Hankó Balázs ünnepélyes keretek között adta át az állami elismeréseket és a szakmai művészeti díjakat. | Demokrata


Hankó Balázs az ünnepség során hangsúlyozta, hogy a díjazottak tudományos, kulturális, művészeti és közéleti hozzájárulásukkal nemcsak a jelenünket formálják, hanem a jövőnket is gazdagítják. E tevékenységeikkel segítenek abban, hogy mindannyian átélhessük azt az érzést, miszerint „a legcsodálatosabb dolog a világon magyar embernek lenni”.

A szellem embereinek, akik a tudást átadják, a kultúrát megőrzik, és művészeti alkotásokkal gazdagítják a világot, különös felelősség hárul a vállukra – emelte ki a miniszter. "Ez a felelősség közös, hiszen mindenki a hazánkért és a magyar közösségért dolgozik" – tette hozzá.

"A magyar nemzet, a Kárpát-medence és a világ minden magyar embere nevében köszönöm, amit tesznek és tettek. Hálásak vagyunk érte" - fogalmazott Hankó Balázs.

A haza érdekeinek előmozdítása és az egyetemes emberi értékek gazdagítása érdekében végzett munkájának elismeréseként a Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetését vehette át:

DR. BÁRDOS JENŐ ISTVÁN, a Szent-Györgyi Albert-díj büszke birtokosa, kiemelkedő alkalmazott nyelvész, művelődéstörténész és neveléstudós. A hungarológia területén végzett munkássága elismerését a Magyar Tudományos Akadémia doktori címével is megszerezte. Professzori pályafutását az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen és a Pannon Egyetemen is megkoronázta, ahol emeritus professzorként továbbra is formálja a tudományos közéletet.

BENYHE ISTVÁN író, költő, műfordító, geográfus, hispanista, volt államtitkár és madridi kulturális szakdiplomata,

CAVIDAN GÜLŞEN KARANIS EKŞIOGLU, a Török Köztársaság kiemelt és megbízott nagykövete Magyarországon,

Dr. Czéh Boldizsár, a neurobiológia területén elismert szakértő, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, emellett a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának vezetője és az Általános Orvostudományi Kar egyetemi tanára.

Dr. Csala Miklós, elismert biokémikus és molekuláris biológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktori címmel rendelkező tagja, aki jelenleg a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának Molekuláris Biológiai Tanszékét vezeti. Emellett ő a Nemzetközi Tanulmányi Igazgatóság igazgatója is, ahol a tudományos együttműködéseket és a nemzetközi képzési programokat irányítja.

Dr. Geiszt Miklós, neves kutatóorvos, a Magyar Tudományos Akadémia elismert doktora, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának Élettani Intézetében tudományos igazgatóhelyettesként tevékenykedik, emellett egyetemi tanári szerepét is ellátja.

HARANGI SZABOLCS TAMÁS, geológus, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára, valamint a Földrajz- és Földtudományi Intézet korábbi igazgatója, jelentős szerepet játszik a magyar tudományos életben. Munkásságával hozzájárult a geológiai ismeretek bővítéséhez, és számos kutatás révén mélyebb betekintést nyújtott a földtudományok világába.

KOVÁCS SÁNDOR, az Erkel Ferenc-díjas zenetörténész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professzor emeritusa, gazdag tudásával és tapasztalatával jelentős hatást gyakorolt a zenei életre.

Dr. Lakatos Péter András biológus, belgyógyász és endokrinológus, aki a Magyar Tudományos Akadémia doktori címével büszkélkedhet. Jelenleg a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának Belgyógyászati és Onkológiai Klinikáján tölti be az igazgatóhelyettesi és klinikai főorvosi posztot, emellett egyetemi tanárként is aktívan részt vesz a képzésben és kutatásban.

Dr. Nábárdi András agrármérnök, a Debreceni Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolájának irányítója és egyetemi oktató, aki elkötelezett a fenntartható mezőgazdasági megoldások és innovatív kutatási irányok népszerűsítése mellett.

Dr. Németh Tibor, az Állatorvostudományi Egyetem klinikai rektorhelyettese és tanszékvezető egyetemi tanára, kiemelkedő szereplője az állatorvosi tudományok területének.

