A szabadkai ellenzék kezdeményezést indít Stevan Bakić megnyilvánulásainak kapcsán, napirendi pontot terjesztve elő, amely a politikai diskurzus és a közéleti események újraértékelésére irányul.


A szabadkai képviselő-testület mindhárom ellenzéki képviselőcsoportja - a Szerbiai Népi Mozgalom, az LSV-Vajdaságiak, a Zöld-Baloldali Front, a Vajdasági Horvátok Demokratikus Közössége - Szabadkát választom lista, valamint a Demokrata Párt - január 27-én javaslatot nyújtott be a vkt elnökének, hogy a következő ülés napirendjére vegyék fel "Stevan Bakić polgármester tevékenységeinek és megnyilvánulásainak megvitatását". Szerintük Bakić tevékenységeivel túllépte törvényes hatásköreit, valamint az illem és az etika kereteit.

Az elmúlt hónap eseményei rávilágítottak, hogy Bakić a szabadkai egyetemek dékánjait "bitangoknak" titulálta, polgártársait pedig "denevéreknek" nevezte. Ezen túlmenően kifejtette, hogy "a Szentháromság számára - Aleksandar, Andrej és a szerb anyaföld" a legfontosabb, miközben polgármesteri pozíciójában számos fenyegetést fogalmazott meg.

"Azt tapasztaljuk, hogy minden egyes nap, amikor Bakić vezeti a várost, súlyos következményekkel jár Szabadka számára. A polgármester leváltásához viszont legalább 22 képviselő aláírása szükséges" - áll a képviselőcsoportok közös nyilatkozatában.

A testület 67 tagjából 57 képviselő, akik az SNS-SVM pártokhoz tartoznak, figyelmen kívül hagyja a törvényi előírásokat és az alkotmány kereteit, hogy megóvja saját pártérdekeit, és ezzel egy időben eltitkolja a lehetséges korrupciós ügyeket. Az ilyen lépések súlyos aggályokat vetnek fel a demokratikus működés és a jogállamiság szempontjából.

"Annak dacára, hogy mindenki tisztában van vele, Bakić nem képes ellátni a rábízott feladatokat, a hatalomváltás lehetőségétől tartanak, mert attól félnek, hogy az feltárhatja a visszaéléseiket. Bakić folyamatosan az egység fontosságára hívja fel a figyelmet, ezzel próbálva elrettenteni és megfélemlíteni azokat, akik tanúskodni mernének a hatalom bűneiről" - emelték ki.

A szabadkai képviselőcsoportok határozottan kiálltak a diákok mellett és megfogalmazták támogatásukat a követeléseikkel kapcsolatban. Bejelentették, hogy elkötelezetten folytatják az intézményi küzdelmet egy világos cél érdekében: biztosítani a szabad intézmények zökkenőmentes működését és a jogállamiság érvényesülését.

Related posts