Ilyen bravúrt még soha nem láttunk: történelmi jelentőségű küldetést teljesített az ukrán légierő pilótája.
Az ukrán légierő január 7-én bejelentette, hogy a nyugati államoktól beszerzett F-16 Fighting Falcon vadászgépével egyetlen művelet során hat orosz cirkálórakétát semmisítettek meg, még december hónap folyamán – számolt be róla a Kyiv Independent.
2024. december 13-án hajnalban Oroszország szokatlanul intenzív támadást indított Ukrajna ellen, amely során közel 200 drón és 94 rakéta került bevetésre. Ezen a kritikus napon emelkedett a levegőbe egy amerikai gyártmányú vadászgép, amely a helyzet súlyosságát hivatott kezelni és támogatni a helyi védelmi erőket. Az események gyorsan felgyorsultak, és a nemzetközi közösség figyelme ismét a konfliktusra irányult, miközben a helyi lakosság sorsa továbbra is kérdéses maradt.
Egyetlen akció során hat rakétát semlegesített.
A Fighting Falcon története új fejezetet nyitott, amikor egy F-16-os vadászgép a maga nemében először hat orosz cirkálórakétát semmisített meg egyetlen harci bevetés keretein belül. Ez a bravúros teljesítmény a modern légvédelem és a technológiai fejlődés lenyűgöző példája, amely új magasságokba emelte a légierő hatékonyságát.
- közölte a légierő vezetése. Jurij Ihnat szóvivő megjegyezte, hogy az Egyesült Államok hivatalosai is szkeptikusak voltak a jelentés hitelességét illetően. A rendkívüli eredményeket elérő pilóta személyazonosságát pedig titokban tartották a nyilvánosság előtt.
azonnal akcióba lép. Az ukrán pilóta, tudva, hogy a helyzet sürgős, gyorsan felmérte a célpont távolságát és sebességét. Az elektronikus hadviselés zaja ellenére a radarrendszere precízen követte a fenyegetést, amely a főváros irányába tartott. A F-16-os szárnyai alatt a levegő pezsgése érezhető volt, ahogy a pilóta felkészült a rakéták indítására. A pilóta szívében egyfajta elszántság égett: nemcsak a saját élete, hanem a hazája védelme is a tét. Az első rakéta célba érkezett, és a következő pillanatban a második is útnak indult. A robbanások hangja messzire hallatszott, és a pilóta tudta, hogy a Kijev felé közeledő fenyegetést sikerült semlegesítenie. Miután a rakéták célba értek, az F-16-os visszatért a bázisra. Az égen már derengeni kezdett a hajnal, amikor a pilóta a földet érte, és tudta: ma újra megvédte hazáját. Az ukrán légierő ereje és elszántsága újra bizonyítást nyert, és a harc folytatódik, hogy megőrizzék a szabadságot és a békét.
tüzet nyit az ágyúból a lövedékre, de ez rendkívül kockázatos manőver a nagy sebesség miatt.
A húzás sikeres volt, a pilóta két detonációról is beszámolt. Az ukrán katonák korábban szimulátorokban gyakorolták a hasonló helyzeteket, élőben azonban ezt megelőzően nem tudták hasznosítani a tudást. Bizonyítékokat egyelőre nem tártak fel a sikeres műveletről.
Ukrajna számos F-16-os vadászgépet kapott európai államoktól, köztük Hollandiától és Dániától. Az F-16-osok első példányait 1978-ban állították hadrendbe, és azóta több mint 4600 darabot gyártottak le világszerte. Ezt a típust számos ország alkalmazta, és háborús konfliktusok során is részt vettek különböző műveletekben az amerikai légierő égisze alatt.