A nyugdíjpénztárak várható átlaghozama két számjegyű értéket fog meghaladni.


A pénztártagok szeptember 30-án rendelkezésükre álló összeget adómentesen használhatják fel a kijelölt ingatlancélok megvalósítására.

Mint már említettük, 2025-től lehetőség nyílik arra, hogy bárki szabadon felhasználja önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítását lakáscélra, akár a teljes összeget is. A vonatkozó jogszabály értelmében a pénztártagok a számlájukon 2024. szeptember 30-án lévő összegüket vehetik igénybe adómentesen, amennyiben ingatlannal kapcsolatos célokra fordítják azt.

A rendelkezésre álló pénzt egyebek közt lakáshitel vagy akár szabad felhasználású jelzáloghitel törlesztésére, telek- és lakásvásárlásra, valamint lakásfelújításra és -bővítésre is lehet elkölteni. Felújítás vagy bővítés előtt érdemes tájékozódni, mert a jogszabály tételesen felsorolja, milyen munkálatokról szóló számlákat fizethet ki a nyugdíjpénztár. A Bank360 itt írt részletesen arról, konkrétan milyen lakáscélokra lehet felhasználni a nyugdíjpénzt.

Itthon 19-20 önkéntes nyugdíj-pénztár létezik, amelyekhez 1,1 millió pénztártag tartozik. Közülük 1,04 millió tagot képvisel az ÖPOSZ.

A pénzáraknak december 31-ig minden tag számára részletes és könnyen érthető tájékoztatást kellett küldeni az ingatlancélú felhasználásról, aminek a tartalmát Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) írta elő - mondta el a Blikknek Mohr Lajos, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnöke, aki Kravalik Gábor főtitkárral együtt tájékoztatott minket.

A levélhez minden tag kapott egy nyilatkozatot is, amit visszaküldhetnek a (tájékoztatóban felsorolt) szükséges dokumentumokkal együtt. A tájékoztatást és a nyilatkozatot pedig március 31-ig még egyszer kötelezően el kell juttatni minden pénztártaghoz.

A megszólaló szakértők hangsúlyozták, hogy akiknek a levél tartalma alapján még kérdéseik merülnek fel az ingatlanhasználattal kapcsolatban, azoknak célszerű először az NGM által létrehozott tájékoztató oldalát felkeresniük. Csak ezt követően érdemes a pénztárakhoz fordulniuk a további információkért.

A kormányzati előrejelzések alapján a körülbelül 2200 milliárd forintos pénztári vagyonból várhatóan 10-15 százalék, azaz 200-300 milliárd forint körüli összeg fordítható ingatlanpiaci befektetésekre az idei évben. A szektor szakértői azonban óvatosak, és hangsúlyozzák, hogy még korai lenne pontosan megítélni a tényleges felhasználás mértékét, bár az érdeklődés már most is érezhető.

A szakértők véleménye szerint a felhasználás nagy része hiteltörlesztésre fog irányulni, míg a vásárlások és felújítások csak az év hátralévő időszakában válhatnak aktuálissá. A kifizetés akkor esedékes, amikor az igénylő teljes körűen benyújtja az összes szükséges dokumentumot, beleértve az adásvételi és hitelszerződést, valamint a számlákat a pénztárhoz. Ezt követően a kifizetésnek 60 napon belül meg kell történnie.

A pénzügy felügyeletet ellátó jegybank felhívta a pénztárak figyelmét, hogy ebben az esetben is át kell világítaniuk a tagjaikat a kifizetés előtt a számos kötelezettséget írt elő a nyugdíjpénztáraknak a kifizetésekkel kapcsolatban. A többi közt át kell világítaniuk a tagjukat a kifizetés előtt a pénzmosás-megelőzési előírások miatt. Likviditási tervet kell készíteniük, folyamatosan jelenteniük kell a kifizetésekről, és az ügyfélszolgálataikat is meg kell erősíteniük.

A megkérdezett szakértők véleménye szerint a feladatok végrehajtása nem fog komoly nehézséget jelenteni a már harminc éve működő kifizetőhelyek számára. Eddigi működésük alatt összesen körülbelül 1 800 milliárd forintot utaltak ki, és mindig is figyelemmel kellett lenniük a likviditásukra. Emellett hangsúlyozták, hogy mivel a működésük alapját nem a felhalmozott vagyon, hanem a folyamatos befizetések képezik, az ingatlancélú kifizetések nem fognak gondot okozni a rendszer zavartalan működésében.

Az ÖPOSZ vezetői szerint a pénztárak nagyjából ismételni tudták tavaly a 2023-as szép eredményeket. A kiugróan jó megtakarítási portfóliókkal 20 százalék feletti hozamokat lehetett elérni 2024-ben, de bőven két számjegyű lesz a pénztári átlaghozam is.

A várhatóan január végére, illetve február elejére esedékes adatok pontosan megérkeznek.

Mohr Lajos kiemelte, hogy az ingatlanok felhasználási lehetőségei jelentős érdeklődést keltettek az emberekben a hosszú távú megtakarítás iránt. Ezt egyértelműen tükrözi, hogy az év végére drámaian megnőtt a belépők száma, valamint a befizetések összege is.

A nyugdíjcélú megtakarítások szerepe egyre fontosabbá válik napjainkban.

- Hangsúlyozta. Azok, akik ingatlanvásárlásra, -felújításra, -bővítésre vagy hiteltörlesztésre szeretnék fordítani a megtakarításaikat, most lehetőséget kapnak erre - tette hozzá. Ugyanakkor, akiknek még van idejük a nyugdíjig, érdemes továbbra is takarékoskodniuk, hiszen ezt a magas hozamok és az adókedvezmények is alátámasztják.

A szektor rendkívül sikeres évet zárt, és bízom benne, hogy 2025-ben is hasonló eredményekre számíthatunk. Tevékenységünk alapja a befizetések, amelyekre az ingatlan célú felhasználásra vonatkozó intézkedések nem gyakorolnak hatást. Sőt, úgy vélem, hogy ezek a változások még inkább hozzájárulnak bevételeink növekedéséhez.

Related posts