**Hanuka ünnepe: Minden, amit érdemes tudni** A Hanuka, más néven a Fények ünnepe, a zsidó kultúrában kiemelkedő jelentőséggel bír. Ez az ünnep a győzelemről, a szabad vallásgyakorlásról és a csodákról szól. De mit is érdemes tudni róla? **Történelmi há


A nyolcnapos Hanuka, más néven Hanukka, a zsidó kultúra egyik legfontosabb ünnepe, amely idén a Gergely-naptár szerint december 25. és január 2. között zajlik. Cikkünkben felfedezhetjük az ünnep mélyebb jelentését, valamint a hagyományos szokásokat, amelyek ilyenkor életre kelnek. Tarts velünk, hogy megismerd a Hanuka varázsát és a hozzá kapcsolódó rituálékat!

Hanuka ünnepe kiszlév hó 24-én kezdődik és nyolc napig tart. Annak a győzelemnek állít emléket, amelyet a mákábeusok három évig tartó szabadságharc után arattak az Izraelt elfoglaló szíriai görögök fölött, és legyőzték a görögök hellenista zsidó támogatóit is, akik változtatásokat akartak bevezetni a zsidó vallásgyakorlatban - áll a zsido.com weboldalán. A portál megjegyzi, a harc polgári i. e. 165-ben a Jeruzsálemi Templom visszafoglalásával ért véget. A győzelemmel helyreállt Izrael szuverenitása is. Hanuka azt jelenti: felavatás és arra utal, hogy újra Isten oltalmába ajánlották a Templomot, amelyet a pogány bálványok és praktikák beszennyeztek.

A Hanukához egy rendkívül fontos történet fűződik, amely az ünnep szellemiségét tükrözi. A hagyomány szerint, miután a Makkabeusok sikeresen megtisztították a Jeruzsálemi Templom szentélyét, mindössze egy napra elegendő kóser olajat találtak, amellyel meggyújthatták a menórát, a szent gyertyatartót. Az új olaj előállításához azonban nyolc napra lett volna szükség. Ekkor történt a csoda: az egyetlen napra elegendő olaj nem csupán egy napig, hanem nyolc napon át égett. E jeles esemény emlékére a Hanuka első napjától kezdve minden este egy újabb gyertyát gyújtanak a zsidó családok, és ezeket olyan helyre helyezik el, ahol hirdethetik az isteni csodát, világítva ezzel a sötétségben.

Az ünnep legmeghatározóbb eleme a hanukia, vagyis a hanukai gyertyatartó, amely összesen kilenc ággal rendelkezik. Ebből nyolc az ünnep fényeit hordozza, míg a középső ág, a "szolga" gyertya, kulcsszerepet játszik a hagyományban. A "szolgagyertya" segítségével gyújtjuk meg a nyolc másik gyertyát vagy mécsest. Az ünnep során az első napon egy, a másodikon kettő, a harmadikon három gyertyát gyújtunk meg, és így tovább, míg végül a nyolcadik napon már mind a kilenc láng együtt ragyog. Ez a világító összhang szimbolizálja, hogy az olaj csodálatos módon nyolc napon át elegendő volt, megörökítve a csodát és a reményt.

A Hanuka fontos kelléke egy speciális, négy oldalú pörgettyű is, amit trenderlinek hívnak. Ezzel a gyerekek játszhatnak hanuka alatt csoportban, de fontos, hogy a pörgettyű négy oldalán egy-egy betű olvasható, melyek meghatározzák, hogy a játékosoknak mi a teendőjük a játék alatt.

A Hanuka a zsidók egyik legfontosabb ünnepe, olyan, mint a keresztényeknek a karácsony. S ha már karácsony: a középkortól kezdve a zsidó gyerekek Hanuka ünnepén ajándékot is kapnak. Ennek oka, hogy a karácsonyt ünneplő keresztényekkel szemben rossz érzés lenne számukra, ha ők nem lennének megajándékozva. Korunkban előfordul, hogy a hanuka minden napján ajándékkal kedveskednek a gyerekeknek, ezzel is erősebbé téve a vallási hovatartozás érzését.

Mint minden ünnep, a Hanuka is gazdag hagyományokban és szokásokban. Az ünnepi asztalon fellelhetőek a fánkok és a latkesz, amely nem más, mint egy ízletes, olajban sült krumpli falatka, liszttel, borssal és sóval ízesítve. Ezek az ételek az olaj csodájának emlékét idézik fel, amely az ünnep szellemiségének szerves részét képezi.

Izraelben a Hanuka ünnepe alatt varázslatos fények gyúlnak, amikor örömtüzeket gyújtanak, fáklyás felvonulások színesítik az utcákat, és a városokat csodás fényárban úsznak. Budapesten, a Nyugati téren, valamint Debrecenben és Kőszegen is felcsillan az óriási hanukagyertya fénye, ünnepi hangulatot teremtve e különleges alkalomra.

Related posts