Az idei első Képmás-est középpontjában a párkapcsolatok állnak, és egy fontos kérdést vet fel: vajon még mindig ugyanaz a személy vagy, akibe a párod először beleszeretett? Merüljünk el együtt a változásaink mélységeiben, és fedezzük fel, hogyan formál be

A Képmás magazin 2025-ben új, fiataloknak szóló programokkal gazdagítja estjeit. A Várkert Bazár és a MOMKult ad otthont a „Film és pszichológia”, valamint a „Színház és pszichológia” sorozatoknak, ahol izgalmas eseményekre várjuk a közönséget. A vetített kisfilmek és a színházi improvizációs jelenetek nem csupán szórakoztatóak, hanem egyben bevezetést nyújtanak a különféle témákba, amelyeket szakértőkkel együtt járunk körbe az est folyamán. Az eseményeket Szám Kati, a Képmás főszerkesztője vezeti, így garantáltan élvezetes és tartalmas élményben lehet része a résztvevőknek.
A bő egyórás Képmás-estek szórakoztató, elgondolkodtató, további beszélgetéseket elindító események. Ünnepi találkozások a hétköznapokban, amik során minden alkalommal érintjük az önismeret kérdését, igyekszünk megérteni kapcsolataink sajátosságait, valamint megfogalmazni korunk kihívásait és az arra adható válaszokat.
Február 12-én, szerdán 19:00-kor várunk szeretettel a MOMKult Kupolatermében (1124 Budapest, Csörsz utca 18.)! Ne hagyd ki ezt az izgalmas eseményt!
**Színház és pszichológia: Az vagy, akibe beleszerettem?** A színház világa mindig is a lélek mélységeibe nyúlt, hiszen a színpadon nem csupán történeteket mesélünk el, hanem emberi érzéseket, vágyakat és félelmeket is megjelenítünk. A pszichológia pedig, mint a lélek tudománya, felfedi előttünk, hogy mi rejlik a színfalak mögött. De vajon mi történik, amikor a színház és a pszichológia találkozik? Hogy lehet az, hogy egy karakter, akit a színész megformál, annyira magával ragad, hogy szinte beleszeretünk? Az érzelmek kifejezése és átélése a színpadon nem csupán szórakoztatás, hanem egyfajta tükör is, amelyben a néző felfedezheti saját belső világát. Amikor egy színész hitelesen alakít egy szerepet, a nézők szívében és lelkében rezonálhat az előadás. A kérdés azonban, hogy miért érezzük azt, hogy az adott karakter, akibe beleszerettünk, egy része lett a miénknek? Talán azért, mert a színház képes felszínre hozni azokat az érzéseket, amelyeket gyakran elnyomunk a mindennapokban. A szerelem és a vonzalom nem csupán a valóságban létezik; a színpadon is megtalálható, ahol a karakterek közötti kapcsolatok sokszor erősebbek, mint a valós életben. A pszichológiai szempontból nézve a színész és a néző közötti kapcsolat egyfajta transzformatív élményt nyújt, ahol a néző azonosulhat a szereplőkkel, és a saját életére vonatkozó kérdéseket vethet fel. Így tehát, amikor azt kérdezzük: "Az vagy, akibe beleszerettem?", a válasz nem csupán a karakterről szól, hanem egy mélyebb önreflexióra is ösztönöz. Talán az a vonzalom, amit érzünk, nem csupán a színész tehetségéből fakad, hanem abból is, hogy a színpadon látható érzelmek és kapcsolatok tükröt tartanak elénk, felfedve a saját vágyainkat és félelmeinket. A színház és a pszichológia találkozása tehát nem csupán szórakozás, hanem egy mélyebb, introspektív utazás is, ahol felfedezhetjük, kik vagyunk valójában.
Hogyan változnak a kapcsolataink az idő múlásával? Mi marad meg a kezdeti ígéretekből? A Nézőművészeti Kft. színészei, Jankovics Anna és Varga Ádám improvizációs jelenetekkel mutatják meg a téma egy-egy ismerős, a hétköznapokban is megjelenő helyzeteit. Dr. Berentés Éva, a pszichológiai tudományok kandidátusa pedig a tudomány felől közelíti meg a kérdéseket.
Itt tudsz regisztrálni!
Február 26-án, szerdán, 19:00 órakor várunk mindenkit a Várkert Bazár Testőrpalotájában (1013 Budapest, Ybl Miklós tér 2-6.). Ne hagyd ki ezt az izgalmas eseményt!
