A képnek testet adni annyi, mint lehetőséget biztosítani a léleknek, hogy otthonra leljen benne.


A Petőfi Kulturális Ügynökség által fenntartott Szentendrei Régi Művésztelep különleges, jubileumi kiállítást rendezett Bereznai Péter hetvenedik születésnapja tiszteletére. A tárlat műalkotásai egy varázslatos időutazásra hívják a látogatókat, lehetőséget adva arra, hogy felfedezzék a Munkácsy-díjas festőművész több mint öt évtizedet átölelő gazdag életművét.

Bereznai Péter, a mezőberényi születésű festőművész, 1975-ben Szentendre városába költözött, ahol azóta is aktívan részt vesz a művészeti életben. Tagja a Vajda Lajos Stúdiónak, és 1981 óta a helyi Grafikai Műhely munkájában is részt vesz. 2014 óta a Szentendrei Régi Művésztelepen alkot. Művészi pályafutása során nemcsak festészettel foglalkozott, hanem szobrászattal, grafikával és fotózással is kísérletezett. Emellett sokszorosító grafikák, alkalmazott grafikai munkák és könyvtervek készítése is színesítette repertoárját. Stábunk egy évvel ezelőtt ellátogatott műtermébe, ahol Péter lelkesen osztotta meg művészeti elképzeléseit és filozófiáját.

Berezna Péter művészetének alapja a rend, amelyben az alkotásai a tradicionális létszemléletből erednek. "A szentendrei festészet két kiemelkedő alakja, Barcsay Jenő és Deim Pál hatása mélyen jelen van munkáimban" - fejtette ki az alkotó. De hogyan ismerhetjük meg igazán az ő ars poeticáját? "Azért vagyunk itt a Földön, hogy figyeljünk és szemlélődjünk. [...] Nemrégiben egy Metanoia címmel rendeztem kiállítást, ami a megtérés és visszafordulás fogalmát hordozza. Aki közel kerül a természethez, az képes egyszerűsíteni az életét. Úgy vélem, hogy az én feladatom is az egyszerűsítés. A szemlélődés folyamata arra ösztönöz, hogy a műveket lebontsuk, egészen addig, amíg azok olyan tisztán szólalnak meg, mint egy zenei akkord" - emelte ki az alkotóművész.

Bereznai Péter művészete az 1980-as években mélyen átszőtte az avantgárd hatása, majd Hamvas Béla filozófiája nyomán egy új irányt keresett, amelyben a tradicionális értékek válnak középpontba. Festészete geometriai formákra építkezik, ahol nem csupán a vizuális dimenziók, hanem a szellemi tartalom is kiemelt szerepet kap. "Ez a szimbolizmus egy meghatározott irányvonalát képviseli, amely a hagyományos gondolkodás keretein belül a metafizikai valóságra utal" - fogalmazott. "Az egyenlő szárú kereszt nem csupán a keresztény hagyományban található meg; ez egy olyan alapjel, amely az emberi történelem hajnalától fogva jelen van. Azt tartják, hogy az első rajzok a négyzet és a kör formájában manifesztálódtak. A négyzet a Földet, míg a kör az égi szférákat szimbolizálja" - mondta, miközben körbe mutatott műtermében, ahol a formák és színek harmóniája egy új világot teremtett.

"Semmiképpen nem akartam színeset" - szögezte le. Bereznai Péter számára fontos, hogy érzelmek helyett sokkal inkább a formák intellektuális hatását váltsa ki az emberekből. "Az összes szín összessége a fehér, és minden szín hiánya a fekete" - így születtek meg az első Fekete képek a '90-es években, amelyek meghatározzák az egész életművét.

Bereznai Péter művészete a festőkéssel való gazdag, többrétegű alkotásban rejlik – hasonlóan ahhoz, ahogyan a bőr rétegei egymásra épülnek. E technika révén a képek szilárd formát nyernek, lehetővé téve a lélek számára, hogy otthonra leljen bennük. "Csak akkor érthetjük meg a nagy egészet, ha mélyen átlátjuk, mi veszi körül a világunkat" – fogalmazott végül.

A tárlatot Sipos Tünde művészettörténész kurálja, aki szakértelmével és érzékenységével egy különleges élményt teremtett. A kiállítás során a látogatók január 30. és február 25. között Bereznai Péter festményeit fedezhetik fel, amelyek különböző alkotói időszakokból származnak. Ezek a művek nem csupán esztétikai élményt nyújtanak, hanem egyetemes és mélyen gyökerező igazságokat is közvetítenek, amelyek várhatóan filozófiai és szakrális párbeszédet kezdeményeznek a nézőkkel. Az alkotásokkal való találkozás lehetőséget ad a belső reflexióra és a mélyebb megértésre.

A kiállítás megnyitó ünnepsége február 7-én, 18 órakor veszi kezdetét. A rendezvény keretében köszöntőt mond dr. Vitályos Eszter, a kormány kommunikációjáért felelős államtitkára és országgyűlési képviselő. Az esemény díszvendége Ván Hajnalka művészettörténész, aki megnyitja a tárlatot. A program során közreműködik Szvorák Katalin, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekművész, népdalénekes, aki különleges zenei élményt nyújt a résztvevőknek.

Related posts