Dr. Pepó Péter, az agrármérnöki szakterület elismert szakértője, a Magyar Tudományos Akadémia doktori címmel büszkélkedhet. Jelenleg a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának egyetemi tanáraként tevékenykedik, emellett az Agrártudományi Doktori Tanács elnöki posztját is betölti.

Dr. Vizkeleti Andrásné Ecsedy Judit, bibliográfus és a Magyar Tudományos Akadémia doktora, korábban a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtárának elismert tudományos kutatójaként tevékenykedett, és ma már nyugdíjas státuszban folytatja tudományos érdeklődését.

Magyarország Kiváló Művésze kitüntetést vehetett át.

BUBNÓ TAMÁS DLA Liszt Ferenc-díjas karnagy, énekművész, érdemes művész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszékének oktatója, a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola főiskolai docense, a Szent Efrém Férfikar alapítója és művészeti vezetője,

SÁRA ERNŐ, Ferenczy Noémi-díjas tervezőgrafikus, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia elismert tagja.

SÁRKÁNY GYŐZŐ Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész, érdemes művész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének alelnöke,

Schnell Ádám, a Jászai Mari-díjas és érdemes művész, a Nemzeti Színház elismert színművésze, aki tehetségével és elkötelezettségével sokak szívét megnyerte.

SZERVÉT TIBOR Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes művész, a Thália Színház színművésze.

Magyarország Érdemes Művésze kitüntetésben részesült.

Bakos-Kiss Gábor, a Jászai Mari-díjas színművész és rendező, jelenleg a Győri Nemzeti Színház igazgatójaként tevékenykedik.

Baksa József, a Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia elismert tagja, valamint a Szentendrei Régi Művésztelep aktív alkotója, kiemelkedő szereplője a kortárs művészeti életnek.

BLASKÓ BORBÁLA Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, táncpedagógus, a Magyar Táncművészeti Egyetem egyetemi adjunktusa,

CSAVARGA RÓZSA, a Pro Architectura és Ferenczy Noémi-díjas belsőépítész és tervezőművész, aki kreatív elképzeléseivel és innovatív megoldásaival folyamatosan formálja a teret és az élményt. Munkásságában a funkció és esztétika harmonikus egyesítése áll a középpontban, miközben a részletekre való odafigyelés és a fenntartható megoldások is kiemelt szerepet kapnak.

FEKETE PÉTER Jászai Mari-díjas rendező, előadóművész, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója,

Hefter László, a Ferenczy Noémi-díjas üvegművész és restaurátor, a Magyar Művészeti Akadémia elismert rendes tagja.

JUHÁSZ ZSOLT Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, a Duna Művészegyüttes művészeti vezetője,

KOCSIS ISTVÁN, aki büszkén viseli a József Attila- és Herczeg Ferenc-díjak elismerését, íróként és dramaturgként ismeretes. Emellett a Trianoni Szemle című folyóiratban aktívan közreműködik, gazdagítva a közéleti diskurzust írásaival.

KŐSZEGI ÁKOS, a Jászai Mari-díjjal kitüntetett tehetséges színművész, a híres Vígszínház színpadának egyik kiemelkedő alakja.

NYERGES ATTILA Máté Péter-díjas előadóművész, dalszövegíró, zeneszerző, az Ismerős Arcok frontembere,

Sáros László György, DLA, Ybl Miklós-díjas építész és fotográfus, a Magyar Művészeti Akadémia elismert rendes tagja, aki munkásságával jelentős hatást gyakorolt a kortárs építészet és művészet világára.

Szabó Sipos Barnabás, a Jászai Mari-díjas színművész, a színház világának kiemelkedő alakja, aki tehetségével és sokszínűségével hódította meg a közönséget.

SZILÁGYI ENIKŐ Jászai Mari-díjas színművész, a Budapesti Operettszínház előadóművésze, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára,

Várdai István, a Liszt Ferenc-díj büszke birtokosa, nemcsak kiemelkedő csellóművész, hanem a Liszt Ferenc Kamarazenekar művészeti irányítója is, aki szenvedéllyel és elkötelezettséggel formálja a klasszikus zene világát.

Varga Miklós, a Máté Péter-díjas énekes, színművész és rockzenész, különleges tehetségével és sokoldalúságával hódítja meg a színpadokat. Művészetében ötvözi a klasszikus zene élményét a modern rock hangzásával, így egyedi stílust teremtve, amely minden korosztály számára vonzó.

