Itt található minden információ a Mini-Dubajról: nyilvánosságra hozták a teljes adásvételi szerződést, azonban a lényeges részletek sajnos nem olvashatók ki a dokumentumból.


Pár nap és máris utalja a vételár negyedét, 12,7 milliárd forintnyi előleget az arab befektető a Rákosrendezőre álmodott Mini-Dubaj-projekt földterületeiért - derül ki az adásvételi szerződésből. Annak mellékletéből pedig a vázlatrajzok alapján az is, hogy hol-milyen új funkciókat terveznek és mekkora beépíthetőséggel számolnak.

Nettó 59 286 forintos négyzetméteráron, összesen nettó 50,9 milliárd forintért adta el a magyar állam a sokat vitatott Mini-Dubaj-projekt rákosrendezői földterületét az arab befektetői csoportot magyarországi projektcégének, az Eagle Hills Hungary Zrt.-nek - derül ki más mellett a már január 16-án aláírt, de csak január 20-án bejelentett adásvételi szerződésből - amely miatt erősen kiakadt Karácsony Gergely főpolgármester is -, ami már elérhető is az eladó, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. honlapján.

Az adásvétel bejelentésekor a HVG is írt róla, hogy a Rákosrendezőnél lévő 85 hektáros terület fejlesztésére a beruházó több mint 12 milliárd eurót szán, és a program hivatalos neve nem Mini- vagy Maxi-Dubaj, hanem Grand Budapest lesz. A rozsdaövezetben felépülő új városrészt az Abu Dhabi Eagle Hills ingatlanfejlesztő kivitelezheti, a beruházó luxuslakásokat és irodaházakat tervez, a kormány pedig egy korábbi rendelettervezete alapján jókora közlekedésfejlesztést tenne ehhez hozzá. A projektet az a Mohamed Alabbar vezeti, aki a sokat támadott belgrádi új városnegyed építésén is dolgozott.

A teljes vételár már a beruházó bejelentését követő nemzetgazdasági minisztériumi tájékoztatásból kiderült, ahogy az is, hogy a teljes vételár nem azonnal érkezik az államkasszába, hanem három részletben, legkésőbb 2039. március 13-ig. Az MNV honlapján közzétett 46 oldalas szerződésből több részlet is kiderül, miközben a kontraktushoz 26 oldalas melléklet is tartozik, valamint egy 12 oldalas letéti szerződés teszi teljessé a dokumentumcsomagot. A szerződést böngészve kiderül például, hogy az első részlet, ami a vételár negyede, nettó 12,7 milliárd forintnyi előleg már a szerződés aláírása után 10 munkanappal, vagyis január 30-án megérkezik az államhoz.

Érdekes megfigyelni, hogy a nemzeti szuverenitás iránti büszkeségével hirdetkező magyar kormány egy olyan állami intézményt, a Szuverenitásvédelmi Hivatalt hozott létre, amelynek célja éppen e szuverenitás védelme lenne. Ugyanakkor a legújabb szerződésben olyan mértékű szuverenitási engedmények találhatók, hogy az szinte kapitulációnak is tekinthető. Például az eladó fél kötelezettséget vállal arra, hogy a vevő által 2025. december 31-ig jelzett, a beruházás megvalósításához szükséges jogalkotási és jogszabály-módosítási igényeket közösen átbeszéljék, és a végrehajtás menetét kidolgozzák. Ha azonban a felek nem tudnak dűlőre jutni, a szerződés szerint a vevő 2027. június 30-ig jogosult elállni az üzlettől.

A szerződéshez kapcsolódó 26 oldalas mellékletben számos érdekes információ található, például arról, hogy a fejlesztési területen hol lenne lehetőség 250, vagy akár 500 méteres felhőkarcolók felhúzására. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez csupán elméleti lehetőség, mivel Lázár János építési és közlekedési miniszter már jelezte, hogy az 500 méteres magasházak építését nem támogatják. A jelenlegi jogszabályi keretek szerint Budapesten legfeljebb 90 méter magas épületek létesítése engedélyezett, bár már léteznek kivételek, mint például a sok vitát generáló Mol-torony, amely közel 150 méteres magasságával figyelemre méltó. A mellékletben említett rákosrendezői területen elvileg háromszor magasabb felhőkarcolók is megépíthetők lennének, ha a kormányzat végül zöld lámpát adna a projekthez.

Nem mellékes az sem, hogy mekkora lehet a terület más részein a beépíthetőség a felszín alatt és felett, mekkora kell legyen a zöldterület és mekkorák lehetnek ingatlanrészeként az egyes épületek magassága. Ezeket az adásvételi szerződés melléklete - vélhetően a kerületi szabályozási terv alapján - részletesen le is írja, azonban a táblázat az MNV által közzétett szerződésben nagyítás mellett is olvashatatlanul apró betűkkel van szedve, így ezek az értékek egyáltalán nem látszanak, az adatok értelmezhetetlenek:

Related posts