Meghökkentő korlátozások fenyegetik a bajnokság menetét.


A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) a 2025-ös szezonra való felkészülés során váratlan irányváltást hajtott végre: úgy döntöttek, hogy megerősítik a hajlékony szárnyak ellenőrzését, így szigorúbb szabályok lépnek életbe.

Az utóbbi évek során többször is napvilágot látott, hogy bizonyos csapatok, köztük a tavalyi bajnok McLaren, túlzottan rugalmas aerodinamikai elemeket alkalmaznak, különösen az első szárnyak terén. E problémát különösen a versenyek során figyelték meg, ami komoly vitákat generált a motorsport közösségében.

A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) időről időre a műszaki ellenőrzések szigorításával próbálta megelőzni a szabályok kijátszását. Tavaly azonban egy új megközelítést alkalmaztak: több hétvégén át tartó kamerás megfigyelést vezettek be. Ennek eredményeként végül azt állapították meg, hogy nem találtak problémát a szárnyak használatával kapcsolatban.

Ehhez képest meglepő, hogy az év első hónapjának legvégén, amikor a csapatok már az idei autó fejlesztésének utolsó szakaszáéban járnak, váratlanul mégis szigorítást jelentettek be.

"Az FIA formaautós részlegének további elemzéseit követően, amelyek a 2024-es idény végén készülnek, világosan megfogalmaztuk céljainkat: 2025-ben az aerodinamikai elemeknek vitán felül meg kell felelniük a szabályoknak. Ennek érdekében a 2025-ös idény kezdetétől szigorúbb tesztelési eljárásokat vezetünk be a hátsó szárnyakra, míg a Spanyol Nagydíjtól az első szárnyakat is alaposabban ellenőrizzük." - tájékoztatott a felügyelőszervezet.

A változtatás bejelentésének időpontja kétségtelenül nem a legoptimálisabb, azonban az FIA álláspontja szerint a júniusi barcelonai versenyig mindenki elegendő időt kap a felkészülésre.

"A szakaszos megközelítés lehetővé teszi, hogy a csapatok anélkül alkalmazkodjanak, hogy a már meglévő elemeket el kellene távolítaniuk" – emelték ki.

A Motorsport.com információi szerint a közeljövőben életbe lépő új szabályozás értelmében az első szárnyak elemei már csak 10 mm-el deformálódhatnak a korábbi 15 mm helyett. Emellett a mérési technikák is szigorodnak, így nehezebbé válik a szabályok kijátszása.

Gary Anderson, aki korábban a Jordannél dolgozott tervezőként, jelenleg Formula-1-es műszaki szakíróként tevékenykedik. Véleménye szerint meglehetősen különös, hogy az idény első harmadát egy, míg a hátralévő részt egy másik szabályrendszer alapján fogják lebonyolítani. Ez a lépés komoly hatással lehet az erőviszonyokra és a csapatok közötti versenyhelyzetre.

"A véleményem szerint ez a lépés már az esemény kezdetén torzíthatja a világbajnokságot" - nyilatkozta a szakértő a The Race-nek. "Minden autó esetében eltérően alakul ki a legjobb teljesítmény, de itt egy 33%-os változást tapasztalunk a hajlékonyság terén, ami nyilvánvalóan hatással lesz a versenyekre. Vannak helyzetek, ahol ez kedvező hatású lehet, míg máskor inkább hátrányos következményekkel jár."

Anderson hangsúlyozta, hogy az első szárny önállóan nem bír jelentőséggel; sokkal inkább annak az interakciója a padlólemezzel, a széleivel, és a hátsó szárnnyal. Ez a dinamikus együttműködés eredményezi, hogy egyes csapatok a módosítások előtt gyorsabbak, míg azután esetleg lassabbá válnak, és természetesen az is előfordulhat, hogy a folyamat fordított hatást gyakorol.

Related posts