Netanjahu tervezi, hogy megduplázza a Golán-fennsíkon élő izraeliek létszámát.
Izrael a közeljövőben megduplázza a Golán-fennsíkon élők létszámát a legutóbbi kormányülésen jóváhagyott javaslatok alapján.
Az izraeli kormány vasárnap zöld utat adott a Golán-fennsíkon található izraeli települések fejlesztési tervének, amelynek célja, hogy megduplázza a térségben élő izraeli lakosság számát – értesült az MTI.
"A Golán-fennsík megerősítése Izraelt erősíti, és ez jelenleg különösen fontos. Továbbra is ragaszkodunk hozzá, hogy felvirágoztassuk és megtelepedjünk rajta" - közölte Benjámin Netanjahu miniszterelnök a döntésről.
Jelenleg körülbelül ötvenezer ember lakja a Szíriától 1967 óta megszállt nyugati fennsíkot, ahol a lakosság majdnem fele négy drúz faluban él. Bassár al-Aszad hatalmának megdőlése után Izrael átvette az irányítást a demarkációs vonalon kialakított ütközőzónában, amely az 1974-es tűzszüneti megállapodás szerint az ENSZ felügyelete alatt állt.
A mintegy hatvan kilométeres hosszúságú és huszonöt kilométeres szélességű terület kiemelkedő stratégiai jelentőséggel bír, hiszen 1967-ig, amikor is elfoglalásra került, erről a magasabban fekvő vidékről a szíriai erők folyamatosan tüzelték az alacsonyabban elhelyezkedő izraeli falvakat, kibucokat és mosávokat.
Ezen települések kérésére foglalta el az izraeli hadsereg a szóban forgó területet az 1967-es hatnapos háború utolsó napjaiban, majd 1981-ben az izraeli parlament, a kneszet megszavazta annektálását, s az el nem menekült drúz nemzetiségű lakosságnak felajánlották az izraeli állampolgárságot.
Izrael annexióját a nemzetközi közösség nem fogadta el, és az ott létrehozott civil településeket illegálisnak tartják, miközben Szíria területe, amelyet Izrael megszállt, továbbra is vitatott státuszban van.
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi és lehetséges jövőbeli elnöke, 2019 márciusában hivatalosan is elismerte Izrael szuverenitását a Golán-fennsíkon. Ezt a lépést Joe Biden elnöksége alatt sem vonták vissza.
Izrael kormányai az elmúlt évtizedekben ösztönözték és népszerűsítették az izraeli lakosságot, hogy költözzön a Golán-fennsíkra, azonban a gazdasági központoktól fennálló távolsága miatt ezek a kísérletek rendre kudarcot vallottak.
Legutóbb, a Lapid-Benett kormány idején Naftali Benett akkori miniszterelnök jelentette ki, hogy meg kell duplázni a fennsíkon élők számát.
A Golán-fennsíknak jelentős mértékben az idegenforgalmon alapuló gazdasági helyzete azonban a tavaly október 7-én kitört háború nyomán sokat romlott, mert szinte teljesen megszűnt mind a nemzetközi, mind a belföldi turizmus.