Ha Orbán nem is vesz részt, ki az, akit Donald Trump meghívott a beiktatására?

A kormányzati kommunikációs csatornák tájékoztatása szerint Trump elnök csapata hű maradt a megszokott keretekhez, és hivatalosan nem küldött meghívót külföldi állam- vagy kormányfőknek. Ennek ellenére Giorgia Meloni és Javier Milei meghívást kaptak az eseményre.
Előbb a sajtófőnöke közölte a hírt, aztán a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Kovács Zoltán megmagyarázta, miért nem lesz ott Orbán Viktor az új amerikai elnök, Donald Trump jövő hétfői beiktatásán. Kovács azt írta, ez az esemény hagyományosan a hatalom békés átadásának ünnepe, nem pedig külföldi méltóságok összejövetele, és "aki részt vesz rajta, az személyes meghívásra vagy az elnöki stáb meghívására teszi, nem pedig hivatalos minőségében, mivel ez nem hivatalos megbeszélések vagy találkozók alkalma, hanem teljesen más célt szolgál".
Külföldi médiumok, köztük a Politico és a The Hill is megjegyzik, hogy a beiktatási ceremóniákon hagyományosan külföldi diplomaták képviselik hazájukat, míg állam- és kormányfők ritkán szerepelnek a vendéglistán. Azonban sokan hangsúlyozzák, hogy Trump nem éppen híve a megszokott protokollnak, és ennek megfelelően meghívta a rendezvényre Javier Milei argentin elnököt, valamint Hszi Csin-ping kínai elnököt is. Míg Milei biztosan részt vesz, Hszi a Financial Times értesülései szerint egy magas szintű küldöttséget küld a helyszínre a saját nevében.
Bár Kovács szavai világosan utalnak arra, hogy Orbánt nem hívták meg, mégis mindkét médiaplatform a meghívottak között említi a magyar miniszterelnököt, számos más, szélsőjobboldali vagy nacionalista politikai szereplő társaságában. A nevek között ott található a brit EU-ellenes populista, Nigel Farage, a francia Visszahódítást vezető Éric Zemmour, a belgiumi Flamand Érdek elnöke, Tom Van Grieken, valamint Mateusz Morawiecki, a volt lengyel miniszterelnök. Utóbbi hivatalának közlése szerint ő is részt vesz az eseményen.
Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke, megerősítette, hogy meghívást kapott a közelgő ceremóniára, ám egyelőre nem világos, hogy részt vesz-e rajta. Kifejezte, hogy ha az időbeosztása lehetővé teszi, szívesen ellátogat Washingtonba. Érdekesség, hogy a politikus január elején már találkozott Donald Trumppal annak floridai rezidenciáján, ahol a megválasztott elnök méltatta Meloni személyét, kijelentve, hogy "egy fantasztikus nő" látogatott hozzá.
Trump meghívta El Salvador és Ecuador vezetőit, Nayib Bukelét és Daniel Noboa-t, valamint az előző brazil elnököt, Jair Bolsonarót is. Azonban Bolsonaro nem tud részt venni az eseményen, mivel egy folyamatban lévő nyomozás miatt bevonták az útlevelét, így nem léphet be az Egyesült Államok területére.
Meghívást kapott a német AfD elnöke, Alice Weidel is, azonban ő a kampányával kapcsolatos elfoglaltságaira hivatkozva lemondta a részvételt. Ezen kívül jelen lesz Santiago Abascal, a spanyol ultranacionalista Vox vezetője is, aki az Európai Patrióták pártcsalád elnökeként képviseli a szervezetet.
A beiktatás eseményén jelen lesz Joe Biden távozó elnök, akárcsak Barack Obama, a korábbi elnök. Michelle Obama azonban nem vesz részt az eseményen. Emellett George és Laura Bush, valamint Bill és Hillary Clinton is ott lesznek a fontos alkalmon.
Nem meglepő módon Elon Musk, a Trumpot az egész kampánya alatt bőkezűen és hangosan támogató techmágnás, Jeff Bezos, az Amazon tulajdonosa, valamint Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója is a helyszínen figyeli majd az elnöki eskütételt.