ZSIGMOND LÁSZLÓ, az Ybl Miklós-díjas építész, aki Mátészalka, Rácalmás és Veresegyház városainak főépítészeként tevékenykedik, kiemelkedő szerepet játszik a települések építészeti arculatának formálásában.

A magyar irodalom területén nyújtott kiemelkedő teljesítménye elismeréseként Magyarország Babérkoszorúja díjban részesült:

L. Simon László, a József Attila-díj büszke birtokosa, író és költő, aki a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagjaként is jelentős szerepet játszik a hazai művészeti életben. Szintén a Magyar Írószövetség Elnökségének aktív tagja, emellett a Magyar Nemzeti Múzeum korábbi főigazgatójaként is hozzájárult a kultúra és a tudomány népszerűsítéséhez.

NAGY KOPPÁNY ZSOLT, a József Attila-díjjal kitüntetett író és műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagjaként ismeretes. Jelenleg a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. könyvkiadójának vezető szerkesztőjeként tevékenykedik, hozzájárulva ezzel a fiatal tehetségek felfedezéséhez és támogatásához.

VÉGH ATTILA József Attila-díjas költő, író.

A mozgókép világában végzett kiváló alkotómunka és művészi teljesítménye elismeréseként Balázs Béla-díjjal tüntették ki.

Gerebics Sándor, a film világának sokoldalú mestere, rendező és producer, aki kreatív látásmódjával és innovatív ötleteivel új dimenziókat nyitott meg a mozi világában. Munkássága során számos emlékezetes alkotást hozott létre, amelyek nemcsak szórakoztatnak, hanem elgondolkodtatnak is. Sándor elhivatottsága és szenvedélye a filmművészet iránt mindig is meghatározó volt számára, így számos nemzetközi elismerést is besöpört. Alkotói pályafutása során nemcsak a rendezés, hanem a produkció területén is maradandót alkotott, hozzájárulva ezzel a modern filmkultúra fejlődéséhez.

Dr. Kollarik Tamás egy sokoldalú szakember, aki producerként, gyártásvezetőként, forgatókönyvíróként és szerkesztőként is kiemelkedő szerepet tölt be a filmes világban. Ezen kívül a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egyetemi docenseként is tevékenykedik, ahol tudását és tapasztalatait a következő generáció művészeinek átadja.

MATICSKA ZSOLT, a látványtervezés mestere, aki kreatív vízióival és innovatív megoldásaival varázsolja el a közönséget.

ROMWALTER BÉLA, közismert nevén RICHY, a SPARKS Kft. ügyvezető igazgatója és fővilágosítója.

A nemzeti identitás megerősítésében nyújtott kiemelkedő munkájának elismeréseként Sára Sándor-díjjal tüntették ki.

Krulik Marcell Benjamin – a képek mestere, aki a fény és árnyék játékával mesél történeteket. Fotós és operatőr, aki szenvedéllyel és kreativitással örökíti meg a pillanatokat, felfedezve a világ szépségeit és rejtett részleteit.

SZENTGYÖRGYI BÁLINT, a tehetséges rendező és forgatókönyvíró, aki kreatív víziójával és egyedi stílusával folyamatosan új dimenziókat nyit meg a film világában. Munkássága során mindig arra törekszik, hogy a történetek mélyebb rétegeit tárja fel, így maradandó élményeket kínálva a nézőknek.

Kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri tevékenysége elismeréseként Balogh Rudolf-díjban részesült:

Kiváló színművészeti, színészi, rendezői, dramaturgiai és színháztudományi tevékenységének elismeréseként Jászai Mari-díjat vehetett át.

BANK TAMÁS színművész, a Játékszín Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója,

Novák Péter, a színpad mestere és előadóművész, aki tehetségével és szenvedélyével mindig lenyűgözi közönségét.

NYÁRI SZILVIA színművész.

A táncművészet világában kiemelkedő alkotói és előadói tevékenysége révén Harangozó Gyula-díjjal jutalmazták.

MATUZA ADRIENN balettművész, a Győri Balett magántáncosa,

Paput Júlia, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes tánckarvezetője és kiemelkedő szólistája, évek óta elkötelezetten képviseli a magyar néptánc hagyományait, miközben saját egyedi stílusával és kreativitásával folyamatosan gazdagítja a táncművészet világát.

