Itt van a tankerület hivatalos állásfoglalása a váci gimnázium ivóvizének ólomszennyezésével kapcsolatban.


Már 2019-ben kiderült, hogy a Váci Madách Imre Gimnázium ivóvize ólomszennyezés miatt nem alkalmas emberi fogyasztásra. A tankerület több mint öt éven át ballonos vízzel próbálta orvosolni a helyzetet. Azonban 2025 februárjában egy diák levele, amely nyilvánosságra került az interneten, arra figyelmeztetett, hogy a tankerület ezúttal is csökkenteni kívánja a vízellátást, és csupán egyetlen ivókúttal kívánja megoldani a problémát. Ezt követően a tankerület kénytelen volt intézkedni. Végül, hat év elteltével, a helyzet végre megoldódott.

A Váci Tankerületi Központ örömmel tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy több mint öt év kihagyás után ismét iható a vezetékes víz a Váci Madách Imre Gimnáziumban. "A gimnáziumban tapasztalt ivóvízprobléma megoldása a fenntartó Váci Tankerületi Központ szorgalmas munkájának eredményeként valósult meg" - áll a hivatalos közleményben. A tankerület korszerű víztisztító berendezéseket telepített, kicserélte a régi vízcsöveket, és új csapokat szerelt fel az iskola területén, így biztosítva a diákok és a tanárok egészséges ivóvízhez való hozzáférését.

A projekt keretein belül a földszinti fiú mosdó vízbekötését alaposan átvizsgáltuk, szétszereltük, és a korrodált alkatrészeket kicseréltük. Új szakaszolási megoldásokat vezettünk be, amelyek lehetővé tették a II. emeleti mosdó modernizálását. Ennek eredményeként a tanulók most már egy új ivókútból friss vízhez juthatnak, és a kulacsaikat is kényelmesen feltölthetik.

- jelentették. Ezen a szinten emellett egy modern, vízkezelő rendszert is telepítettek, amely lehetővé teszi az ólomszennyeződés teljes kizárását.

Az információk szerint a beépíthető ólomszűrő rendelkezik az ivóvízbiztonsági engedéllyel, amelyet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) bocsátott ki. A szükséges műszaki dokumentáció és a vizsgálati eredmények is rendelkezésre állnak. A fenntartó tájékoztatta a váci járási kormányhivatalt az új technológia telepítéséről, ami a határozatukban is megerősítést nyert. Mivel a szűrők időszakos cseréje elengedhetetlen, ezért egy almérőt is beszereltek, amelyet a gimnáziummal együtt fognak rendszeresen ellenőrizni a jövőben, előre meghatározott időközönként.

A munkálatok befejezését követően az illetékes hatóság többször is mintát vett a vezetékes vízből.

Éppen ezért a járási kormányhivatal megszüntette az ivóvíz fogyasztási tilalmat és az átmeneti vízellátási rendelkezéseket, valamint kötelezte a fenntartót (vagyis a tankerületet) az intézmény belső ivóvízhasználatának rendszeres, félévente történő vizsgálatára. Ezzel a régóta fennálló probléma megoldódott, a gimnáziumban a vezetékes ivóvíz újra rendelkezésre áll.

A Váci Tankerületi Központ kitért arra is, hogy a gimnáziummal együttműködve a határozatban foglaltakat betartja és ellenőrzi, mindezeken felül további vízpalack-töltő és ivóvízállomást telepít a következő időszakban, amelyek ólommentes tanúsítvánnyal is rendelkeznek majd, és megfelelnek a vonatkozó követelményeknek.

A Váci Tankerületi Központ és a gimnázium közösen megoldotta az intézmény ivóvíz-ellátását, így mostantól 699 diák és 83 dolgozó számára biztosítanak rendezett körülmények között ivóvizet.

Ahogyan az Indexen is beszámoltunk róla, a Váci Madách Imre Gimnázium ivóvize olyan súlyos ólomszennyezéssel küzd, hogy 2019 végén megtiltották a diákok és a tanárok számára a víz fogyasztását. Azóta a tankerület ballonos víz biztosításával próbálta megoldani a helyzetet, ám több mint öt év elteltével sem történt előrelépés a szennyezés felszámolása érdekében. Most, hogy kiderült: a tankerület a ballonos víz megszüntetését tervezi, és csupán egyetlen ivókút segítségével kívánja ellátni több száz ember vízigényét, a dolgok azonnal mozgásba lendültek.

2025 februárjában a Magyar Kétfarkú Kutya Párt egy madáchos diák levelét tette közzé közösségi oldalán, amiben a tanuló arról írt, hogy a tankerület már túl drágának tartja az automaták és a ballonok fenntartását, ezért egyetlen ivókúttal oldanák meg a diákok és a munkatársak vízellátását.

Ez a megoldás, bár valóban egyszerű, mégis számos problémát rejteget. Először is, a diákoknak gyakran hosszú perceket kellene várakozniuk, így könnyen lehet, hogy a szünetük végére érnének, mielőtt sorra kerülnének. Képzeljük csak el, hogy a harmadik emeletről le kellene sietniük a földszintre, majd onnan újra vissza a saját termükbe! A büfében kapható ásványvíz ára is megüti a 450 forintot, ami sok fiatal számára megfizethetetlen luxusnak számít.

Ilyenkor mit tudunk tenni? Kinek szólhatunk, ha a tankerület egy alapvető életszükséglettől fosztja meg a diákokat?

- tette fel a kérdést az intézmény tanulója.

Egyetlen nap sem telt el a botrány kirobbanása óta, és máris reagált a Váci Tankerületi Központ egy részletes közleményben. A nyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy "a fenntartó ivóvízellátásának megszüntetéséről és egyetlen csap felszereléséről szóló híresztelések teljes mértékben hamis és félrevezető információk". A közleményben azt is hozzátették, hogy az intézményben egy korszerű víztisztító berendezést és új csapot telepítettek, amely a felújítási munkálatok részeként valósult meg. Ezen felújítás célja, hogy javítsák az ivóvíz minőségét és ellátottságát az intézményen belül, a korábbi munkálatok folytatásaként további csőcserék is várhatóak.

A közleményben hangsúlyozták, hogy jelentős erőfeszítéseket irányoznak elő az ivóvízellátás fejlesztése érdekében. "Ha a munkálatok sikeresen zárulnak, időben értesítjük az összes érintettet" - áll a nyilatkozatban.

Related posts