Határozott kritikát fogalmaztak meg Oxfordból az egykori akadémiai intézetek vezetőjével kapcsolatban.

Somogyi Péter, az Oxfordi Egyetem neurobiológiai professzora, levelet írt Gulyás Balázsnak, aki a volt akadémiai intézetek, valamint a HUN-REN elnöki posztját tölti be.
Somogyi Péter, az Oxfordi Egyetem neurobiológia professzora, aki korábban a HUN-REN elnöki tisztségét is betöltötte, nemrégiben egy különleges felkérést kapott Gulyás Balázstól. A javaslat az volt, hogy közösen terjesszenek fel egy kiemelkedő magyar neurobiológust az Academia Europaea tagságára. Ám Somogyi, miután alaposan mérlegelte a helyzetet, úgy döntött, hogy visszalép a felkéréstől. E döntését egy részletes levélben indokolta Gulyás Balázsnak, amelyben kifejtette, miért tartotta fontosnak ezt a lépést.
"Szégyelleném, hogy mint javaslattevő, veled egy lapon szerepeljek, a tudomány és tudósok ellen kifejtett politikailag motivált közéleti tevékenységed miatt, mely tönkre teszi Magyarország tudományos életét, megalázza a tudósokat." - írta. Somogyi hozzátette:
Amit te Putyin, Orbán vagy Xi Jinping érdekeit szolgálva végzel, az nem csupán a magyar szellemi tőke elvándorlását segíti elő, hanem a szabadon gondolkodó tudósok félelemben tartását is. Ez a hozzáállás az országunk Európától való fokozatos eltávolodásához vezetett. Magyarország mára a kontinens pariah államává vált, és minden téren sereghajtóvá válik. Kikapcsoltátok azokat a visszajelző rendszereket, amelyek megmenthetnék az országot a pusztulástól. Ezen tettek következményeként te és párttitkárod, Jakab Roland, felelősséggel tartozik majd a történelem és a hazád népe előtt.
Majd megkérdi Gulyástól, hogy miért nem hasonlította össze a tudományra és a tudósok javadalmazására fordított összegeket Kínában, Szingapúrban és Magyarországon? Felelősnek tartja az akadémia vagyonának a kormányhoz való átadását is, mivel, mint fogalmaz, "az Akadémia vagyon nélkül lényegtelenné vált, és az uralkodó rendszer által eltartott intézménnyé degradálódott Freund Tamás és a te közreműködéseddel, valamint a megalkuvó NER akadémikusok támogatásával". Somogyi megállapítása szerint
Ide jutottunk: a szellemi elit jelentős része a tudomány jövőjét aprópénzért, tiszteletdíjakért, a konformizmus kényelme érdekében, vagy éppen a félelem hatására adja el.
Gulyás Balázs 2023-tól az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, amely mára Magyar Kutatási Hálózat néven ismert, elnökeként tevékenykedik. Pályafutása során orvostudományt és fizikát tanult, majd a belgiumi Leuveni Katolikus Egyetemen mélyebb ismereteket szerzett egyházjogból és filozófiából, végül a neurobiológia irányába fordult. Jelenleg emeritus professzorként dolgozik a Stockholmi Karolinska Intézetben, valamint a szingapúri Nanjang Műszaki Egyetemen. Gulyás az egyik alapítója és főszervezője volt a World Science Forumnak, amely a tudományos közösség számára jelentős esemény. Az ő vezetése alatt a kutatási hálózatban számos változást eszközölt, többek között a tudományos dolgozókkal folytatott látszategyeztetést követően átalakította az Irányító Testület összetételét és csökkentette a tagok számát. Bevezette a vállalatirányítási rendszert, valamint létrehozta a vezérigazgatói posztot is. Munkáját azonban nem mentesítette a kritikáktól, amelyek különféle aspektusait célozták meg a reformoknak.
Somogyi Péter, a biológiai tudományok doktora, a központi idegrendszer és az agy neuronhálózatainak világszerte elismert szakértője. 1985 óta az Oxfordi Anatómiai és Neurofarmakológiai Intézet társigazgatójaként dolgozott, majd 1998-tól 2015-ig az intézet igazgatója volt. 1996 óta az Oxfordi Egyetem neurobiológia professzoraként tevékenykedik, ahol nemcsak kutatási, hanem kiemelkedő oktatói munkájával is hozzájárul a tudományos közösség fejlődéséhez. Somogyi kutatásai különösen az agy neuronhálózatainak bonyolult működésére összpontosítanak. Tanítványai és kollégái segítségével feltérképezte az agykéreg, a thalamusz, az extrapiramidális rendszer, a látókéreg, valamint a tanulás és memória szempontjából kulcsfontosságú hippokampusz idegsejt-hálózatait, és számos más agyi központ működését is. Tudományos tevékenységei célja az agyi alapfolyamatok megértése, kutatásai pedig hozzájárulnak számos neurológiai rendellenesség, például az epilepszia, a Parkinson-kór, a szorongás és az időskori demencia okainak és tüneteinek mélyebb megértéséhez.