Mindenkit váratlanul ért az Év Autója választásának eredménye: egy autómárka sorozatban másodszor is elhódította a rangos elismerést.

Melyik lesz a következő Év Autója? - kérdezik gyakran a nemzetközi zsűri 23 országból származó 60 tagjától, így tőlem is. A válasz az eredményhirdetés után már nyilvános: 2025-ben a Renult 5 E-Tech Electric/Alpine A290 páros nyerte meg a díjat.
A végső szavazás előtt mindig kihívás erre a kérdésre válaszolni, hiszen számos új modellt csak az év során mutatnak be, és ezek is indulhatnak a versenyben. Ez alkalommal olyan friss újdonságok is felkerülhetnek a szakújságírókból álló zsűri listájára, amelyek csupán 2024 októberében látják meg a napvilágot. A késlekedő indulók esélyeit rontja, hogy nem marad elegendő idő arra, hogy a zsűritagok legalább a felét meg tudja ismerni és kipróbálni ezeket, így a következő évi szavazáson tudnak majd részt venni.
A sokszor ismételt kérdés még gyakoribbá válik Az Év Autója szavazás első, általában november-december táján esedékes fordulója után. Ekkor ugyanis hét típusra szűkül az addig az egész éves újdonságokat felölelő lista. Idén összesen 42 vadonatúj autó szerepelt rajta, ebből került a döntőbe az Alfa Romeo Junior, a Citroën C3/e-C3, a Cupra Terramar, az új Dacia Duster, a Hyundai Inster, a Kia EV3 és a Renault 5 E-Tech Electric/Alpine A290 - melyek mindegyikét az autóMAGAZIN-ban és a Telexen is bemutattuk.
A komplikációk miatt zsűritagként legfeljebb széttárhatjuk a karunkat a kérdés hallatán, hiszen a döntésben részt vevő szakújságírók előzetesen legfeljebb csak azt árulhatnák el, hogy melyek a személyes kedvenceik. Az Év Autója szavazás hagyományos menetrendje korábban az volt, hogy február elején utoljára összejött a teljes zsűri, hogy még egyszer kipróbálják a döntőbe jutott hét autót. Korábban február végén, esetleg március elején kellett leadni interneten keresztül a végső sorrendet, amikor a zsűritagoknak fejenként 25 pontot kellett elosztaniuk a hét döntös autó közt, de tíznél többet egyiknek sem adhattak. Az időpont nem volt véletlen, az eredményhirdetés helyszíne és időpontja ugyanis a Genfi Autókiállítás nyitónapja előtti délután volt.
Az események váratlan fordulatot vettek, hiszen a Genfi szalon véglegesen bezárta kapuit. Ennek következtében a 2025-ös Év Autója szavazást előre kellett ütemezni, hogy az eredményhirdetés a január 10-én kezdődő Brüsszeli Autókiállításon valósulhasson meg. Ebből adódóan az utolsó próbát is a döntés előtti napokra helyezték át. Azonban ez a változás nem befolyásolta a szavazás hagyományos menetét: a zsűritagok továbbra is teljes titokban, egymástól függetlenül, online adták le szavazataikat az Év Autója díj győztesének megválasztásához.
A pénteki eredményhirdetés előtt mindössze három zsűrielnök ismerte az eredményeket, akik gondosan értékelték a pontozásokat és kialakították a végső sorrendet. Mivel a leadási határidő csütörtök este zárult, csupán néhány órájuk maradt arra, hogy megőrizzék a titkot. A feszültség egészen fél tizenkettőig tartott, amikor is végre elkezdődött az áhított eredményhirdetés.
A 2025-ös választás mögött egy titkos tipp lapult: sokan azt feltételezték, hogy egy bizonyos autótípus lehet a befutó. Azonban ezt a nézetet megingatta, hogy a Renault tavaly az Év Autója díjat nyerte el a Scenickel. Akadtak olyanok is, akik szakmai szempontból kritizálták a Renault 5 E-Tech-et, mivel azt kicsit túlárazottnak tartották a két fő versenytársához, a Citroën C3/e-C3-hoz és a Hyundai Ioniqhoz képest, vagy éppen egy másik döntőbe jutott típust emeltek ki a legjobbnak.
A szavazásban részt vevő személyek nézetei rendkívül sokfélék a mezőnnyel kapcsolatban, ami különösen izgalmassá teszi a folyamatot. Éppen ezért örömteli, hogy a pontok összesítése révén végül mindig csak egy jármű nyerheti el a rangos díjat. 2025-ben pedig ismételten megismétlődött egy olyan esemény, amely az Év Autója választás történetében mindössze egyszer fordult elő korábban.
Ahogy 1995-ben és 1996-ban egy-egy Fiat nyert, most a Renault-val történt meg ugyanez. 2024-ben a Scenic, idén, 2025-ben pedig a Renult 5 E-Tech Electric/Alpine A290 páros szerezte meg a díjat, mégpedig 353 ponttal.
Ahogy a szavazás pontjai egymás után felkerültek a kivetítőre, már öt ország szakújságíróinak szavazata után biztosítottnak látszott a retro formavilágú Renault villanyautó elsősége. Csupán a Kia EV3 került a közelébe egy rövid időre, így a koreai márka új elektromos SUV-ja végül 291 ponttal szerezte meg a második helyet. A remek ár-érték arányú Citroën C3/e-C3 került a képzeletbeli dobogó harmadik fokára 215 ponttal. A negyedik helyen a Dacia Duster végzett 172 ponttal, hozzá szorosan az ötödiken a Hyundai Inster 168 ponttal, míg a hatodik helyen a Cupra Terramar zárt 165, majd a hetedik helyen az Alfa Romeo Junior 136 ponttal.