Szabó Márton, a Pécsi Balett kiemelkedő táncművésze és elhivatott táncpedagógusa, aki szenvedéllyel és elkötelezettséggel alakítja a balett világát.

Zenei pályafutásának kiemelkedő teljesítményét és a zeneszerzői, valamint zenei rendezői munkáját elismerve Erkel Ferenc-díjjal tüntették ki.

DRAGONY TÍMEA ILDIKÓ zeneszerző,

PEJTSIK PÉTER zeneszerző, hangszerelő, zenei rendező, producer, karmester, előadóművész.

Kiváló zenei előadó-művészeti teljesítményének elismeréseként Liszt Ferenc-díjat kapott.

BOGÁNYI TIBOR, a neves karmester és rendező, aki művészetével és szenvedélyével meghatározó alakja a zenei világának.

Dr. Káel Norbert, a neves zongoraművész, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professzori székét tölti be, emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanulmányait is gazdagítja docensként. A Virtuózok hivatalos zsűritagjaként is ismert, ahol szakmai tudásával és tapasztalatával segíti a fiatal tehetségeket.

Pál Eszter, a Magyar Állami Népi Együttes kiemelkedő énekes szólistája,

VADÁSZ KÁROLY cimbalomművész, a Mága Zoltán Gypsy Virtuózok cimbalom szólistája,

Dr. Tóth-Vajna Gergely, a fortepiano művészetének elkötelezett képviselője és karmester, valamint a Harmonia Caelestis Barokk Zenekar művészeti vezetője, továbbá a londoni Royal College of Music kutatója, és Dr. Tóth-Vajna Zsombor, az orgona és csembaló mestereként elismert karmester, szintén a Harmonia Caelestis Barokk Zenekar művészeti vezetője, szintén a londoni Royal College of Music kutatója, mindketten megosztott elismerésben részesültek.

Könnyűzenei pályafutása során Máté Péter-díjjal tüntették ki, elismerve ezzel művészi hozzájárulását és tehetségét.

GÖMÖRY ZSOLT zeneszerző, az EDDA Művek billentyűse,

Malek Miklós, a zenei világ sokoldalú művésze, aki zeneszerzőként, karmesterként és hangszerelőként egyaránt maradandót alkot. Művei a zene különböző stílusait ötvözik, és képesek mély érzelmeket közvetíteni a hallgatók felé. Kreativitása és szakmai tudása révén számos kiemelkedő produkció született, amelyek gazdagítják a magyar zenei életet.

Pély Barna sokoldalú művész, aki nemcsak zenész és énekes, hanem tehetséges dalszerző és elbűvölő előadóművész is. Emellett tanári munkájával is hozzájárul a zenei világ fejlődéséhez.

Kiemelkedő bábművészeti tevékenysége elismeréseként Blattner Géza-díjban részesült:

LÁPOSI TERKA művészetpedagógus, a Vojtina Bábszínház művészeti vezetője.

Kivételes iparművészeti és ipari tervezőművészeti munkásságának elismeréseként Ferenczy Noémi-díjjal tüntették ki.

BERZSENYI KRISZTINA jelmez- és díszlettervező, a Színház és Filmművészeti Egyetem mesteroktatója,

Gothárd Erzsébet, a belsőépítészet mestere, aki kreatív tervezéseivel és egyedi stílusával varázsolja újjá a tereket. Munkái tükrözik a funkcionális eleganciát és a személyre szabott megoldásokat, melyek minden projektben megjelenítik az ügyfelek egyéni ízlését és igényeit.

ÜVEGES PÉTER JÓZSEF formatervező designer.

Kiemelkedő képzőművészeti munkásságának elismeréseként Munkácsy Mihály-díjat kapott.

ALBRECHT JÚLIA, a tehetséges képzőművész, festő és inspiráló művésztanár, aki szenvedéllyel és kreativitással formálja a világot. Munkái nemcsak a vásznon kelnek életre, hanem tanítói szerepében is igyekszik átadni tudását és szeretetét a művészet iránt.

Borbély Márton Gergely, a neves szobrászművész és az Artamijo Kft. vezetője, aki művészetével és kreatív víziójával képes új dimenziókat nyitni a szobrászat világában.

