SZON - Újjáépítették a halálgyárat A halálgyár, amely évtizedeken át a félelem szimbóluma volt, most új életre kelt. A régi falak között elfeledett történetek rejlenek, de a modern technológia és a kreatív újraértelmezés segítségével egy teljesen új funk


Újjáépítették Auschwitz-Birkenau hírhedt koncentrációs táborát, de csak két hatalmas makett formájában. Ezeket a részletgazdag másolatokat a közelmúltban a nyíregyházi Bethlen Gábor Gimnázium diákjai is megtekinthették. Az Experience History utazó makettkiállítása a Holokauszt 80 Emlékév keretében érkezett az intézménybe. Gulyás Csaba történelemtanárral beszélgettünk arról, milyen hagyományai vannak az iskolában a holokauszttal kapcsolatos oktatásnak, és miért tartják lényegesnek, hogy rendszeresen foglalkozzanak a több százezer magyar zsidó meggyilkolásának fájdalmas emlékével.

- A Bethlen Gábor Gimnázium több mint 20 éves, és ez alatt a 20 év alatt kiemelt témaként kezeljük a zsidó-keresztény kultúrát és az ehhez kapcsolódó tudást, valamint az ehhez kapcsolódó ismeretet. Úgy neveljük a diákjainkat, hogy még egyszer az ne történhessen meg, mint ami 80 évvel ezelőtt a koncentrációs táborokban lejátszódott. Az elmúlt húsz évben az iskolánk azonnal elkezdte ezt az értékrendet úgy is képviselni, hogy különböző projekteket rendeztünk, valamint részt vettünk olyan kiállításokon, illetve szerveztünk olyan tárlatokat, tanulmányi versenyeket, amik a témával kapcsolatosak. A teljesség igénye nélkül hadd mondjak néhányat: az Élet Menete Alapítvány szervezésében egy holokauszt-vagon járta az országot, néhány hétig ott volt egy-egy városban, bárki megtekinthette. Amikor néhány évvel ezelőtt Nyíregyházán járt ez a kiállítás, akkor a Bethlen-gimnázium diákjai voltak a tárlatvezetők, és két héten keresztül a vasútállomáson ők fogadták a látogatókat. Rendszeresen részt veszünk január 18-án a falafel napján. A falafel napja a Nyíregyházáról származó holokauszt-túlélő, Leitner Dávid - a becenevén Dugó - nevéhez fűződik. Fiatal fiúként túlélte a holokauszt viszontagságait, és akkor megfogadta, hogy ezen a napon, amikor megmenekült a koncentrációs tábor poklából, annyi falafelt fog enni, amennyi belefér. Ebből mára kialakult egy nemzetközi mozgalom, és a mi iskolánk is belekapcsolódott ebbe a programba. Január 18-án falafelt szoktunk sütni a kiskonyhában, illetve egyéb izraeli vonatkozású ételeket. Volt már nálunk továbbá Anna Frank kiállítás és rendszeresen indulunk a Wallenberg nyomában elnevezésű országos versenyen is, amelyen általában 80-100 csapat szokott részt venni az országból. Két alkalommal sikerült már első helyet elérnünk, aminek az volt a jutalma, hogy kimehettünk Stockholmba, és megnézhettük Wallenbergnek, a nagy embermentőnek a szülővárosát. Háromszor a második helyet sikerült megszerezniük a diákjainknak, a jutalmuk pedig az volt, hogy részt vehettek Auschwitzban az Élet Menete túráján. Pár diákkal egyszer a jeruzsálemi élet menetére is eljuthattam. Igyekszünk újra és újra felkarolni ezt a témát, hiszen a gimnáziumba mindig jönnek új diákok, akikkel érdemes foglalkozni, akiket meg kell ismertetni a holokauszt borzalmaival. Akik egykoron az első ilyen versenyeken részt vettek, már az egyetemekről is kikerültek, már a felnőttekhez tartoznak, de mint említettem, mindig jönnek a gimnáziumba újabb fiatalok - magyarázta Gulyás Csaba, majd így folytatta.

Related posts