Tito fényűző yachtján évente ötvenezer vendég érkezésére számítanak.


Marko Filipović, Fiume városának polgármestere bejelentette, hogy Horvátországban először nyílik hajómúzeum, amely várhatóan évente ötvenezer érdeklődőt vonz majd.

Felújították Josip Broz Tito egykori jugoszláv elnök híres luxushajóját, a Galebet (Sirály), amely most ismét a fiumei (Rijeka) kikötőbe érkezett. A hajó tervei szerint múzeumi funkciót kap, így a látogatók számára is betekintést nyújt a múlt történetébe és Tito életébe.

A munkálatok 12,4 millió euróba kerülnek, az Európai Unió korábban 4,2 millió euróval támogatta a projektet, míg Rijeka önkormányzata 1,6 millió euróval járult hozzá.

A hajó rekonstrukciója a kraljevicai Dalmont hajógyárban történt, és ez a folyamat négy évet vett igénybe. 2019 óta folyamatosan végeztek rajta különféle munkálatokat. Az impozáns jármű 4300 négyzetméteren terül el, amelyből 1500 négyzetmétert múzeummá szeretnének átalakítani. Ezen kívül 900 négyzetméternyi területet vendéglátási célokra szánnak, míg 400 négyzetmétert szálláshelyekként kívánnak hasznosítani. A projekt keretében pályázatot hirdettek, és jelenleg is várják az érdeklődők jelentkezését. A polgármester előrejelzése szerint a hajó megnyitója május vagy június hónapban esedékes.

Az 1938-ban épült hajó 30 éven át szolgálta a kommunista vezetőt. A vezér halála és Jugoszlávia felbomlása után a hajó sokáig Montenegróban vesztegelt, és kis híján hajótemetőben végezte.

1990-ben egy görög hajótulajdonos úgy döntött, hogy megvásárol egy különleges hajót, amelyből luxusjachtot szeretett volna varázsolni. A Galeb nevű hajót az észak-dalmáciai Viktor Lenac hajógyárba szállították, ahol a tervezett felújításra várt. Sajnos, a projektet a pénzügyi nehézségek megakadályozták, így a csillogó álmok végül nem valósultak meg.

Rijeka városa 2009-ben 150 ezer dollárért szerzett meg egy hajót árverés keretein belül. Ezt követően a Galeb hajó Horvátország védett kulturális örökségévé nyilvánították, így a hajó hasznosítását az örökségvédelmi szabályok figyelembevételével kellett megvalósítani.

A Galeb kereskedelmi hajóként kezdte 1938-ban Genovában. A második világháborúban kisegítő cirkálóként használták, 1943-ban egy évre a német flotta hadizsákmánya lett. Új nevet is kapott: Kiebitz. A Kvarner-öbölben ez idő alatt mintegy 5000 tengeri aknát helyezett el. Egy légitámadásban súlyosan megsérült, elsüllyedt, és csak három évvel később, 1947-ben hozták felszínre és építették újjá.

1953-ban a Galeb hajó sorsa gyökeresen megváltozott, amikor Tito elnök luxusjárműveként kezdte meg új életét. E csodás vízi jármű fedélzetén nem csupán a tenger hullámait élvezhették, hanem a világ legnagyobb filmsztárjaival is találkozhattak, mint Sophia Loren és Elizabeth Taylor. A hajó nemcsak a szórakozás színhelye volt, hanem fontos diplomáciai megbeszéléseknek is otthont adott, így a Galeb a politikai történelem színpadán is jelentős szerepet játszott.

A Galeb hajó majdnem harminc éven át, Tito 1980-as haláláig, az elnöki úszó hivatal szerepét töltötte be. Ezen időszak alatt több mint 18 ezer tengeri mérföldet utazott be, és három különböző földrészen összesen 18 ország partjainál állt meg.

A Jugoszlávia szétesése előtt a Galeb jacht utolsó küldetésére 1991-ben került sor, amikor is Szlovéniából vitte el a jugoszláv hadsereg katonáit. Ez a lépés akkor következett be, mikor Ljubljana mindössze két héten át tartó harcok után kikiáltotta függetlenségét. Ezt követően a jacht a festői Kotori-öbölbe, Montenegró partjaihoz vonult vissza, ahol a nyugalom és a szép táj várta.

Related posts