Politikai csapdák Trump miniszterjelöltjei előtt, míg Ukrajna számára a valóságos taposóaknák jelentenek fenyegetést.


Howard Lutnick, a kereskedelmi miniszter posztjára jelölt személy, valamint Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, a politikai tájban izgalmas és ellentmondásos karakterek. Lutnick, aki sikeres üzletemberként és a Cantor Fitzgerald vezérigazgatójaként ismert, a gazdasági növekedés és a kereskedelmi kapcsolatok erősítésére fókuszál. Trump, aki a gazdasági nacionalizmus és a populizmus szószólója volt elnöksége alatt, sajátos megközelítéseivel és politikai stratégiáival sok vitát generál. Mindketten különböző háttérrel és nézőpontokkal rendelkeznek, ami érdekessé teszi a köztük lévő interakciókat és a lehetséges együttműködéseket. Lutnick és Trump találkozása a kereskedelmi politikákban és gazdasági irányvonalakban új lehetőségeket és kihívásokat hordozhat magában.

Donald Trump elnöki győzelme utáni két hétben a Fehér Házba való visszatérése során viharos sebességgel kezdte meg kormányának tagjainak kiválasztását. Míg 2016-ban még alapos válogatás zajlott, most a floridai Mar-a-Lago birtokán és saját népszerű repülőgépén ülve sorra hozza meg döntéseit arról, kiket szeretne hivatalban lépését követően, január 20-án, az adminisztrációja legfontosabb pozíciójában látni. A szakértők kiszámolták, hogy a miniszterek és egyéb kabinetszintű posztok jelölésében négyszer gyorsabb, mint az elmúlt évtizedek elnökei. Azonban a határozott módszere ellenére a kiválasztottak között olyan politikai figurák is felbukkannak, mint az igazságügyi tárca élére jelölt Matt Gaetz (aki már visszalépett) vagy a védelmi miniszter posztjára szánt Pete Hegseth. Kérdéses, hogy ők vajon átléphetik-e a sorsukról döntő szenátus küszöbét, még akkor is, ha a testületben biztos republikánus többség áll rendelkezésre.

Az Egyesült Államok elnöke a legfőbb állami és kormányzati vezető, valamint a hadsereg főparancsnoka, ahogyan azt az alkotmány világosan meghatározza. A végrehajtó hatalom, amelyet az alkotmány II. cikkének második szakasza szabályoz, különösen fontos szerepet játszik a kormányzati struktúrában. Ez a szakasz kimondja, hogy az elnök a szárazföldi és tengeri erők, valamint az egyes államok milíciájának irányítója, amennyiben ezek az erők az Egyesült Államok szolgálatában állnak. Az elnök jogosult írásban felkérni a végrehajtó hatalom különböző ágainak vezetőit, hogy nyújtsanak véleményt a hivatali kötelezettségekkel kapcsolatban. Ezen kívül, a közjogi felelősségre vonás kivételével, az elnöknek joga van a büntetések végrehajtásának felfüggesztésére és a kegyelem gyakorlására is, ha az Egyesült Államok ellen elkövetett bűncselekményekről van szó.

Jelenleg hazánkban 15 minisztérium működik, amelyek közül a legfontosabbak közé tartozik a külügyi tárca, amely 1789 óta áll a csúcsra. Ezt követi a pénzügyi minisztérium, amely szintén ugyanebben az évben alakult meg. Az hadügyminisztérium szintén 1789-ben jött létre, azonban 1949-ben átadta helyét a védelmi minisztériumnak, amely magába foglalja a három haderőnemet: a szárazföldi erőket, a haditengerészetet és a légierőt. A XIX. század folyamán születtek meg a belügy-, a mezőgazdasági- és az igazságügyi minisztériumok. Érdekes, hogy az amerikai belügyminiszter feladatai eltérnek az európai hagyományoktól: ő nem a közrend fenntartásáért felel, hanem a szövetségi tulajdonban lévő földek és erőforrások kezeléséért, valamint az őslakos közösségek ügyeiért.

Az igazságügy-miniszteri posztot 1870-ben hozták létre, a betöltője egyben a főállamügyész is, amely pozíció viszont már 1789-től létezett, mint az ügyészi szervezet első embere. Az alkotmány szerint az elnöknek tanácsot adni hivatott kabinetnek a 15 miniszteren kívül 10 kabineti rangú tagja is van, többek között az ENSZ-nagykövet, a CIA igazgatója, a hírszerzési igazgató vagy az elnök kabinetfőnöke.

A hét fegyvere: taposóakna

Joe Biden amerikai elnök láthatóan felgyorsította az Ukrajnának szánt amerikai fegyverek engedélyezésének folyamatát, valamint a már átadott eszközök szélesebb körű alkalmazásának jóváhagyását. E lépésekkel Kijev támogatását kívánja megerősíteni, különösen annak tudatában, hogy Donald Trump, aki a konfliktus megoldásának felszámolásával kampányol, hamarosan hivatalba léphet. A frissen beígért gyalogsági vagy taposóakna viszonylag alacsony költségvetésű és könnyen kezelhető fegyver, amelyből az elmúlt évtizedekben milliószám telepítettek világszerte. Jelenleg számos, háborús konfliktus által sújtott területen – Afrikától Ázsián át a Közel-Keletig és a Balkánig – továbbra is áldozatokat követel a civilek között.

Related posts