Március 15-én különleges programokkal várja nézőit a közmédia: élő közvetítések, tematikus filmek és izgalmas műsorok színesítik a kínálatot. Ünnepeljük együtt a nemzeti összetartozás napját a legjobb tartalmakkal!

Az állami elismerések átadásának ünnepsége és a központi megemlékezés élő közvetítése mellett a közmédia csatornái tematikus műsorokkal és filmekkel varázsolják elénk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc történéseit és hőseit. E különleges programok célja, hogy felidézzék ezt a jelentős történelmi korszakot, és mélyebb megértést nyújtsanak a nép küzdelmeiről és áldozatairól.
Március 14-én, 15 órától a Dunán különleges epizód várja a nézőket, ahol a Márciusi ifjak története kerül reflektorfénybe a Ridikül című műsor keretein belül. Ezt követően, 15:55-től élő közvetítést láthatunk a csatornától, amely a Kossuth- és Széchenyi-díjak ünnepélyes átadását hozza el számunkra az Országház impozáns falai közül. Ne hagyd ki ezt az izgalmas programot!
A nemzeti ünnepen, március 15-én 8 órától a Márciusi ifjakat bemutató rendhagyó történelemóra után élő közvetítés kezdődik a Dunán. 9 órakor láthatják Magyarország lobogójának ünnepélyes felvonását, majd A haza minden előtt címmel ünnepi stúdióműsor kezdődik 9:20-kor. Ennek keretében a csatorna közvetíti az Ünnepi műsort a Múzeumkertből, amely során 11 órakor beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök.
A szabadságharc hőseinek emlékét megörökítő monumentális mű, a 1953-ban készült Föltámadott a tenger most újra a figyelem középpontjába kerül. A Duna csatorna 13:30-kor kezdődő vetítése során a film felújított, digitalizált és színekben gazdagított változatát élvezhetik a nézők. Ezt követően 16 órakor a Hogy volt?! című műsor a Nemzeti Színház gazdag múltját tárja fel. Az ünnepi estét pedig Jókai Mór klasszikus regényének lenyűgöző filmes adaptációja, A kőszívű ember fiai zárja, mely heroikus-romantikus látványával biztosan maradandó élményt nyújt a közönségnek.
Az M5 csatorna március 13-án 9:55-től élőben közvetíti az állami elismerések ünnepélyes átadását a Pesti Vigadó impozáns falai között. Ezen a napon a közmédia kulturális csatornáján másnap, március 14-én 15:55-től a Kossuth- és Széchenyi-díjak ünnepélyes kiosztása is megtekinthető. A Librettó című délutáni magazinműsorban március 12-én és 13-án tematikus beszélgetésekkel készülnek a nézők számára, amelyek az ünnephez kapcsolódnak. Emellett az Agenda műsor is részletesen tájékoztat az anyaországi, külhoni és nemzetközi megemlékezésekről és ünnepségekről.
Március 15-én, 6:50-kor a M5 csatornán vetítik Az égbe temetett tábornok - Bem József című ismeretterjesztő filmet. Ezt követően, 8 órától a Petőfi nyomába eredő Itthon vagy! turisztikai minisorozat várja a nézőket.
Déryné Széppataky Róza, az első magyar operaénekesnő történetét követi nyomon a 10:10-kor kezdődő Déryné című 1951-es fekete-fehér életrajzi film, majd Petőfi Erdélyben töltött napjairól láthatnak ismeretterjesztő filmet "Hallgass zúgó szél, hadd beszéljek én!" - Petőfi Erdélyben címmel.
Kossuth Lajos amerikai utazását, szónoklatait idézi fel a Magyar gondolat - szabad gondolat című alkotás 13:20-tól, majd a vátesz költő, Petőfi utolsó estéjét és halálának körülményeit övező vélt, vagy valós történeteket helyezi középpontjába A körtefától a harcmezőig - Petőfi nyomában című film.
Március 15-én, 15 órától a Könyvjelző műsorában Takaró Mihály egy különleges eseményt ünnepel: egy új korszak kezdete kerül a középpontba. Ne hagyd ki ezt az izgalmas alkalmat!
