Felfedezték a valaha volt legmeggyőzőbb bizonyítékot, amely alátámasztja, hogy létezhet élet a Földön kívül.


A K2-18b nevű exobolygó légkörét vizsgáló cambridge-i kutatócsoport olyan vegyi anyagok jeleit fedezte fel, amelyeket a Földön egyszerű organizmusok állítanak elő.

A Cambridge-i Egyetem kutatói megdöbbentő felfedezést tettek: a földön kívüli élet létezésének eddigi legerősebb bizonyítékát találták a K2-18b exobolygó tanulmányozása során, amely 124 fényévnyire helyezkedik el a Földtől. Ez a figyelemre méltó eredmény a kutatást irányító intézet csütörtöki jelentéséből derült ki.

A legfrissebb információk szerint a James Webb űrteleszkóp révén kutatók felfedeztek olyan vegyi anyagokat egy távoli bolygó atmoszférájában, amelyeket a Földön apró organizmusok, például a tengeri fitoplankton és bizonyos baktériumok termelnek. Nikku Madhusudhan, az egyetem csillagászati intézetének vezetője a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy...

Ha sikerülne hiteles bizonyítékot találni arra, hogy létezik élet a K2-18b nevű exobolygón, azzal valójában azt is alátámasztanák, hogy az élet más galaktikus tájakon is széles körben elterjedt lehet. Ahogy a kutatók fogalmaznak, ha a hipotézis igaznak bizonyul - és várhatóan két éven belül erre fény derül -, "akkor elképzelhető, hogy a bolygó valóban tele van élettel."

A csillagászok mindazonáltal a közeljövőben további vizsgálatokat végeznek azzal kapcsolatban is, hogy a vegyületek - dimetil-szulfid és dimetil-diszulfid - létrejöhetnek-e nem biológiai úton olyan koncentrátumban, amelyben az exobolygón felfedezték. Madhusudhan azonban hozzátette, hogy az ezen anyagok az exobolygó atomszférájában észlelt koncentrátuma több ezerszer magasabb a Föld atomszférájában lévőnek.

A megfigyelések olyan statisztikai jelentőséget értek el, hogy az alapján megállapítható: mindössze 0,3 százalék az esélye annak, hogy a jelenségek pusztán véletlenül következtek be. Annak érdekében, hogy az észleléseket tudományos felfedezésként ismerjék el, szükséges lenne átlépni egy olyan küszöböt, amelynél a véletlen előfordulás valószínűsége 0,00006 százalékra csökken.

Az exobolygó a Földnél 8,6-szor nagyobb tömegű és 2,6-szor nagyobb. A Kepler űrtávcső által 2015-ben felfedezett égitesten - amelyen a hőmérséklet vélhetően kedvező lehet az élet kialakulásához és vizet is tartalmaz - vízgőzre utaló nyomokat is találtak, két éve pedig már kimutatták a dimetil-szulfid, illetve metán és szén-dioxid jelenlétét is az atmoszférában.

Related posts