Szijjártó Péter bejelentette, hogy az Európai Unió újabb fejezetcsoportot nyitott meg Albániával a csatlakozási tárgyalások keretében. | Vajdaság MA
Az Európai Unió újabb fejezetcsoportot indított Albániával folytatott csatlakozási tárgyalásaiban, ezzel már a második ilyen lépést tették meg mindössze két hónap leforgása alatt. Ez a fejlemény nemcsak Albánia számára jelentős, hanem a soron következő magyar elnökségnek is fontos siker – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján.
A minisztérium hivatalos közleménye alapján a tárcavezető az EU-Albánia kormányközi konferencia után tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Magyarország elnöki félévének egyik kiemelt prioritása a bővítési folyamat elősegítése volt. Ez a cél különösen lényeges hazánk számára, hiszen a Nyugat-Balkán közelsége világosan mutatja ezen régió stabilitásának, békéjének és fejlődésének fontosságát.
Kiemelte, hogy a régió országai már több mint tizenöt éve várják a tagsági lehetőséget.
"Ez a hosszú időszak elfogadhatatlan, és egyben tiszteletlenség is az érintett országokkal és nemzetekkel szemben. Ennek érdekében hat hónappal ezelőtt azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy energiát fektessünk a nyugat-balkáni bővítés előmozdításába, és segítsük elő a fejlődését." - fogalmazott.
"Ha tizenöt év elteltével sem mutatkozik érdemi előrelépés a bővítési folyamatban, az nem csupán a bővítési politikát érinti hátrányosan, hanem az egész Európai Unió hitelességét is megkérdőjelezheti" - tette hozzá.
"Az elmúlt tizenöt év során gyakran hallottuk, hogy ez egy érdemalapú rendszer, és bár számos alkalommal tapasztaltuk, hogy az érdemek adottak voltak, a folyamat mégis valahogy nem haladt előre. Sok esetben inkább azt éreztük, mintha egyesek szándékosan akadályoznák a fejlődést" - mondta.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Albánia csatlakozási kérelmét már tizenöt éve, 2009-ben nyújtotta be. A folyamat 2014-ben tagjelölti státusz elnyerésével folytatódott, majd 2022-ben formálisan elkezdődtek a tárgyalások. Az érdemi előrehaladásra azonban 2024-ig, a magyar elnökség kezdetéig kellett várni.
"Most két hónap alatt két kormányközi konferenciát is tartottunk. Két hónap alatt két fejezetcsoportot is megnyitottunk a tárgyalásokra. Ez példátlan előrehaladás, két hónap alatt több minden történt, mint az azt megelőző tizenöt esztendőben" - hangsúlyozta.
Ezt követően Albánia kiemelkedő teljesítményére alapozva a külkapcsolatokról és a biztonságpolitikáról szóló hatodik tárgyalási fejezetcsoport megnyitását okos döntésnek tartotta. Szavai szerint Albánia felkészültsége ezen a területen megkérdőjelezhetetlen, hiszen az ország megbízható NATO-partner, és az ENSZ Biztonsági Tanácsában is figyelemre méltó tevékenységet folytatott.
"Ez valóban figyelemre méltó eredmény. Albánia kiemelkedő teljesítménye, a magyar elnökség sikeres irányítása, valamint az Európai Unió közös eredménye is mind hozzájárulnak ehhez a nagyszerű sikerhez" - tette hozzá.
„A fejezetcsoportok megnyitásának fontosságát talán legjobban az mutatja, hogy legutóbb, Albániától eltekintve, már három éve nem történt ilyen lépés egy tagjelölt ország esetében” - hangsúlyozta.
A miniszter álláspontja szerint az Európai Uniónak sürgősen megújulásra, friss ötletekre és dinamizmusra van szüksége, és ezt legfőképpen a Nyugat-Balkán térségétől nyerheti el. Ezért a közösség számára legalább annyira fontos a régió országainak integrációja, mint maguknak az államoknak.
Kiemelte, hogy Magyarország tapasztalatai világosan mutatják, az albán gazdaság rendkívüli fejlődésen ment keresztül az utóbbi években. "Azok a magyar cégek, amelyek domináló szerepet vívtak ki maguknak Albániában, sok érdekfeszítő történetet tudnának megosztani" - mondta.
Végül hangsúlyozta, hogy Magyarország tisztában van azzal, milyen összetett és sokrétű kihívásokkal jár az EU-hoz való csatlakozás. Ennek szellemében a magyar és az albán kormány nemrégiben megállapodást kötött, amelynek keretében ötven albán köztisztviselő képzésben vehet részt a Magyar Diplomáciai Akadémián – számolt be az MTI.