A döntésem meghozatala nem volt egyszerű feladat, hiszen a döntőbe jutott hét típus között nekem is voltak kedvenc autóim. Különösen a kisautók ragadták meg a figyelmemet, és közülük az alábbi három vált a favoritommá: a Citroën C3, a Hyundai Inster és a Renault 5. Azért esett rájuk a választásom, mert mindhárom modell kedvező árkategóriában mozog, bár eltérő módon. Míg a Hyundai és a Renault kizárólag elektromos változatban érhetők el, a Citroën esetében a belső égésű motoros változat is elérhető, ami jelentős árelőnyt biztosít a hasonló méretű villanyautókhoz képest.
Valójában éppen ez tette számomra oly nehézzé a döntést. Egyfelől ott volt a Citroën, amely nemcsak praktikus, de kiváló ár-érték arányú, ráadásul olcsóbb kivitelben is elérhető. Ezzel szemben állt a Hyundai Inster, ami rendkívül sokoldalúan átalakítható, szintén nagyon praktikus, és a nagy autókra jellemző felszereltséggel bír, miközben elektromos autók között is versenyképes áron kínálja magát. A Renault 5 pedig olyan külső-belső vonzerővel rendelkezik, hogy azonnal magára vonja a figyelmet, ráadásul modern technológiájával és kedvező árával is kiemelkedik, nem beszélve arról, hogy még szórakoztató is vezetni. E mellett ott volt a még vagányabb, de drágább Alpine A290 változat is, ami szintén nagyban befolyásolta a választásomat.
A három kisautó versenyében végül a Renault 5-ös diadalmaskodott nálam, köszönhetően egy különleges tulajdonságának. Az Év Autója választás során a zsűritagok általában olyan kritériumok szerint értékelik a járműveket, mint a praktikum, a hajtáslánc hatékonysága és teljesítménye, a felszereltség arányos értéke, az innovatív műszaki megoldások, a biztonsági jellemzők, valamint az, hogy mennyire élvezetes vezetni az adott modellt.
Az a jármű, amely a többiek között kiemelkedik, vagy amelyről a zsűri bármely tagja úgy véli, hogy ilyen tulajdonságokkal bír, kerül a saját értékelésének legmagasabb fokára. Az alapvető kritériumok mellett igazán az az autó érdemli meg Az Év Autója címet, amely valamilyen különleges jellemzője révén tűnik ki a mezőnyből. Így, ha valaki öt, tíz vagy akár húsz év múlva visszatekint, azt mondhatja, hogy a díj teljesen indokolt volt. Az idei évben számomra a Renault 5 E-Tech Electric/Alpine A290 duó volt az, amely valóban megérdemelte ezt a címet, ezért az R5-öst az első helyre soroltam, 7 ponttal.
Az előzőek fényében a második helyezettem elsőre talán meglepően hangzik. Az ugyanis nem egy másik kisautó, hanem a Kia EV3 volt 5 ponttal, mert úgy láttam, hogy az felel meg leginkább az alapvető szempontoknak. Bár drágább, mint a kisautók, az EV3 egy kategóriával nagyobb is azoknál, ráadásul saját kategóriájában igazán nagyszerűt nyújt, elfogadható áron. Úgy is mondhatjuk, hogy korrekt autó korrekt áron. Helykínálatában, csomagtartójának variálhatóságában, fedélzeti rendszereiben és azok kezelhetőségében, úttartásában, elektromos hajtásláncának élénkségében és takarékosságában, felszereltségében, ár-érték arányában is kimagaslót nyújt.
A harmadik helyre, 4 ponttal, egy kicsi, de annál bájosabb autót, a Citroën C3-at választottam. Az alacsony indulóárát figyelembe véve rendkívül praktikus, racionális és mértéktartó megoldásai miatt érdemelte ki ezt a helyezést. A negyedik pozíciót a Hyundai Inster foglalta el, 3 ponttal. Ez a városi elektromos kisautó remek választás, hiszen a hasonló modellekhez képest kedvező áron kínálja a praktikumot. A hét döntős közül az Alfa Romeo Juniort, a Cupra Terramart és az új Dacia Dustert mindhármat 2-2-2 ponttal jutalmaztam. Mindhárom jármű kiemelkedő tulajdonságokkal bír, ami lehetővé tette számukra, hogy bejussanak a döntőbe, de mindegyik más-más szempontból brillírozik. Éppen ezért kaptak tőlem egyenlő pontszámot.
Az Év Autója zsűri másik magyar tagja, Csikós Zsolt a Kia EV3-at tette a saját pontozásában első helyre 7 ponttal, a másodikra a Renault 5 E-tech Electric/Alpine A290 párost 6 ponttal. A harmadik helyen egyaránt 5-5 ponttal az Alfa Romeo Junior és a Hyundai Inster osztozkodott. A Citroën C3/e-C3 és a Dacia Duster egyaránt 1-1 pontot kapott tőle, míg a Cupra Terramar pont nélkül zárt nála.
A zsűri tagjainak pontozását, köztük a mienket is a www.caroftheyear.org oldalon lehet részletesen megtekinteni, ahol a zsűritagok által angol nyelven írt rövid vélemények is elolvashatók a döntőbe jutott típusokról. A Citroën C3-ról, a Hyundai Insterről, a Kia EV3-ról, és Renault 5 E-Tech-ről gazdag képgalériát tekinthetnek meg az automagazin.hu oldalon.