A Kontúr című portréműsor vendége Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke lesz 17:15-tól, a Versfilm-sorozat aktuális adásában 18:50-től Jókai Mór: Az 1848-iki kokárda című versét adja elő Csórics Balázs színművész korabeli díszletben megfilmesítve.
Az M5 História csatorna 20 órától a huszárhagyományok izgalmas világába kalauzolja nézőit, majd 20:45-től a "Szabadság, szerelem - Petőfi 200" című színházi produkciót tűzi műsorára. Ez a koncertszínházi élmény a középiskolások számára is érthető nyelven tárja elénk Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szenvedélyes kapcsolatát, valamint a költő forradalmian szabad szellemét. A Kossuth-díjas rendező, Káel Csaba által életre hívott előadás premierje 2023. március 15-én zajlott a Hagyományok Házában, ahol a közönség először élhette át ezt a különleges művészeti élményt.
A Kommentár Klub következő adásának témája szorosan összefonódik az ünnepi időszakkal. "Reformkor és hazaszeretet a politikában" címmel várunk minden érdeklődőt vasárnap este 20 órától. Csatlakozz hozzánk egy izgalmas beszélgetésre!
A Duna World csatorna március 15-én 10 órától izgalmas programokkal várja nézőit! Az Itthon vagy! című ismeretterjesztő sorozat Az 1848-49-es szabadságharc nyomában című epizódja kerül adásba, amely mélyebb betekintést nyújt a történelmi eseményekbe. Ezt követően, 10:30-tól a Magyar Krónika a Landerer és Heckenast nyomda történetével foglalkozik, bemutatva e jelentős intézmény szerepét a korabeli sajtóban. 11:25-től a csatorna műsorára tűzi Az ünnepelt című, 1977-es tévéfilmet, amely a szórakozás mellett nosztalgikus élményekkel is gazdagítja a nézőket. Este 22:10-től pedig az Ízőrzők című sorozat keretein belül Tápióbicskére látogatunk el, ahol az 1848-49-es szabadságharc tavaszi hadjáratának egyik diadalmas csatája zajlott 1849. április 4-én. A település lakói ma is büszkék e történelmi eseményre, amelyet hagyományőrző rendezvényeken és helyi gasztronómiájukban egyaránt megörökítenek. Ne hagyja ki ezt a különleges műsorfolyamot!
Az M2 Petőfi TV Esti Kornél című műsorában március 14-én este szó lesz március 15. történelmi jelentőségéről, valamint a nézők részletesen is megismerhetik a Petőfi Irodalmi Múzeum másnapi ingyenes programjait, amelyek során Petőfi versein, prózáján, levelein keresztül fedezhetik fel a 19. századi Pestet, továbbá szemtanúi lehetnek annak, miként kel életre Landerer és Heckenast nyomdagépe. Március 15-én a Petőfi 200 emlékév egyik legemlékezetesebb koncertjével várja nézőit a csatorna. 2023 márciusában Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák valamint a Modern Art Orchestra közös estjén a vátesz költő művei eddig még soha nem hallott verzióban hangoztak el.
A Kossuth Rádió március 14-én kezdi meg a nemzeti ünnephez kapcsolódó műsorait. Az "A hely" című adás különleges bepillantást nyújt Komárom 1848-49-es hőseinek életébe és tetteibe.
Március 15-én a Jókai születésének kétszázadik évfordulója köré fonódó programok színesítik az egész napot.
Szombat reggel 6 órától Petőfi nyomdokaiba lépünk, miközben a városi séta mellett a rádió élő kapcsolásokkal fedezi fel több vidéki helyszín megemlékezéseit. 9 óra után a "Kápolnai csata - kudarc vagy lehetőség?" című műsorban merülhetünk el az 1849. február 26-27-én zajló ütközet részleteiben. Ezt követően 10 órától az Országjáró Pákozdról jelentkezik, gazdagítva a programot érdekfeszítő tartalmával.
A program 13 órakor indul Keszthelyen, a Szendrey Júlia Emlékház varázslatos környezetében, ahol a hallgatók egy különleges "sétát" tehetnek. Ezt követően 14 órától a rádióban Illéssy János, Kossuth Lajos közeli barátjának és kormánybiztosának izgalmas történetébe nyerhetnek betekintést a hallgatók. Fél 3-tól folytatódik az Országjáró sorozat Pákozdról, végül pedig 18:30-kor a Kossuth ünnepi műsora következik, amely a kitüntetésekkel és a kitüntetettekkel foglalkozik.
