Mérföldkő a tengeri áruszállítás történetében: elkészült a világ leghosszabb vitorlás teherhajója!

A globális tengeri teherszállítás izgalmas átalakulás küszöbén áll: Törökországban, a tuzlai kikötőben nemrégiben vízre bocsátották a világ eddigi leghosszabb teherszállító hajóját, amely innovatív módon szélenergiát használ működése során.
A Neoliner Origin a maga műfajában tényleg rekorder: 136 méteres hosszával és 5842 tonnás szállítókapacitásával új korszakot nyithat a fenntartható tengeri áruszállítás területén. A hajót a francia Neoline vállalat tervezte, az építési munkálatokat pedig a török RMK Marine hajtotta végre. A projekt 2023-ban indult a Neoline Armateurs kezdeményezésére, azzal a céllal, hogy jelentős mértékben csökkentsék a fosszilis üzemanyagok felhasználását. A kivételező ígéretei szerint a hajó akár 80 százalékkal kevesebb üvegházhatású gázt bocsát ki, mint a hagyományos meghajtású teherhajók.
Jean Zanuttini, a Nantes-i Neoline elnöke az AFP-nek nyilatkozva elmondta, hogy a szélenergia felhasználásával és a sebesség 15 csomóról 11 csomóra (kb. 20 km/h) való csökkentésével az üzemanyag-fogyasztást akár ötödére is le tudjuk faragni egy hagyományos hajóhoz viszonyítva.
A Nemzetközi Hajózási Szervezet (IMO) adatai szerint a globális tengeri áruszállítás a világ üvegházhatású gázkibocsátásának mintegy három százalékáért felelős, így a szélenergia megoldások kulcsfontosságúak lehetnek a szektor zöldítése szempontjából - írja az Interesting Engineering.
A Neoliner Origin hajtásrendszerét két, egyenként 76 méter hosszú karbon Solidsail árboc biztosítja, kiegészítve összesen háromezernyi négyzetméternyi, igény esetén összehajtható vitorlával. Emellett a hajó speciális kihúzható uszonyokkal van felszerelve, amelyek jelentősen csökkentik az oldalirányú sodródást. A D-ICE Engineering által kifejlesztett korszerű időjárás-előrejelző rendszer pedig nemcsak az útvonal optimalizálásában segít, hanem hozzájárul a hajó üzemeltetési hatékonyságának növeléséhez is.
A hajó raktere lenyűgöző, 1200 folyóméternyi rakodóhelyet kínál, amely lehetőséget ad körülbelül 265 darab hatméteres konténer szállítására.
A hajó kiválóan alkalmas gördülő rakományok (roro), konténerek és túlméretes szállítmányok szállítására. A legénységen kívül a fedélzeten 12 utas számára is kényelmes szállást kínálnak, hat darab kétszemélyes kabinban. A hajótestet lenyűgöző, 3500 tonna acél felhasználásával építették meg, melyet 75 különálló blokk formál össze egy masszív egységgé.
A vízre bocsátás után a hajó a következő hat hónapban további szerelési munkálatokon esik át az RMK Marine kikötőjében. A Neoliner Origin első hivatalos útjára 2025 nyarán kerül sor: először Törökországból a franciaországi Saint-Nazaire-be hajózik, majd innen folytatja útját Észak-Amerika felé. A tervek szerint ezekben a kikötőkben áll majd meg: Saint-Pierre-et-Miquelon (Franciaország), Baltimore (Egyesült Államok), Halifax (Kanada).
A leghosszabb szélenergiával hajtott teherhajó megépítését a francia állami befektetési bank (BPI) és a CMA-CGM hajózási vállalat finanszírozta. A Neoline elnöke abejelentette, hogy a cég hamarosan egy második ugyanilyen teherszállító építésébe is belefog.
A szélenergia újbóli integrálása a modern tengeri áruszállításba kulcsfontosságú lépést jelenthet a hajózási szektor dekarbonizációja irányába. Amennyiben az Origin projekt sikerrel zárul, az akár egy új korszak kezdetét is hozhatja a fenntartható tengeri hajózás terén.