Moldova miniszterelnöke úgy véli, hogy Oroszország az ő országának területét fegyverként használja Ukrajna ellen.


Dorin Recean állítja, országa biztonsági válsággal néz szembe, miután a Dnyeszter melléki szakadár területet levágták az orosz gázról. Szerinte ennek célja, hogy segítsék az oroszbarát erők visszatérését Moldovában.

Moldova biztonsági válsággal néz szembe, miután a Dnyeszter melléki szakadár terület több tízezer lakosát elvágták az orosz gázellátástól, közölte pénteken Dorin Recean moldovai miniszterelnök a Reuters szerint.

Ahogyan korábban beszámoltunk róla, az orosz energetikai óriásvállalat december végén bejelentette, hogy január 1-jétől felfüggeszti a gázszállítmányokat Ukrajnán keresztül Moldovába, hivatkozva a kelet-európai ország kiegyenlítetlen tartozásaira. Kijev viszont elutasította a további együttműködést Moszkvával. Moldova azonnal reagált, és határozottan elítélte Oroszország lépését, hangsúlyozva, hogy ez az intézkedés az ott élők áram- és fűtésellátását veszélyezteti. Az ország vezetői azzal vádolták Moszkvát, hogy politikai eszközként használja az energiát, és bejelentették, hogy a kérdéssel a nemzetközi döntőbírósághoz kívánnak fordulni.

A Gazprom bejelentette, hogy felfüggeszti a gázszállítást Moldovába.

Recean pénteki nyilatkozatában kifejtette, hogy Moldova energiaszükségletét a hazai termelés és az import révén biztosítja. Hangsúlyozta, hogy a Dnyeszteren túli szeparatista régió súlyos csapást szenvedett el, annak ellenére, hogy Moszkvával fennálló kapcsolataik továbbra is megmaradtak. Véleménye szerint Oroszország tevékenységei komoly fenyegetést jelentenek a három évtizede támogatott protektorátus jövőjére, mivel Moldova destabilizálására irányulnak.

"Ezt biztonsági válságként kezeljük, amelynek célja, hogy lehetővé tegye az oroszbarát erők visszatérését a hatalomba Moldovában, és fegyverként használja területünket Ukrajna ellen"

- nyilatkozta a moldovai kormányfő.

Kiemelte, hogy az ország kész humanitárius és energetikai támogatást nyújtani a szakadár területek számára, feltéve, hogy ezt a támogatást elfogadják. Vagyim Krasznoszelszkij, a Dnyeszter melletti szakadár terület oroszbarát vezetője azt nyilatkozta, hogy a régió északi részének gázkészletei csupán tíznapos korlátozott felhasználásra elegendőek, míg a déli területeken ez az időtartam akár kétszeresére is nő.

A Szovjetunió felbomlását követően Moldovától elszakadt Dnyeszter melléki területen, ahol közel félmillió orosz ajkú lakos él, szerdán reggel elsőként a fűtés és a melegvíz-szolgáltatás szüneteltetésére került sor a háztartásokban. A Gazprom döntése nem sokkal azután született meg, hogy november elején Mania Sandu, a Moldovát eddig is vezető nyugatbarát politikus győzelmet aratott az elnökválasztáson Alexandr Stoianoglo ellen, aki a hagyományosan oroszpárti Szocialista Párt (PSRM) támogatásával inkább a Putyin-féle Oroszországhoz közeledés mellett tette le a voksát.

Maia Sandu győzelmet aratott az elnökválasztáson Moldovában, ám az Európai Unióhoz való csatlakozás nem ígérkezik zökkenőmentesnek.

Related posts