Horror áron, de megéri a fáradtságot! Íme, hogyan metszd az áfonyát, hogy gazdag termésre számíthass: 4+1 titok a kertész mestertől - Pénzcentrum


Az áfonya rendkívül sokoldalú dísz- és haszonnövény, mégis viszonylag ritkán találkozhatunk vele a hazai kertekben. Ennek egyik fő oka, hogy a cserje különleges igényeket támaszt, főként a talaj tekintetében. Az áfonya termesztése gondos odafigyelést igényel, és az egyik legfontosabb ápolási feladat a rendszeres metszés. Mindez azonban megéri a fáradozást, hiszen a szupermarketekben a fagyasztott áfonya kilója már 2000 forint felett mozog. Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertészmérnök segítségével most lépésről lépésre mutatjuk be az áfonya metszésének fortélyait!

A tavaszi metszés kulcsszerepet játszik a növények egészséges fejlődésének előmozdításában és a bőséges termés biztosításában. E témában a HelloVidék nemrégiben részletesen foglalkozott a cseresznyefák és kajszibarackok metszési fortélyaival. Az áfonya metszése sem elhanyagolható, hiszen ez a folyamat alapvetően befolyásolja a növény vitalitását, terméshozamát és hosszú távú életképességét. A precíz metszés elősegíti a megfelelő légáramlást és a fényhez való hozzáférést, emellett segít a betegségek és kártevők elkerülésében is. A növények egészségének megőrzéséhez és a gazdag terméshez elengedhetetlen tehát a tudatos metszési technikák alkalmazása.

Az áfonya termesztése során évről évre eltérő metszési követelmények merülnek fel, hiszen a fiatal és az idősebb tőkéket más-más módon szükséges kezelni. Minden évben új hajtások keletkeznek, ám a régi, elöregedett ágak csökkenthetik a hozamot, és gátolhatják az új növekedését. A helyes metszés elengedhetetlen a növény egészségének megőrzéséhez, és a gazdag terméshozam eléréséhez - nyilatkozta Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertészmérnök a HelloVidéknak. Hozzátette, hogy a metszés egy kulcsfontosságú lépés, amely biztosítja, hogy a növények erősebbek és termékenyebbek legyenek, továbbá segít megőrizni az áfonya bokra optimális formáját a hozam maximalizálása érdekében.

Az áfonya metszése általában tavasszal, a fagyok elmúltával esedékes, amikor a növények újra életre kelnek. A legideálisabb időpont a tél végén vagy kora tavasszal van, még mielőtt az új hajtások megjelennek. Ekkor a növények még nem aktívan növekednek, így a metszés nem terheli meg őket túlságosan. Fontos, hogy elkerüljük az esős időszakokat, mivel a nedves környezet kedvez a gombás fertőzések terjedésének. A legjobb, ha száraz, napos időben látunk neki a metszésnek, így biztosíthatjuk a növények egészségét és erőteljes növekedését.

Ahogy Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertészmérnök a Hellovidéknek elmondta, a fiatal áfonyatőkéket a telepítés után 1-2 évvel kell elkezdeni metszeni. Ennek célja a megfelelő forma kialakítása és az erős gyökérzet fejlődésének elősegítése. Ilyenkor az erősebb hajtásokat kell meghagyni, míg az oldalhajtásokat vissza kell vágni, hogy a tőke központi része erőteljesebben növekedjen.

Az idős áfonyatőkéknél a metszés célja a terméshozam növelése és az elöregedett ágak eltávolítása. A metszés során el kell távolítani a régi, elhalt vagy sérült hajtásokat, miközben előtérbe kell helyezni az új hajtásokat. A rendszeres metszés segít megőrizni az idős növények termékenységét és egészségét.

A metszés befejeztével érdemes alaposan megfigyelni a növények fejlődését. A metszés serkenti a fiatal hajtások gyorsabb növekedését, így várhatóan hamarosan új bogyók fognak megjelenni rajtuk. Ne felejtsük el, hogy a növények rendszeres öntözése elengedhetetlen, főleg a szárazabb időszakokban; emellett, ha szükséges, érdemes tápanyagokkal is segíteni a növekedésüket.

Related posts