Sorsfordító időszakokat élünk át Romániában és a Vatikánban egyaránt. Az események gyorsan változnak, és a politikai, társadalmi, valamint vallási színtéren is jelentős átalakulások tanúi vagyunk.

Soltész Miklós a helyi római katolikus egyházközség fennállásának 300. évfordulója alkalmából tartott szent liturgián a román államfőválasztás vasárnap tartandó első fordulójára utalva a jelenlévőkhöz szólva azt mondta, ha holnap megteszik azt, amit az itteni magyar politikai vezetők kérnek, akkor "a magyar nemzet sorsa és élete a Partiumban biztos, hogy azon az úton tud továbbmenni, amelyre oly nagy szükség volt az elmúlt évek során és oly nagy erőt tudtunk belőle meríteni".
Az államtitkár a közelgő vatikáni pápaválasztással kapcsolatban azt hangsúlyozta, az imádság mint "óriási erő" akár fölülírhatja a nagyhatalmaknak azon törekvését, amellyel a hírek szerint bele akarnak szólni a következő pápa kiválasztásába.
Soltész Miklós beszédében kifejezte felháborodását és csalódottságát azzal kapcsolatban, hogy hírek szerint Emmanuel Macron francia elnök megpróbálta manipulálni az országát képviselő pápaválasztó bíborosokat. Hangsúlyozta, hogy az imádság ereje felülmúlja a politikai intrikákat, és ezt a hitet kellene megerősíteni.
"Katolikusok és nem katolikusok imádságban igenis a Szentlelket tudjuk kérni, hogy olyan embert válasszanak a katolikus egyház élére, aki méltó erre, segíti a kereszténységnek és a krisztusi tanításnak az alapjaihoz való visszatérést, aki visszautasítja a beolvadást abba a világba, amely tönkre akarja tenni gyermekeink, fiataljaink jövőjét" - hangoztatta Soltész Miklós.
A kormánypárti politikus hangsúlyozta, hogy szombaton a csanálosi rendezvény mellett egy másik jelentős esemény is zajlik a Szent István-bazilikában. Itt Mindszenty József bíboros-hercegprímás halálának ötvenedik évfordulóját ünneplik. Soltész Miklós szavaival élve, Mindszenty vállalta a keresztet, és elkötelezte magát a magyarság, a kereszténység és a katolikus egyház iránt. E hűsége miatt szenvedett megpróbáltatásokat, zárták börtönbe, és fosztották meg attól az egyházi méltóságtól, amely mindig is megillette volna őt.
Az államtitkár a csalánosi jubileum kapcsán felidézte, hogy a magyar-román határ közelében fekvő településen ma a sváb betelepülők emlékére gyűlnek össze, akik három évszázaddal ezelőtt új életet kezdtek, hátrahagyva szülőföldjüket, hogy egy új haza alapjait rakják le. Ezek a bátor emberek magukkal hozták a hitet, és a Károlyi-grófokkal közösen emeltek templomot, fáradhatatlanul dolgoztak, ám később számos megpróbáltatással kellett szembenézniük, mint a trianoni békediktátum, a második világháború és a málenkij robot. Mindezek ellenére a közösség ma is itt él és virágzik - emelte ki az államtitkár, hangsúlyozva, hogy a jelen és a jövő formálásához elengedhetetlen, hogy a múlt tapasztalataiból merítsünk inspirációt.
A liturgián Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke a közelmúltban megemlékezett az 1711-es majtényi béke évfordulójáról. Kiemelte, hogy a békekötés megítélése a történészek körében máig vitatott kérdés, de egy tény vitathatatlan: háromszáz év elteltével is élnek itt magyar közösségek. Ez a tartós jelenlét a hasznos béke irányába billenti a mérleget, amely számos előnnyel jár a térség számára.
A Károlyi családot az építkezések során a sváb közösség támogatta, és ennek köszönhetően formálódott meg a mai szatmári világ. Ez a nép templomai iránti szeretetével és egymás iránti tiszteletével tűnik ki, akik közül sokan, még a málenkij robot borzalmai után is, dacos elszántsággal tértek vissza szülőföldjükre - fogalmazott a tanács elnöke.