DECSI ILONA LUCA, a grafikai művészetek elbűvölő alakja, aki egyedi stílusával és kreatív megközelítéseivel hódítja meg a világot. Munkái nem csupán vizuális élményt nyújtanak, hanem mély érzelmeket és gondolatokat is közvetítenek.

POLGÁR BOTOND, a neves szobrászművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékének vezetője és egyetemi adjunktusa, elismert alakja a kortárs művészet világának.

R. Törley Mária, a szobrászművészet egyedi alakja, aki kreatív és innovatív megközelítésével hozza létre műveit. Munkáiban a formák és anyagok izgalmas játékát ötvözi, melyek mély érzelmeket és gondolatokat közvetítenek. Művészete nem csupán a szemnek, hanem a léleknek is szól, hiszen minden egyes alkotása egy történetet mesél el.

TUZSON-BERCZELI PÉTER festőművész, grafikus, az MMA köztestületi tagja,

VÉSZABÓ NOÉMI festőművész.

Kiemelkedő irodalmi - költői, írói, irodalomtörténészi - tevékenysége elismeréseként József Attila-díjban részesült:

DR. ANISZI KÁLMÁN, a Magyar Kultúra Magazin vezető szerkesztője,

DR. BIERNACZKY SZILÁRD költő, műfordító, könyvszerkesztő, az ELTE BTK mb. szenior előadója,

BOBORY ZOLTÁN költő, író, szerkesztő,

EGYED EMESE, irodalomtörténész és költő, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem elismert egyetemi tanára, aki mélyreható kutatásokat végez a magyar irodalom területén. Munkássága során számos fontos publikációt jegyez, melyek hozzájárulnak a hazai irodalmi diskurzus gazdagításához.

Jenei Gyula, a költészet és próza mestere, az Eső Folyóirat fáradhatatlan szerkesztője, akinek írásai mélyen rezonálnak az olvasók lelkében.

KÜRTI LÁSZLÓ, író és költő, akinek neve összefonódik a Vörös Postakocsi irodalmi folyóirat szerkesztői szerepével, kiemelkedő alakja a kortárs magyar irodalomnak. Művei gazdag érzelmi világgal és mély gondolatokkal teli, miközben a folyóirat révén számos tehetséges író és költő munkáját is támogatja és népszerűsíti.

OLÁH ANDRÁS, a költészet és próza elkötelezett mestere, a Partium folyóirat lelkes szerkesztője, valamint a Képes Géza Általános Iskola inspiráló tanára, aki szavakkal varázsolja el diákjait és közönségét egyaránt.

ZSUFFA TÜNDE, tehetséges író és a figyelemre méltó Esztergom-Budapesti Főegyházmegye sajtószóvivője.

Kiemelkedő történeti irodalmi tevékenysége elismeréseként Herczeg Ferenc-díjban részesült:

Dr. Bencze Mihály, költő és helytörténész, a matematika tanításának elkötelezett mestere, valamint az Octogon Mathematical Magazine nemzetközi matematikai szaklap alapítója és főszerkesztője. Munkásságával a tudomány és a művészet határvonalán egyensúlyozik, gazdagítva ezzel a matematikai közéletet és a helyi kultúrát.

PÓSA ZOLTÁN, író és költő, a Magyar Írószövetség választmányának elkötelezett tagja. Műveiben a szavak varázsával képes megeleveníteni a valóságot, miközben mély érzelmeket és gondolatokat közvetít.

Kiemelkedő írói munkásságának elismeréseként Márai Sándor-díjjal tüntették ki.

SIMÓ MÁRTON író, költő, újságíró, szerkesztő, műfordító, az Élő Székelyföld Egyesület elnöke.

Kiváló újságírói munkásságának elismeréseként Táncsics Mihály-díjat kapott:

BONCZIDAI ÉVA, a lap főszerkesztője,

CSÁSZÁR ATTILA, elismert újságíró és riporter, az MTVA hírterületi vezető szerkesztőjeként tevékenykedik, ahol szakmai tapasztalatával és elkötelezettségével hozzájárul a közszolgálati média hiteles tájékoztatásához.

TUBICS TIBOR, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. M5 és M2 Műsorokért Felelős Főszerkesztőség főszerkesztője.

Related posts