A tematikus nap fénypontjaként, 20:27-től a közönségnek lehetősége nyílik megélni Petőfi Sándor ikonikus Nemzeti dalának előadását Hegedűs D. Géza színművész varázslatos interpretálásában. Ezt követően a legendás Latinovits Zoltán adja elő Ady Endre Ifjú szivekben élek című versét, mely új dimenzióba emeli a költő szavainak erejét. A Rádiószínház 21:30-kor induló műsorában pedig a Szendrey Júlia szerelme és házassága című sorozat záróepizódja várja a hallgatókat, egy izgalmas utazásra a múltba.
A Bartók Rádió március 15-én egy különleges napra készül, amely során a magyar zeneszerzők és előadók művei kerülnek a középpontba. A Mesterek órájában 11:00-tól Kocsis Zoltán zongorajátékát és vezénylését élvezhetjük, ahol Liszt, Bartók és Kodály klasszikusai csendülnek fel. 12:05-től a Cine-javában a Hadik című történelmi magyar film zenéjéből hallhatunk egy izgalmas válogatást. Délután 13:40-kor Esterházy Pál Harmonia caelestis vallásos énekgyűjteménye mellett Beethoven szabadságot hirdető felkavaró dicshimnuszát és egyetlen operáját, a Fideliót is megismerhetjük. A Fideliót a New York-i Metropolitan Operaházból élőben közvetíti a Bartók Rádió 18 órától, így a hallgatók egy igazán különleges zenei élmény részesei lehetnek.
A Dankó Rádió március 15-én különleges műsorral készül, ahol a népzene, a magyarnóta és a világzene világában ismert katonadalok csendülnek fel. Ezen a napon a hagyományok előtt tisztelegve, a dalok segítségével idézzük fel a hősiességet és az összetartozás érzését, miközben a zene varázsán keresztül utazunk a múltba.
míg a Szakcsi Rádió a Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák valamint a Modern Art Orchestra közös, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából tartott nagyszabású koncertet tűzi műsorára március 15-én este 20 órától. A Petőfi Rádióban március 15-én egész nap hallhatnak beszámolókat az ország különböző pontjain zajló rendezvényekről, miközben felelevenítik a március 15-i eseményeket, a Befordultam a konyhára című műsor "asztalára" pedig a kor ételei kerülnek.
A közmédia is izgalmas ünnepi programokkal várja a gyerkőcöket!
Az M2 Gyerekcsatorna saját gyártású műsora, a Hetedhét kaland, március 14-én egy izgalmas és hősies epizóddal készül, amely 19:35-től várja a fiatal nézőket. A történet középpontjában egy különleges baráti társaság áll, akik a márciusi ifjak szellemiségét idézik meg. Ezen kívül, március 15-én, egy önálló műsorelem keretein belül az Ünneplőben című minisorozatban mélyebb betekintést nyerhetünk az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emléknapjának fontosságába és jelentőségébe. Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen élményt!
Március 15-én a gyerekcsatorna nézőit izgalmas programok várják! A reformkor nagyjai című animációs filmsorozat legújabb epizódjában olyan kiemelkedő történelmi személyiségekkel ismerkedhetnek meg a gyerekek, mint Deák Ferenc, Petőfi Sándor, Batthyány Lajos és Kossuth Lajos. Ezen a napon emellett a Rímerdő című versfilm-sorozat aktuális részét is műsorra tűzik, ahol 19:50-től Petőfi Sándor híres költeménye, a Nemzeti dal elevenedik meg. A Csukás Meserádióban 19 órakor különleges élményben lehet részük a fiataloknak, hiszen Kovács Ákos előadóművész olvas fel Móra Ferenc A furulya című meséjéből, amely nagy hatással volt rá. Továbbá a meserádióban Petőfi-versek is megelevenednek, hiszen Trill Zsolt és Kőszegi Ákos színművészek, valamint Csőre Gábor, az M5 műsorvezetője szavalják el a költő varázslatos sorait. Ne hagyjátok ki ezt a tartalmas március 15-ét!