Kiara, ez a "swarovski" – mélyen belemerültünk a TikTok rejtelmeibe, de bárcsak ne tettük volna!


Egy anyának nem feltétlenül feladata, hogy értéket képviseljen a TikTokon, de ha ezt választja, akkor lehetősége van arra, hogy pozitív hatást gyakoroljon a követőire. Az online térben való jelenlét azonban komoly felelősséggel jár, különösen, ha gyerekekről van szó. Kérdéses, hogy mennyire bölcs dolog kitenni a kiskamasz gyerekünket a közönség elé, hiszen a digitális világ sokszor nem kíméletes, és a gyerekek még nem feltétlenül értik a következményeket. Azt is érdemes átgondolni, hogy valóban a külsőségek, például a márkák, határozzák-e meg a személyiségünket. Az értékek, amelyeket képviselünk, sokkal fontosabbak, mint a ruházatunk vagy a közösségi média jelenlétünk. Az igazi értékek belülről fakadnak, és a gyereknek is azt kellene megtanulnia, hogy a valódi önértékelés nem a lájkok számán vagy a követőkön múlik, hanem a saját értékrendjén és a kapcsolataikon.

Kiara és édesanyja, Erika, a híres érdi szépségguru, igazi szenzációt robbantottak a "magyar" TikTok világában. Az ő közös kalandjuk nem csupán szórakoztató, hanem sokakat megosztó jelenség lett, hiszen több ismert véleményvezér, például Dancsó Péter és Juniker, szintén reagáltak a videóikra – és nem éppen kíméletes stílusban. De mi is áll a történet mögött? Kiara és Erika különleges kapcsolatának, valamint a TikTok dinamikus világának fúziója hozta el ezt a különleges jelenséget, ami nemcsak szórakoztat, hanem számos kérdést is felvet a közösségi média hatásairól és a modern családi kapcsolatok mibenlétéről.

Kiara egy 13 éves lány, aki édesanyjával, öccsével és apjával rendszeresen feltűnik TikTok-videókban. A jómódú család szeret utazni - például Dubajba -, és gyakran nem mérlegelik, hogy mit és mikor osztanak meg a követőikkel. Így történt, hogy Kiara 13. születésnapját egy jachtról közvetítették. Talán nem szükséges hangsúlyozni, hogy miért nem ideális dolog fürdőruhás fiatal lányokat mutogatni egy olyan platformon, ahol bárki hozzáférhet - még ha tudjuk is, hogy a mai fiatalok korábban érnek, egy 13 éves még mindig kiskamasz. Kiara édesanyja ezt a helyzetet nem tartotta különösebben problémásnak, még akkor sem, amikor a kommentek között megjelentek a társadalom sötétebb oldalának képviselői - és ez még csak a kezdet volt.

Továbbra is úgy vélem, hogy a kamaszok mobilhasználatát nem lehet megakadályozni, sokkal fontosabb, hogy megtanítsuk őket felelősen használni a közösségi platformokat. Fel kell hívnunk a figyelmüket arra, hogy nem szükséges 13 évesen úgy sminkelni magunkat, mintha már felnőttek lennénk, és nem kell agyonrúzsozva pózolni a "nájki" nadrágban, a "dzsúszi" pólóban és az "ármáni" felsőben. Mert ez Kiara mamánál az igazi érték: a márka. Kiara bármilyen videót készíthet, de az anyja pillanatok alatt ott termik, hogy megpróbálja túlharsogni. Ez már a túlzott önkifejezés csúcsa, ha engem kérdeztek.

Az élő videók világában igazi rivalizálás bontakozik ki, ahol nem csupán a szórakozás a cél, hanem komoly viták is kialakulnak. Képzeljük el, ahogy Kiara, a 13 éves lány, büszkén viseli a nyakában a vitatott „pandóra” fityegőt, miközben az anyja egy „swarovski” csillogásra vágyik. A feszültség egyre csak nőtt, míg végül Kiara annyira feszítette az anyját, hogy az kétségbeesésében elkobozta a telefont, és leállította a közvetítést. Nem, nem arról folyt a diskurzus, hogy Kiara készítette-e el a leckéjét, vagy hogy az esti vacsorához a túrós tészta vagy a lencsefőzelék a megfelelő választás. Itt bizony a gyerek nyakában lógó fityegő volt a középpontban, és a vita már rég túllépett a hétköznapi kérdéseken!

Az anyuka valóban megtréfálta a kérdezőt, amikor a kisebbik fia szurkolói hovatartozásáról faggatták. Kettő gyermeke közül az egyik a Barcelona, míg a másik a Real Madrid szurkolója – de ő mindezt úgy értelmezte, hogy „barka” és „ríl”. Persze, mondhatnánk, hogy nem mindenki beszél angolul folyékonyan (lásd a híres „dzsúszi” pólót), és hogy nem mindenki van tisztában a Real Madrid nevével, de egy olyan anyukának, aki rendszeresen utazik – még ha csak Dubajba is – talán érdemes lett volna egy kicsit tájékozódnia a világ futball kultúrájáról.

Az értékrend tehát így fest. Amikor az élő közvetítéseik során felmerülnek olyan kérdések, mint például, hogy szoktak-e adományozni, határozottan kijelentik, hogy NEM. Lehet, hogy ez csupán egy szándékos provokáció, hogy újra a figyelem középpontjába kerüljenek, de talán jobb lett volna, ha egy szót sem szólnak. Amikor pedig arról faggatták őket, hogy milyen könyveket olvasnak, teljesen elhallgattak. Ha kicsit cinikus akarok lenni, azt mondanám, hogy valószínűleg a Kylie Jenner rúzshasználati útmutatója volt az egyetlen olvasmányuk.

Kiara és édesanyja TikTok tevékenységei alapján egyértelműen látszik, hogy a pénz és az általa nyújtott lehetőségek köré épül a család élete. Folyamatosan hangsúlyozzák, hogy éppen melyik "rezortban" tartózkodnak, mennyit költenek a legújabb divatcikkekre, vagy éppen a jachtos kalandjaikra. Számukra a luxusenergiaitalok beszerzése Hongkongban csupán apróságnak számít. A mindennapjaik szerves részét képezi, hogy Dubajban barangoljanak a legújabb bevásárlóközpontokban.

Ezeket a sorokat olvasva talán azt gondolnád, hogy irigykedem. De nem erről van szó. Az a probléma, hogy bár van miből gazdálkodniuk, mindezt teljes értékrend nélkül teszik. Az iskola csak egy villanásra tűnik fel az egyik videóban, amikor Kiara édesanyja megosztja a követőkkel, hogy a gyerekeket egy VIP-sofőr fuvarozza a magániskolába. De legyünk igazságosak: Erika azért még kifejtette a véleményét az oktatásról. Elmondta, hogy nem szeretné, ha a gyerekeknek túl sokat kellene tanulniuk, hiszen 8-tól 4-ig az iskolában vannak, és igazságtalan lenne, ha otthon is házi feladatot kellene végezniük. "A gyerekeknek pihenésre is szükségük van. Így csak utálni fogják az iskolát, ha folyamatosan nyomás alatt állnak."

Erika véleménye szerint mindenki, aki kifejti a gondolatait róluk vagy kérdéseket mer feltenni, csupán irigy magyar. Ennek megfelelően a jövőben is számíthatunk a fényűző szállodákban készült, vásárlási lázban fogant, valódi értéket nem tükröző videókra. A kritikákra pedig, ahogy ő fogalmaz, így reagál:

Related posts