Házikertek: A rejtett erőforrások kincsesládája A házikertek nem csupán a szépítkezés helyszínei, hanem valóságos erőforrások is, amelyek gazdagítják mindennapjainkat. A Magyar Mezőgazdaság keretein belül érdemes felfedezni, milyen sokoldalú lehetőségeke

A házikerti termelés kiemelkedő szerepet játszik a kiváló minőségű és tápláló élelmiszerek előállításában. De nem csupán ennyiről van szó: a kertészkedés egyben közösségépítő és értékteremtő tevékenység is, amely segít megőrizni és továbbadni a helyi hagyományokat és a generációkon átívelő termesztési tudást.
Az önellátás erősítése és a kertkultúra támogatása számos szempontból előnyös, amit az agrártárca is határozottan támogat - jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Provident és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet közös konferenciáján.
Nagy István véleménye szerint a házikerti termelés kiemelkedő fontossággal bír az élelmiszer-biztonság terén, valamint az egészséges és kiváló minőségű élelmiszerek előállításában. Emellett hozzájárul a bioélelmiszerek népszerűsítéséhez és széleskörűbb fogyasztásuk elterjedéséhez is.
Magyarországon egyre többen fedezik fel a kiskerti termesztés örömeit, ezzel pedig egy új, fenntartható életmódot választanak, ahol a boltok helyett saját maguk termelhetik meg a friss gyümölcsöket, zöldségeket és fűszernövényeket. "Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy része lehetünk ennek az országos szinten is jelentős, értékteremtő tevékenységnek, amelyet több százezer kerttulajdonos végez nap mint nap. Támogatjuk, hogy minden egyes négyzetméter föld újra célra találjon" - hangsúlyozta.
Ezen felül a rövid ellátási lánc hozzájárul ahhoz, hogy a helyben készült, kiváló minőségű magyar termékekből származó haszon a közösségekben maradjon. Az agrártárca 2020-ban egy olyan felhívást indított, amely lehetőséget biztosított vidéki települések, helyi nemzetiségi önkormányzatok és nonprofit szervezetek számára arra, hogy támogatási kérelmeket nyújtsanak be piacok és vásárterek létrehozásához és fejlesztéséhez - hívta fel a figyelmet Nagy István. Továbbá hangsúlyozta, hogy
Nagy István kitért arra is, hogy a KAP Stratégiai Terv tavaszi módosításával jött létre a "Vidéki infrastruktúra fejlesztés zártkerti területeken" törekvés, ami elsősorban az elhanyagolt földek újbóli hasznosítását és jobb megközelíthetőségét segítheti elő. Ezeknek a területeknek a rendszeres művelése ugyanis hozzájárul a helyi mezőgazdasági termelés újraélesztéséhez, valamint az ahhoz kapcsolódó életforma fenntartásához.
Ezen kívül támogatja az önfenntartást, fokozza az élelmiszer-termelési potenciált, és elősegíti a vidéki területeken a jövedelemszerzési lehetőségek szélesebb körű fejlődését is.
A vidék újrafelfedezésével újjáélednek a tanyák is, amelyeket - mint a háztáji gazdálkodás egyik fontos helyszínét - a szakminisztérium is értéknek tekinti, ezért elkötelezetten támogatja fennmaradásukat és fejlődésüket. Ezzel összhangban a KAP Stratégiai Terv alapján hamarosan megjelenik a "Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon" című felhívás. Erre olyan magánszemélyek pályázhatnak, akiknek a bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye a támogatási kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban folyamatosan a fejlesztéssel érintett tanyán van - ismertette a miniszter.