Magyar zászlós pólóban szeretett volna edzeni, de a székelyföldi sportolóval szemben felmerült a javaslat, hogy távolítsa el azt. | Székely Sport


A felháborító incidens a birkózóválogatott edzőtáborában február 14-én Chișinăuban zajlott, és szorosan összefonódik Dragoș Zuz, a román szabadfogású csapat edzőjének nevével.

Biró Krisztián, a román nemzeti csapat játékosa, az edzés során egy Magyarországot ábrázoló edzőpólót öltött magára. Dragoș Zuz, a csapat edzője, arra kérte őt, hogy távolítsa el a pólót, és csak a román válogatott emblémáját viselő ruházatot viselje.

A Marosvásárhelyi VSK birkózója szerint ez a kérés igazságtalan volt, mivel más sportolók, köztük egy csapattársa, aki az Egyesült Államok emblémáját viselte, nem kapott hasonló figyelmeztetést.

Amikor Biró Krisztián rávilágított erre a különbségre, az edző ezt a megjegyzést fűzte hozzá:

Természetesen. Íme egy egyedibb megfogalmazás: "Igen, van néhány fenntartásom a magyarokkal kapcsolatban."

Ezt követően Biró Krisztián úgy határozott, hogy távozik az edzőtáborból, mivel nem tudta tolerálni a diszkrét, de egyértelműen diszkrimináló kezelést.

Ez az esemény korántsem az első összetűzés, amely Biró Krisztián és Dragoș Zuz között zajlott le. Az edző többször is kifejezte elégedetlenségét a sportoló teljesítményével kapcsolatban, és megkérdőjelezte távollétének okait, holott Biró Krisztián valós, indokolt okok miatt nem tudott részt venni az edzéseken.

A sportoló úgy véli, hogy az edző tudása a szabadfogású birkózás terén nem elegendő, és ez a legutóbbi teljesítményén is meglátszik.

A helyzetet tovább bonyolította, hogy a 2024-es Európa-bajnokság során Dragoș Zuz megtiltotta Biró Krisztián edzőjének, Fazakas Csabának, hogy a szőnyeg mellett irányítsa őt. Sőt, még egy nyilvános összeszólalkozásra is sor került közöttük. Biró Krisztián úgy érezte, hogy az edzői hozzáállás nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is jelentős akadályokat gördített elé.

A válogatott sportoló tapasztalatai alapján elmondható, hogy a nemzetközi edzőtáborokban gyakran előfordul a felszerelések cseréje a sportolók között. Ugyanakkor az edzői figyelmeztetés mögött szubjektív és egyéni indíttatások álltak.

Az eset előtt két nappal Biró Krisztián Németországot ábrázoló pólót viselt, és senki nem kérte tőle, hogy cserélje le, ami további kérdéseket vet fel a szabályok következetességével kapcsolatban.

Érdemes hangsúlyozni, hogy Biró Krisztián sportolói pályafutása során számos kiemelkedő mérkőzésen szerepelt, ahol más edzők irányítása alatt figyelemre méltó eredményeket ért el. A következő díjak tükrözik tehetségét és kitartását: 2019-ben az U17-es világbajnokságon ezüstérmet szerzett, 2022-ben az U23-as Európa-bajnokságon szintén ezüstérmes lett, míg 2023-ban bronzérmet hozott haza az U23-as Európa-bajnokságról.

2024-ben azonban nem sikerült érmet szereznie és ennek kapcsán, ő úgy vélekedik, hogy Dragoș Zuz edzői magatartása, valamint a folyamatos demoralizálás és toxikus légkör jelentős hatással voltak a teljesítményére.

a sport világában a tisztelet és az egyenlőség alapelvei elengedhetetlenek. A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat határozottan elítéli az események alakulását, és arra kéri a Román Birkózó Szövetséget, hogy sürgősen lépéseket tegyen a helyzet orvoslása érdekében. Fontos, hogy a sport szereplői, függetlenül nemzetiségüktől vagy bármilyen más háttérbeli tényezőtől, egyenlő esélyekkel versenyezhessenek. A Szolgálat hangsúlyozza, hogy a diszkrimináció nemcsak elfogadhatatlan, hanem ellentétes a sport szellemiségével is, amelynek alapja a fair play és a kölcsönös tisztelet. Továbbá, felhívják a figyelmet arra, hogy a sportágak vezetőinek felelőssége, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol minden sportoló biztonságban érezheti magát, és szabadon fejlődhet.

a sport és az edzői szerep nemcsak a versenyekre vonatkozó tudásról, hanem a tiszteletről és a fair playről is szól, és nem lehet tolerálni semmiféle megkülönböztetést,

Fontos, hogy a válogatott irányítását egy olyan edzőre bízzuk, aki nemcsak szakmai tudással rendelkezik, hanem tiszteletet is tud parancsolni a csapat tagjai iránt.

Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője hangsúlyozta, hogy "lassan elveszítjük a fonalat" a Romániában tapasztalható sportolókat érintő diszkriminációs esetek számát illetően. Kiemelte, hogy ezek az emberek, akik a magyarságuk miatt szenvednek hátrányos megkülönböztetést, jelentősen hozzájárulnak az ország pozitív nemzetközi megítéléséhez a sportteljesítményeik révén. Az ilyen ügyeket azonnal be kell jelentenünk a megfelelő hatóságoknak, hiszen az ilyen magatartás teljesen elfogadhatatlan, és minden esetben határozott fellépés szükséges ellene.

"Az ügyet haladéktalanul bejelentjük a Diszkriminációellenes Tanácsnak, és a lehető legszigorúbb intézkedéseket fogjuk kérni az edzővel szemben" - nyilatkozta a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője.

Related posts