Film és pszichológia - Ma még nem
A demencia kérdéskörét egy érzelmekkel teli rövidfilm tárja elénk. A "Ma még nem" című alkotás után Cserbán Ancsa, idősügyi szakértő és a Modus Alapítvány kuratóriumának elnöke osztja meg gondolatait a demencia korai felismerésének fontosságáról, az érintettek életminőségének javításáról, valamint arról, miként támogathatjuk szüleinket, nagyszüleinket, partnereinket és ismerőseinket, akik e szindrómával küzdenek.
Itt tudsz regisztrálni!
Március 19-én, szerdán, 19:00 órakor egy különleges eseményre invitálunk a Várkert Bazár impozáns Testőrpalotájába, amely Budapest szívében, az Ybl Miklós tér 2-6. szám alatt található. Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen élményt!
**Film és Pszichológia: A Mentor Szerepe** A film és a pszichológia találkozása számos izgalmas aspektust rejt magában, különösen a mentor szerepének bemutatásában. A mentor karaktere a filmekben gyakran olyan figura, aki nemcsak tudást és tapasztalatot ad át, hanem érzelmi támogatást is nyújt a fiatalabb generációnak. E kapcsolat dinamikája mélyen gyökerezik az emberi pszichológiában, és számos film ezt a kapcsolatot különböző nézőpontokból vizsgálja. A mentorok a hősök útján kulcsszereplők, akik segítenek a főszereplőnek felfedezni saját potenciálját, és szembenézni a kihívásokkal. Ezen interakciók során a mentor nemcsak tanít, hanem saját életének tapasztalatait is megosztja, ami segíthet a fiatalabb karakter személyes fejlődésében. A filmek gyakran bemutatják, hogy a mentorok saját belső küzdelmeikkel is szembesülnek, ami még hitelesebbé teszi őket. A pszichológiai szempontból nézve a mentorálás folyamata a tanulás, a növekedés és az önismeret kulcsfontosságú elemeit tartalmazza. A mentor és a mentorált közötti kapcsolat gyakran tükrözi a társadalmi és érzelmi dinamikákat, amelyek hatással vannak az egyén fejlődésére. A filmekben látható mentorok figurája tehát nem csupán inspiráló, hanem egyben mélyen emberi is, hiszen a saját gyengeségeikkel és erősségeikkel együtt formálják a fiatalabb karakterek sorsát. Összességében a film és a pszichológia összefonódása a mentor szerepének bemutatásában gazdag és sokrétű élményeket kínál a nézőknek. A történetek révén nemcsak szórakozhatunk, hanem elgondolkodhatunk arról is, hogy milyen hatással lehetnek ránk a mentorok az életünkben, és hogyan formálják személyes fejlődésünket.
Milyen titkok húzódnak meg az online kihívások mögött, és hogyan válhatnak a fiatalok áldozatává a látszólag ártalmatlan digitális interakciók? A filmvetítést követően Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője osztja meg gondolatait a műsorvezetővel, fókuszálva a fiatalok sebezhetőségére és a védekezési stratégiákra.
Itt tudsz regisztrálni!
Március 26., szerda, 19:00 - MOMKult, Kupolaterem (1124 Budapest, Csörsz u. 18.)
Színház és pszichológia - Az empátia színpadán vagy a lelki titkok labirintusában?
A segítő kapcsolatok határvonalai rendkívül fontos és érzékeny téma, amelyet a színházi jelenetek keretein belül tárgyalunk. A középpontban az a kérdés áll: Mikor válhat a mások segítése önsorsrontássá? A műsorvezető Polus Enikővel, a Me-Se-Kő Mentálhigiénés Segítő Központ alapítójával és ügyvezetőjével folytat beszélgetést, aki szakmai tapasztalataival igyekszik megvilágítani ezt a komplex problémát. A színpadon pedig Kecskés Karina és Katona László keltik életre a témát, érzékeltetve a segítő szerepek buktatóit és kihívásait. A rendezvény célja, hogy a közönség számára érthetőbbé váljon, miként lehet a segítő szándékot egészséges keretek között megélni, anélkül, hogy önmagunkat feláldoznánk.
Itt tudsz regisztrálni!
Csatlakozz hozzánk a Képmás-esteken! Hozd magaddal a kérdéseidet, és ha szeretnél egy kis mókát is csempészni az estébe, hozz magaddal egy különleges tárgyat, amit a színészek beépíthetnek a jelenetekbe. Éljük át együtt a kreativitás varázsát, és folytassuk a beszélgetést hazafelé!