Az ORFK legfrissebb jelentése alapján 313 oktatási intézményt ellenőriztek le.


A tegnapi bombafenyegetés következtében a rendőrség országszerte összesen 313 oktatási intézményt ellenőrzött - jelentette be Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálatának vezetője pénteken tartott sajtótájékoztatóján Budapesten.

Gál Kristóf tájékoztatása szerint január 23-án reggel 292 oktatási intézmény, köztük 273 budapesti és 19 vidéki iskola kapott fenyegető e-mailt. A csütörtök délután, este és péntek reggel folyamán a levelezőprogramok spam mappáiban is felbukkantak ezek az ijesztő üzenetek. Ennek következtében a rendőrök megjelentek egy budapesti iskolánál, és az épület átvizsgálását sikerült elvégezniük még a tanítás előtt - tájékoztatott Gál.

Gál Kristóf elmondta: további 21 iskola vezetője - 5 budapesti és 13 vidéki intézmény igazgatója - kérte, hogy vizsgálja át a rendőrség az épületet, noha hozzájuk nem érkezett fenyegető üzenet. "Valamennyi helyen ezt megtettük. A feladatra elegendő rendőr állt készen, és az összes helyszínre perceken belül rendőrt tudtunk küldeni" - húzta alá Gál Kristóf, aki megköszönte a diákoknak és a tanároknak, hogy mindenhol fegyelmezetten és felelősségteljesen működtek közre, és betartották a rendőrök utasításait, így rövid időn belül sikerült kizárni a veszélyt.

A szóvivő kiemelte, hogy óriási eredménynek számít, hogy egy ilyen nagyságú rendezvényt sikerült zökkenőmentesen lebonyolítaniuk.

Úgy folytatta: megértik a szülők féltését, ezért mindent elkövettek, hogy a lehető leggyorsabban és professzionális színvonalon végezzék el az átvizsgálásokat.

Kijelentette: robbanószert vagy robbantásra alkalmas eszközt egyetlen helyszínen sem találtak. A tanítás folytatásáról vagy a gyermekek hazaküldéséről az intézményvezetők döntöttek - fűzte hozzá.

Gál Kristóf közölte: a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda terrorcselekménnyel fenyegetés bűntett gyanúja miatt folytatja a nyomozást, az ország összes területi szervének szoros támogatása mellett. "A bűncselekmény átminősítése nem jelenti azt, hogy nőtt volna a terrorfenyegetettség az országban" - figyelmeztetett, megjegyezve: a nyomozó hatóság a tényállás tisztázását követően döntött így, mert így magasabb büntetési tétel jár az elkövetőnek, és a büntetőeljárásban nagyobb a mozgástere a nyomozó hatóságnak.

Közölte, hogy a bejelentett ügyeket egy átfogó eljárás keretein belül vizsgálják, szoros együttműködésben az Europollal. Hozzátette, hogy minden olyan ország rendőrségét megkeresték, ahol az utóbbi időszakban hasonló bűncselekmények kapcsán indultak nyomozások.

Gál Kristóf rámutatott, hogy a nyomozati cselekmények részletes ismertetése kockázatot jelentene a nyomozás sikerességére nézve. Ennek következtében, még a jelentős közérdeklődés ellenére sem tud bővebb tájékoztatást adni, mivel az "teljes mértékben érthető". Ebből kifolyólag az eljárásrend részleteit sem oszthatja meg, és az országos akcióban részt vevő személyek számát illetően sincs lehetőség nyilvános információk közzétételére - tette hozzá.

A szóvivő hangsúlyozta, hogy az NNI nyomozása folytatódik, mivel itt találhatóak a rendőrség legmagasabb szintű kiberbiztonsági szakértői. "Tulajdonképpen rendőr hackerjeink dolgoznak itt, akik sok esetben felülmúlják az elkövetők tudását" - tette hozzá.

Gál Kristóf nyilatkozata szerint a bombariadót keltő üzenet mögött nem áll valós fenyegetés, így mindenki nyugodtan érezheti magát az oktatási intézményekben. "A rendőrség, ahogyan eddig, a jövőben is mindent elkövet annak érdekében, hogy Magyarországon megőrizzük a közrendet és a közbiztonságot. Elkötelezettek vagyunk a helyi lakosság védelme és biztonsága iránt" - tette hozzá.

A kérdésre reagálva kifejtette, hogy azokon a területeken, ahol a kockázatelemzés nem indokolta az épület kiürítését, elképzelhető, hogy kollégái nem használták ki ezt a lehetőséget. "Bízunk abban, hogy a tegnapi napon helyesen döntöttünk" - hangsúlyozta.

Egy másik kérdésre reagálva kifejtette, hogy amennyiben a rendőrök egy adott helyszínen szokatlan vagy idegen tárgyra bukkannak, az első lépésként lehetőség nyílik bombakutató szakemberek bevonására. Ők hivatottak arra, hogy megítéljék, a talált objektum gyanús-e. Ilyen esetekben gyakran szükség lehet tűzszerészek segítségére is - tette hozzá, megemlítve, hogy a tegnapi napon is számos esetben vonultak ki tűzszerészek olyan helyszínekre, ahol ez indokolt volt.

Related posts