Meglepetés és újra felfedezés Magyarországon: Két év elteltével végre visszatér a "normális" pluszélmény!
Magára talált a kiskereskedelem, a legfrissebb adatok szerint bátrabbak a magyar vásárlók. Végre a hosszú távú adatok is bővülést mutatnak. A kérdés csak az, lesz-e folytatás.
A legfrissebb adatok alapján a magyar kiskereskedelem novemberben kedvezőbb eredményeket mutatott, mint az előző időszakokban.
A forgalom volumene, tehát a mennyiségi eladások a naptárhatással korrigált számok szerint több mint 4 százalékkal nőtt éves szinten. A 2024-es havi adatokat nézve ez az egyik legjobb adat, az augusztusi kiugráskor volt ugyanilyen az éves tempó. A múlt év többi hónapjában 0,6-4 százalékos éves többlet jött össze. A kiskerekeslmi forgalmat novemberben is az élelmiszerek húzták, ebben a körben több mint 5 százalékos volt az éves bővülés.
Ezen kívül a tartós fogyasztási cikkek kategóriájában, amely nem élelmiszerekből áll, szintén figyelemre méltó, 4,5%-os növekedés valósult meg, felülmúlva a szektor átlagát.
A reálbérek tavalyi jelentős emelkedése ellenére az utóbbi időszakban tapasztalt eredmények még mindig viszonylag szerénynek mondhatók. Ugyanakkor, ha a múlt év különböző hónapjait vesszük figyelembe, ez az egyik legkiemelkedőbb havi adat. Ezzel szemben az üzemanyagforgalom novemberben csupán 1,6 százalékos növekedést mutatott, ami jóval mérsékeltebb ütemű.
Az is látszik, hogy a múlt év novemberében mindhárom területen a forgalom volumene is meghaladta az év első tizenegy hónapjára vonatkozó adatot. Az élelmiszereknél ugyanis 4, a nem élelmiszereknél 2,7, az üzemanyagoknál pedig 0,6 százalékos volt a többlet éves összevetésben. Ami szintén kedvező, hogy a hosszú távú adatok alapján is kezd kilábalni a gödörből a kiskereskedelem. A novemberi volumen ugyanis már 0,7 százalékkal meghaladta a 2021-es havi átlagot. Legutóbb 2022 novemberében volt ennél jobb adat, igaz, akkor 3,2 százalékos volt a plusz.
A kedvező októberi számok után a kiskereskedelem novemberben is kellemes meglepetéssel szolgált. A több mint 4%-os növekedés felülmúlja az elemzők előrejelzéseit. Az elmúlt egy-két év során ritka jelenség volt, hogy két egymást követő hónapban is ennyire markáns bővülést tapasztalhattunk a kiskereskedelem terén. E fejlemény minden bizonnyal pozitív jelként értékelhető – mondta el Virovácz Péter, az ING közgazdásza. A hosszú távú trendek alapján is kedvező irányú elmozdulás figyelhető meg: a negyedik negyedév növekedése végre érdemi javulást hozott a kiskereskedelem összteljesítményében, eltávolítva azt a 2021-es havi átlagtól. 2024 novemberében a forgalom volumene 0,7%-kal emelkedett, ami bár még nem éri el a kiemelkedő szintet, de hasonló értékekkel legutóbb 2022 végén találkoztunk. Az összkép biztatóan alakul.
A novemberi adatok szerint tehát a vásárlók ledolgozták az elmúlt másfél-két évben összeszedett "hátrányt" és elkezdtek bátrabban költeni. A kérdés az, hogy a novemberi adatok kiugrást mutatnak vagy egy tartós fejlődés kezdetéről van szó. Utóbbi mellett szól, hogy 2025-ben is emelkedő pályán maradnak a reálbérek, plusz az állampapír-hozamok kifizetése miatt sok háztartás extra bevételhez jut, amelynek egy része a kiskereskedelemben is megjelenhet.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza rámutatott, hogy 2025-ben a kiskereskedelem alakulásának kulcsfontosságú tényezője a háztartások óvatosságának esetleges csökkenése lesz, valamint a reálbérek emelkedése. Egy 4-5 százalékos reálbéremelkedés jelentős impulzust adhat a fogyasztásnak. Ugyanakkor, ha a vállalatok nem emelik a béreket kellőképpen, vagy ha az infláció váratlanul magasra szökik, akkor a forint gyengülésének hatásai gyorsabban és erősebben érvényesülhetnek az árakban, ami gátat szabhat a forgalom bővülésének. Így 2025-re várhatóan nőni fog a fogyasztás, ami kedvező hatással lesz a gazdasági teljesítményre, de a kérdés csupán az, hogy ez a növekedés milyen mértékű lesz.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior markoelemzője a következőkben arra számít, hogy a kiskereskedelmi forgalom az idei évben tovább erősödik, a bérek emelkedése, illetve a fogyasztói bizalom további javulása érdemi forgalom-növekedést eredményezhet. Ennek köszönhetően pedig idén is a fogyasztás lehet majd a gazdasági növekedés motorja, azonban azt már a beruházások is segíthetik majd.
Virovácz Péter előrejelzése szerint a negyedik negyedévre bizakodásra ad okot az október és november hónapokban tapasztalt kiskereskedelmi teljesítmény. Ez az erős eredmény kedvező alapot teremt a 2025-ös év kezdetének optimistább alakulásához.