Háziorvosi ügyelet: egyre több orvos hagyja el a rendszert.
Az új ügyeleti rendszer bevezetése következtében a háziorvosok száma aggasztó mértékben csökken.
Egyetlen év leforgása alatt 2024-re drámai csökkenés történt a háziorvosi praxisok számában. Az ügyeleti reform bevezetése után ugyanis az addigi átlagos éves 20-40 megszűnő praxis helyett közel 200 praxissal lett kevesebb - írja cikkében az mfor.hu. A portál szerint a folyamat ráadásul nem állt meg, azaz amíg 2023 januárjában, az új háziorvosi ügyeleti rendszer bevezetése előtti hónapban 681 betöltetlen háziorvosi praxis volt az országban, addig 2024 januárjában már 826 helyen hiányzott a háziorvos Magyarországon. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nyilvános adatai szerint 2024 december 1-jéig pedig már 937 betöltetlen háziorvosi praxis áll árván.
Azaz két év alatt, az új ügyeleti rendszer fennállása óta 256 alapellátásban dolgozó orvos lépett ki a rendszerből (és még nem tudjuk, decemberben hányan hagyják ott praxisukat) - írja a lap.
Mint ismert, a Hajdú-Bihar vármegyei másfél éves pilotprogramot követően az új ügyeleti rendszert 2023 februárjától Hajdú-Biharban, márciustól Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vezették be, majd kiterjesztették azt az egész országra, és októbertől Budapesten is új ügyeleti rendszer működik.
Az újonnan bevezetett szabályok szerint az Országos Mentőszolgálat keretein belül működő friss ügyeleti rendszer hétköznapokon 16:00 és 22:00 óra között, míg hétvégén és ünnepnapokon 8:00 és 14:00 között a helyi háziorvosok feladatkörébe tartozik. Este 10 óra után, valamint hétvégi délutánon a mentőszolgálat szakemberei, köztük orvosok, mentőtisztek, mentőápolók és okleveles kiterjesztett hatáskörű ápolók látják el az ügyeletet.
A mentőszolgálat számára az állam évente 26 milliárd forintot biztosít az új rendszer kiépítésére, amelyet az éves működési költségek fedezésére használnak fel. Ezen kívül egy egyszeri, 9 milliárd forintos beruházási keret is rendelkezésre áll, amelyből defibrillátorokat, gépjárműveket, ágyakat és telemedicina-eszközöket vásároltak. Azonban a szakértők szerint ez a finanszírozás nem elegendő a szakemberek megtartásához – olvasható az mfor.hu cikkében.