Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország 400 millió forintos támogatással segíti a libanoni hadsereget. Ezzel a lépéssel célja, hogy hozzájáruljon a térség stabilitásának megőrzéséhez és a helyi biztonsági helyzet javításához. A támogatás részletei


A minisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető hangsúlyozta, hogy a közel-keleti válság Libanont is súlyosan érintette, ami miatt emberek ezrei, sőt, tízezrei kényszerültek otthonaik elhagyására. A helyzet csak az Izraellel kötött tűzszünet után kezdett javulni. A magyar kormány álláspontja szerint ezt a tűzszünetet mindenképpen meg kell hosszabbítani, hogy elősegítsük a tartós béke megteremtését a régióban.

Üdvözölte, hogy az utóbbi időszakban az ország stabilitása sokat javult, ugyanis ez kulcskérdés az egész régió biztonsága szempontjából, a Közel-Kelet biztonságának pedig komoly kihatása van Európa, és így Közép-Európa biztonságára is.

"Ha a Közel-Keleten tartósan instabil környezet jön létre, akkor innen emberek milliói, sőt akár tízmilliói indulnak meg, és ők minden bizonnyal Európa felé indulnak el. Így egy instabil közel-keleti helyzet újabb tízmilliós nagyságrendű migrációs nyomást hozhat Európa számára"

- figyelmeztetett.

"A libanoni stabilitás megőrzése és megerősítése kulcsfontosságú lépés a jövőbeli migrációs hullámok elkerülésében."

Szijjártó Péter kifejezte örömét, amiért Libanonban sikerült új elnököt választani. A tárgyalások során a magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy Magyarország elkötelezett amellett, hogy minden tőle telhetőt megtegyen a libanoni stabilitás fenntartása érdekében.

A keretprogram részeként 400 millió forintos támogatást nyújtottunk a libanoni hadsereg számára, hogy hivatalos állami erejként képes legyen átvenni a milíciák szerepét, és ezzel biztosítani a libanoni biztonságot.

- jelentette be.

"Ezt a pénzt az Európai Békekereten keresztül juttatjuk el Libanonba, s ezt azért tudjuk megtenni, mert mi nem küldünk fegyvert Ukrajnába, ekképp az oda fizetendő összeget átutalhatjuk máshova is, így ezt a libanoni hadsereg megerősítésének érdekében ajánlottuk fel Libanonnak"

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: - kiemelte.

Ezen kívül hangsúlyozta, hogy az Libanonban tartózkodó 1,5-2 millió szíriai menekült mihamarabb térjen haza, mivel ez a jelentős létszámú közösség ellátása hatalmas nyomást gyakorol az államra.

Az egész világ egyetértett abban, hogy a volt szíriai elnök szerepe kulcsfontosságú volt abban, hogy milliók elhagyták az országot. Miután a korábbi elnök elmenekült, itt az ideje, hogy a nemzetközi közösség aktívan dolgozzon azon, hogy megteremtse a feltételeket a Szíriából menekült emberek hazatéréséhez. Ez nemcsak Libanonra lenne kedvező, hanem jelentős mértékben hozzájárulna az ország politikai és társadalmi stabilitásának megőrzéséhez is.

- fejtette ki.

Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy fontos továbbra is fenntartani az ENSZ békefenntartói jelenlétét a biztonság garantálása érdekében. Kifejtette, hogy ehhez Magyarország is hozzájárul, ezen műveletben tizenhat magyar katona szolgál, és a kormány ezen nem is kíván változtatni.

Kitért ezután arra is, hogy Libanonban jelentős keresztény közösség él, és annak is különös jelentősége van, hogy keresztény elnököt választottak.

"Magyarország kormánya felelős politikai keretein belül elkötelezetten támogatja a világszerte bajba jutott keresztény közösségeket. Az elmúlt hét év során körülbelül hatmilliárd forint értékben harmincnyolc különféle fejlesztési, támogatási és beruházási programot valósítottunk meg a keresztény közösség megerősítése érdekében" - közölte.

"Felújítottunk mintegy félszáz lerombolt keresztény templomot, hozzájárultunk iskolák, egészségügyi intézmények, kolostorok működéséhez, humanitárius segítséget biztosítottunk akkor, amikor arra épp szükség volt"

- sorolta, egyesével felsorolva a fontosabb részleteket.

A beszélgetés végén szóba került, hogy közelgőben van az Európai Unió és Libanon közötti társulási tanács ülése. A magyar kormány hangsúlyozta, hogy sürgeti e fontos esemény mielőbbi lebonyolítását. Emellett kiemelték, hogy szükség van egy jelentősebb pénzügyi támogatásra, amely a becslések szerint 12-15 milliárd dollárra rúg, és amely elengedhetetlen lenne Libanon újjáépítése szempontjából. Ez a támogatás segíthetne biztosítani az állam működésének stabilitását, valamint hozzájárulhatna a libanoni hadsereg megerősítéséhez is.

Related posts