Hosszú évek kihagyása után végre újra felcsendülnek a brit filmek Budapesten.


Március 20. és 23. között a Puskin moziban zajlik a Brit Filmnapok, amely a British Council és a Budapest International Film Festival (BIFF) közös kezdeményezése. A program keretében nyolc figyelemre méltó brit nagyjátékfilm, köztük a legnagyobb filmes fesztiválokon bemutatott kortárs alkotások, valamint két dokumentumfilm és két, a legendás manchesteri zene- és bulikultúra szellemét felidéző mű várja a közönséget a 2000-es évekből. Ne hagyd ki ezt az izgalmas filmes élményt!

A British Council és a BIFF első sikeres együttműködése A brutalista és a Bird az I. BIFF-re időzített premierje volt. A közös szervezésű Brit Filmnapok friss válogatása izgalmas keresztmetszetét adja az angol filmkultúrának. A négy nap a szervezők szándéka szerint a brit film sokszínűségét ünnepli filmnyelvileg színes kortárs történetekkel.

A Brit Filmnapok programsorozatát a kétszeres Oscar-jelölt Joshua Oppenheimer legújabb alkotása, a posztapokaliptikus musical, a The End nyitja meg. A filmben a tehetséges Michael Shannon és a Berlinalén nemrégiben Arany Medve-életműdíjjal kitüntetett Tilda Swinton brillíroznak, ígéretes élményt kínálva a nézőknek.

A második nap a manchesteri zene- és bulikultúra csodálatos világának ünneplésére épül a Double Feature tematikájával. Itt lesz látható Anton Corbijn 2007-es mesterműve, a Joy Division ikonikus frontemberének, Ian Curtisnak a tragikus életét feldolgozó Control, valamint Michael Winterbottom 2002-es filmje, a 24 Hour Party People, amely egy szórakoztató és szatirikus kalandra hív minket Manchester zenei világának forradalmi időszakába. A program izgalma a vetítések után sem ér véget, hiszen a Gólyában folytatódik egy klipvetítéssel és egy felejthetetlen bulival, ahol a DJ-k óránként ugranak egy évtizedet, hogy bemutassák a brit könnyűzene legnagyobb klasszikusait, kezdve a 70-es évektől napjainkig.

A szombati program különleges nyitófilmje az "I Am Martin Parr", amely egy egyedi és szórakoztató portrét nyújt a brit fotográfus világáról. Ez a film nem csupán az ikonikus fényképeket mutatja be, hanem a mögöttük rejlő szarkasztikus látásmódot is feltárja. Ezzel szemben a "Witches" című dokumentumfilm a szülés utáni mentális egészség és a boszorkányok filmkészítési hagyományának összefonódásait vizsgálja, újraértelmezve a traumát vizuális eszközeivel.

A "Harvest" című film egy igazán figyelemre méltó alkotás, amely Jórgosz Lánthimosz állandó munkatársának keze alól került ki. A történet egy angol falu fokozatos szétesését mutatja be, ahol a fejlődés ígérete egyben a közösségi kapcsolatok meggyengülését is magában hordozza. Az év egyik legizgalmasabb szerzői gyöngyszemeként a film mélyen elgondolkodtatja a nézőt a modernizáció következményeiről és az emberi kapcsolatok törékenységéről.

A Brit Filmnapok zárónapján bemutatásra kerül a Barry Keoghan és Franz Rogowski főszereplésével készült Bird (2024), amely Andrea Arnold, a kortárs brit film egyik kiemelkedő rendezőnőjének alkotása. A film lebilincselően és reményteli módon tárja elénk az identitás, a szexizmus, a magány és a brit filmtörténethez szorosan kapcsolódó osztályharc témáit. Arnold munkájával nemcsak a társadalmi feszültségeket reflektálja, hanem megszilárdítja helyét a kortárs filmművészet legmeghatározóbb női hangjai között.

A Brit Filmnapok zárófilmjeként a Saoirse Ronan főszereplésével készült The Outrun című alkotás kerül bemutatásra, amelyet Nora Fingscheidt rendezett. Ez a film mélyen és érzékenyen mutatja be a természet gyógyító erejét, valamint a függőséggel való küzdelem bonyolultságát. A történet középpontjában egy fiatal nő áll, aki a gyógyulás rögös útján jár, felfedezve a belső erejét és a környezetével való kapcsolatának fontosságát.

"Ez a válogatás kissé eklektikus, elképesztően izgalmas, szerzői jegyekkel tarkított lenyomata a kortárs brit filmkultúrának, olyan alkotásokkal, amelyek különböző nézőpontokból reagálnak a társadalmi változásokra. Fontosnak tartottuk, hogy dokumentumfilmek is helyet kapjanak a programban, de kifejezetten szerettünk volna megemlékezni arról a brit zenei szcénáról, amely Manchesterből kiindulva hódította meg a világot, és a mai napig meghatározó kapcsolódási pont számtalan kortárs zenész számára" - mondta Rév Dániel, aki Donáth Péterrel együtt a Brit Filmnapok programjáért felel.

Related posts