűzkakasa” című darabja pedig a helyi kultúra színeit és hangulatát idézi meg. Végül Kiss Olivér „A két kutya” című munkája egy bájos és szórakoztató történetet mesél el, amely mindenki szívét megérinti.
18 év felettiek számára ajánlott művek: 1. Farkas Csaba - Egy folyó meséje, 2. Dufek Mária - Tangó, 3. Szabó Evelin - A Duna partján fekvő város.
Szlovák nyelvű kategória (18+): Mirella Podlupszka - "Štúrovská básnička"
Különdíjak:
Horváth Ágnes, a Városi Művelődési Központ tiszteletbeli különdíjasa: Farkas Csaba.
A rendezvény keretein belül Kuklisné Barics Anna Róza, a lap közönségének szeretett "Rózsi nénije", saját, szívből jövő versével varázsolta el a hallgatóságot. Ő nem a versenyzők között indult, hanem meghitt költeményét egyedül, személyes előadásban adta elő, ezzel igazán különleges pillanatokat teremtve.
A vers köré épült ötórai teázáson felléptek szavalataikkal a város iskoláinak tanulói és a közönség verskedvelő tagjai. A Trio Grandioso képviseletében: Janszo Orsi, Kurina József gazdagította a versünnepet.
Az esemény igazán különleges módon ünnepelte a költészetet: nem csupán az örök értékekre hívta fel a figyelmet, hanem remek alkalmat teremtett a helyi tehetségek kibontakozására is.