Felfedeztük a legcsodálatosabb sorozatot, ami tökéletesen illik a húsvéti ünnepkörhöz!


Zseniális évaddal tért vissza a Netflix sorozata, ez már sci-fi a javából

A Biblia, különösen az Ószövetség, tele van olyan lenyűgöző történetekkel, amelyek filmes adaptációra várnak. Itt találunk mindent: brutális testvérgyilkosságot (Káin és Ábel), az Úr által megkívánt gyermekáldozatot (Ábrahám és Izsák), bűnben és romlottságban élő városokat, melyeket Isten megsemmisített (Szodoma és Gomorra), és a Bábeli zűrzavart, ami szintén megérdemelne egy modern feldolgozást. A mai, technológia által összekapcsolt, de mégis egyre elszigeteltebb világunkban valójában hasonló feszültségeket élünk meg, mint a bibliai történetben, ahol az emberek nyelve összekeveredett, és hirtelen nem értették meg egymást. Ez a párhuzam lenyűgöző lehetőségeket kínál a vizuális narratívák számára, hogy elgondolkodtassanak minket a kommunikáció és az összetartozás kérdéseiről.

Hollywood hozzá-hozzányúlt már a Bibliához, ott volt például a Noé, melyet Darren Aronofsky rendezett, de A passió is jócskán összetörte a nézők lelkét, Mel Gibson hamarosan második részt kapó filmje olyan naturalistán ábrázolta Krisztus szenvedését, halálát és feltámadását, hogy zsebkendő nem maradt szárazon. Fiatalon láttam azt a filmet, de a mai napig emlékszem rá, hogy a moziban mellettem ülő nőt hogy megviselték a látottak.

Ez a sorozat nem a keresztény Trónok harca vagy a keresztény A Gyűrűk Ura, és igyekszik elkerülni a közvetlen párhuzamokat is. Azonban már a pilot epizód alapján nyilvánvaló, hogy a klasszikus fantasy művek erőteljes hatással voltak a készítők visionjára. A Dávid háza inkább a könnyedebb, szórakoztatóbb vonalon mozog, mégis meglepően komoly hangvételt képvisel. E kettősség jól áll neki, hiszen vallási témában ritkán találkozunk ekkora léptékű, ambiciózus próbálkozásokkal.

Dávid és Góliát legendás összecsapása sokak számára ismerős, és éppen ezzel a drámai pillanattal kezdődik a sorozat. Az előretekintés során tanúi lehetünk, ahogy a kezdetben bizonytalan Dávid (Michael Iskander) bátorságot merít, hogy kilépjen a páncélos harcosok sorából, és szembeszálljon a félelmetes Góliáttal (Martyn Ford), aki nemcsak a filiszteusok, hanem mindenki számára egy hatalmas kihívást jelent. A harc kezdetén Góliát elsőként megsemmisíti Dávidot, a narrátor pedig felveti a kérdést: vajon elegendő-e egy parittya és egy kő ahhoz, hogy a fiatal hős felemelkedjen, és elérje sorsát, amellyel Izrael királyává válhat? Az események így nem csupán a csata kimenetele szempontjából izgalmasak, hanem a főszereplő belső fejlődése és a bátorság próbatétele szempontjából is.

A "Dávid háza" című sorozat nem csupán egyszerű eredettörténet, hanem egy lebilincselő utazás is, amely a nyolc epizódban bontakozik ki. A cselekmény egy lenyűgöző, akciódús bevezető után egy évvel korábbra repít minket. Ekkor még Michael Iskander karaktere, Dávid, csupán egy egyszerű pásztor, aki titkos vágyakat dédelget: többre és jobbra áhítozik, miközben apja és családja a világ elől rejtegeti őt. Közben Izrael királya, Saul (Ali Suliman) a saját arroganciája miatt egyre inkább elszigetelődik Istentől, és még tanácsadója, Sámuel próféta (Stephen Lang) is eltávolodik tőle. A történet csúcspontjaként Sámuel, miután az Úrral folytatott megbeszélése során megkapja a jelet, hogy egy új uralkodót keressen, elindul, hogy megtalálja Izrael következő vezetőjét.

Ahhoz képest, hogy a sorozat elég kapkodó, egyik bibliai eseményről a másikra, egyik csatáról a másikra ugrálunk, és a showrunner, Jon Erwin sem fogja annyira a kezünket, egészen bele lehet merülni ebbe a királydrámába és felemelkedéstörténetbe. Saul őrülete izgalmas fordulat, és tagadhatatlan, hogy az egymást kóstolgató királyi családot egy picit a Lannisterekről mintázhatták. Különösképp, hogy itt is van egy Cersei, csak éppen a Daredevil Vanessája, Ayelet Zurer alakítja, a fia, Jonatán pedig a tökéletes herceg Ethan Kai alakításában, aki jóval szabálykövetőbb Jaime Lannisternél.

Hasonlóképpen, a távoli és mélyből feltörő Dávid és Daenerys karakterei között valóban érdekes párhuzamokat fedezhetünk fel. Nyilvánvaló, hogy ezen okok miatt nem lehet elmarasztalni az alkotókat, amiért a modern popkultúra elemeire építették fel a Dávid házát. Ez egy bölcs döntés volt, és bár néha merésznek tűnhet, a történet bőségesen rendelkezik saját, egyedi identitásával, amely az ószövetségi adaptációk között is megállja a helyét.

Bár a zsáner újrafeltalálását nem vállalja, a "Dávid háza" mégis képes megidézni a színjátszás tiszta esszenciáját, gazdag szereplőgárdát, lenyűgöző képi világot és hangulatos, a műfajhoz illő dallamokat. Ezenfelül gyakran nemcsak drámát, hanem tragédiát és izgalmakat is csepegtet a történetbe. Sokan talán tartottak attól, hogy egy bibliai adaptáció nem tudja megugrani a kihívásokat, ám a "Dávid háza" alkotói bátran nekivágtak, és egy komoly színvonalú sorozatot tálaltak elénk. A siker nem maradt el, hiszen az Amazon már a második évad berendelésével is jutalmazta a produkciót, így felmerül a remény, hogy elérhetjük Dávid király uralkodásának izgalmas pillanatait.

Eredetsztorinak se rossz ez a sorozat, főleg, hogy egy ennyire közismert sztorira építi fel az első évadát, mint Dávid és Góliát párharca, csak a hab a tortán, hogy az erős alapanyag ott van a folytatásra is a Szentírásnak köszönhetően, lesz itt még bőven királydráma, árulás, féltékenység, és ha szerencsénk van, Dávid nagy bűne is terítékre kerül. Új Trónok harca nem lesz belőle, de azt a szintet élvezhetőség tekintetében, mint a Sárkányok háza, simán megüti.

Related posts