Idén végre valódi változásokra számíthatunk a géppiacon? - Agro Napló

Az idei év a támogatások szempontjából különösen izgalmasnak ígérkezik, hiszen már alig várjuk az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázatok eredményeit. Krupp Orsolya, a KUHN Mezőgazdasági Gép Kft. ügyvezető igazgatója az Agrárszektor számára elmondta, hogy sokan készülnek a precíziós gazdálkodásra irányuló pályázatokra is. A szakértő kiemelte, hogy a mezőgazdasági szektor szereplői világszerte aktívan keresik az elérhető támogatásokat, azonban Magyarországon az utóbbi években számos gazdaság már a precíziós gazdálkodás irányába mozdult el. Ezek a gazdaságok nem csupán támogatásokra támaszkodnak, hanem saját igényeik és tőkéjük révén is hajlandók beruházni. Az idei pályázatok várhatóan élénkítik a gépforgalmazást, de a ragadós száj- és körömfájás előfordulása miatt a várakozások esetleg módosulhatnak.
Krupp Orsolya, a KUHN Mezőgazdasági Gép Kft. ügyvezető igazgatója az Agrárszektor érdeklődésére kifejtette, hogy a 2024-es év zárása szinte ugyanazzal a képpel festett, mint az azt megelőző esztendő. Az árbevétel szempontjából nem tapasztaltak számottevő eltérést, de a sikerért keményen meg kellett küzdeniük. Orsolya elmondta, hogy az alkatrész üzletág teljesítménye tavaly valamelyest kedvezőbb volt, mint 2023-ban, de a különbség nem volt drámai. A cég viszonylag új szereplőnek számít a piacon, így minden évben folyamatos növekedési pályán mozog. Az idei év kapcsán a szakember optimistábban szemléli a piaci trendeket és mozgásokat, míg a tavalyi évben a mezőgazdasági gépkereskedelemben nem volt olyan szegmens, amely kiemelkedett volna a korábbi évek teljesítményéből.
Innen azonban már csak felfelé lehet haladni, amint arról korábban a cég értékesítési vezetője nyilatkozott lapunknak. Tóth Sándor szerint az elmúlt néhány év piacát tekintve egy erős mélypontot ért el a gépkereskedelem Magyarországon, a gyenge termésnek, az alacsony felvásárlási áraknak és a gépbeszerzési pályázatok kifutásának köszönhetően.
Krupp Orsolya elmondta, hogy a magyarok számára nagyon fontos a mezőgazdasági gépek és eszközök egyszerű kezelhetősége. Emellett a megfelelő felszereltség és a jó ár iránti igény az, ami még említést érdemel. A szakember szerint ugyanakkor a mezőgazdasági szektorra világszerte jellemző, hogy a termelők azonnal lecsapnak az elérhető támogatásokra és finanszírozási lehetőségekre. Ebből kifolyólag Magyarországon most sokan kivárnak a gépbeszerzéseikkel, és amíg nem jelenik meg a digitális átállást támogató pályázati kiírás, addig nem kezdenek ilyen jellegű beruházásokba. A szakember rámutatott, hogy
Az utóbbi évek során számos gazdaság jelentős lépéseket tett a precíziós gazdálkodás irányába. Ezen gazdaságok esetében már a támogatások nélküli működés mellett is megfigyelhető egy erőteljes piaci igény és finanszírozási lehetőségek a beruházásokhoz.
Az idei egy támogatásos év lesz - mutatott rá Krupp Orsolya, hozzátéve, hogy nagyon várják az állattartó telepek korszerűsítésére (ÁTK) kiírt pályázat eredményeit, és azt is látják, hogy a digitális átállást segítő, a köznyelvben csak precíziósként emlegetett pályázatra is sokan készülnek. A szakember szerint alapvetően ezek fogják meghatározni az évet, de a fiatal gazdákat célzó és a kertészeti beruházásokról szóló pályázatok miatt is látható a mozgolódás az ágazatban. A KUHN Mezőgazdasági Gép Kft. ügyvezető igazgatója szerint ugyanakkor pályázatok nélkül is mennek a gépek, így ha nem is lesz változás, az idei év akkor is jobb lehet, mint a 2024-es. Az országban több mint 50 év után ismét felbukkant ragadós száj- és körömfájás vírus azonban nem várt fordulatot hozhat a gépforgalmazásban.
A jelenlegi járványhelyzet arra késztet minket, hogy fokozott figyelmet fordítsunk a szarvasmarhatartásra. Amennyiben a vírus tovább terjed az ágazatban, annak súlyos következményei lehetnek az idei évre nézve. Az igazi hatások azonban csak idővel fognak megmutatkozni.