A hazai autóipar olyan mély válságba került, hogy a BMW és a BYD új gyáregységei könnyedén megmozdíthatják a helyzetet. - G7 - Gazdasági hírek világosan.


Jól látszik az autóipar vergődése a magyar ipar csökkenő termelési adatain, tavaly decemberben a legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 22 százalékát adó járműgyártás volumene 21 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 30, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 17,5 százalékkal csökkent a KSH közleménye szerint.

Számokban: az autóipar decemberi visszaesése történelmi távlatban is súlyos. A közúti járműgyártás ágazatában (ide tartozik a komplett gépkocsik és az alkatrészeik gyártása is) összességében 23,1 százalékos volt a nyers visszaesés decemberben az egy évvel korábbi szinthez képest, aminél nagyobb csökkenés csak a 2009-es válság és a koronavírus-járvány időszakában fordult elő.

Az akkumulátor- és szárazelem gyártásának visszaesése drámai mértékben, 51%-kal csökkent, ami komoly kihívás elé állítja az iparágat. Különösen aggasztó, hogy ez a csökkenés a Magyarországon az elektromos autók előállításához kapcsolódó alágazatban még kifejezettebben mutatkozik meg, mint a járműgyártás szélesebb spektrumában. Habár a szektor jelenlegi jelentősége még viszonylag alacsony, a jövőbeni növekedési lehetőségek szempontjából elengedhetetlen, hogy a villamos berendezések gyártása, amely magában foglalja az akkumulátorgyártást is, javulást mutasson. Jelenleg ez az alágazat csupán 8,1%-ot képvisel a feldolgozóipar teljesítményében, ami arra figyelmeztet, hogy a fenntartható fejlődés érdekében sürgető szükség van a kapacitások és a technológiai innovációk fejlesztésére.

Miért kulcsfontosságú ez a kérdés? Az autóipar globális kihívásai jelentős hatással vannak a magyar ipar teljesítményére, amely erőteljesen függ ettől az ágazattól. Az idei és jövő évi helyzet tovább fokozódhat, hiszen a BMW, a BYD, a CATL és a Mercedes új gyárai épülnek. A kormány pedig nagy várakozásokkal tekint a közelgő autóipari óriásberuházások növekedési potenciáljára.

Mik a kilátások? A decemberi rendelésállományok adatai nem éppen biztatóak, hiszen a feldolgozóipar új rendeléseinek volumene 14,6 százalékkal esett vissza a 2023-as decemberhez képest. A belföldi új rendelések 2,6, míg az exportrendelések 15,7 százalékos csökkenést mutatnak. Az összes rendelésállomány december végén 14,3 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.

Related posts