Percekig tartó szenvedésen ment keresztül az amerikai elítélt, akit golyó általi kivégzés várt.


Egy dél-karolinai börtönben, április 11-én kivégzőosztag hajtott végre halálos ítéletet egy elítélt felett, jelentette a The Guardian. A 42 éves Mikal Mahdi volt az utóbbi időszak második halálra ítéltje, akinek engedélyezték ezt a kivégzési módszert, amelyet az Egyesült Államokban 15 éven át nem alkalmaztak. Dél-Karolina, hosszú szünet után, ismételten megkezdte a halálbüntetések végrehajtását.

Mahdi, egy 56 éves, nyugalmazott közbiztonsági tiszt, 2004-ben elkövetett gyilkosság miatt került börtönbe, miután James Myers életét vette el. Az utóbbi napokban ügyvédei fáradhatatlanul harcoltak az ítélet végrehajtásának megakadályozásáért, érveik között szerepeltek Mahdi gyerekkori traumái is. Dél-Karolina republikánus kormányzója, Henry McMaster, alig néhány perccel Mahdi kivégzése előtt bejelentette, hogy nem él a kegyelmezési jogával – az államban az elmúlt öt évtizedben egyik kormányzó sem adott kegyelmet elítéltnek.

Dél-Karolinában, miután 13 évig szüneteltették a halálbüntetéseket, tavaly ismét elindították ezt a gyakorlatot. A hosszú időszak oka az volt, hogy a hatóságok nem tudtak megfelelő méreginjekciókhoz jutni. Az elítéltek most lehetőséget kaptak arra, hogy válasszanak a kivégzés módjai közül: választhatnak a villamosszék, a méreginjekció vagy a kivégzőosztag között. Mahdi ügyvédei úgy vélik, hogy a három lehetőség közül a legkevésbé fájdalmasat választották, mivel az alternatív módszerek nagyobb szenvedést okozhatnak.

A hivatalos eljárás keretein belül a férfit egy székhez rögzítették, majd a börtön három munkatársa a mellkasára tett céltáblára célzott, hogy végezzenek vele. Az Associated Press jelentése alapján a lövések hatására a férfi karjai megfeszültek, és még 45 másodperccel később is hallani lehetett a fájdalmát kifejező nyögéseit.

A légzése körülbelül 80 másodperccel később leállt, és körülbelül 4 perc elteltével nyilvánították halottnak.

"Mikal Mahdi rendkívül intelligens, kreatív és intellektuálisan kíváncsi személy volt, aki életében számos lehetőséget kihasználhatott volna, ám sosem kapott esélyt erre" - nyilatkozta ügyvédje, David Weiss az ítélet végrehajtása után. Hozzátette, hogy a golyó általi kivégzés a történelem egyik legelkeserítőbb fejezete, amely nem méltó egy civilizált társadalomhoz.

Hosszú idő telt el az utolsó kivégzés óta, de tavaly végül sor került egy elítélt, Khalil Divine Black Sun Allah kivégzésére. Az utolsó napokban olyan új bizonyítékok kerültek napvilágra, amelyek alátámaszthatják a férfi ártatlanságát. Mahdinál a jogi csapat nem a bűnösséget kérdőjelezte meg, hanem csupán a halálos ítélet jogosságát vitatta.

Mahdi életútja tragikus eseményekkel van tele, amelyek már gyermekkorában kezdődtek. Erőszakos és elhanyagolt környezetben nevelkedett, aminek következtében már kilencéves korában öngyilkossági hajlamokkal küzdött, és rövid időre pszichiátriai intézetbe is került. Tinédzserként a börtön világába lépett, ahol 14 és 21 éves kora között összesen 8000 órát töltött magánzárkában - ezt a fajta hosszú távú elszigeteltséget a modern pszichológia sokszor kínzásnak minősíti. 21 éves korában, mindössze két hónappal a börtönből való szabadulása után, egy sor erőszakos bűncselekményt követett el: többek között kirabolta egy vegyesbolt eladóját, akit megölt, majd elmenekült a rendőrség elől, és egy betörés során Myersszel is végezett.

Mahdi bűnösnek ismerte el magát, azonban az ügyvédei állítása szerint a tárgyalás során a jogi védelme nem volt megfelelő. Míg az ügyészek 28 tanút hívtak be, addig Mahdi védői csupán kettőt hoztak a bíróság elé, és közülük csupán az egyik osztotta meg a saját traumatikus élményeit, így a bíró nem volt képes megismerni a férfi múltját.

A dél-karolinai főügyész hivatala úgy érvelt, hogy Mahdi már kimerítette a fellebbezési lehetőségeit, és a nem megfelelő védőügyvédre vonatkozó kifogásait korábban már alaposan megvizsgálták. "Mikal egy olyan rendszer áldozataként hunyt el, amely folyamatosan elhanyagolta őt, gyermekkorától kezdve egészen az utolsó pillanatáig" - nyilatkozta Weiss. Hozzátette, hogy Mahdi esete nem egyedülálló, sok hasonló sorsú emberrel találkozhatunk.

Mahdi a börtönben sokat olvasott, utolsó napjaiban pedig azt kérte, adományozzák el szerveit, ezt azonban az egészségügyi protokollok miatt nem engedélyezték. Kivégzése előtt a halálbüntetés ellenzői virrasztást tartottak.

Mahdi idén a tizenkettedik kivégzett egyén Dél-Karolinában. Az elmúlt hét hónap során öt halálraítéltet végeztek ki, és a kritikusok aggodalmukat fejezik ki a kivégzési eljárások átláthatóságának hiánya miatt, amely sok kérdést vet fel a módszerek körüli titkolózás kapcsán.

Related posts