Trump győzelme: A Legfelsőbb Bíróság megszüntette a venezuelaiak kitoloncolásának tilalmát.


A Trump-kormányzat győzelemként könyvelte el, hogy a testület felülbírálta egy washingtoni szövetségi bíró korábbi tilalmát. A döntés alapján Trump felhasználhatja az 1798. évi, ellenséges idegenekről szóló törvényt a főként bűnbandákhoz tartozó személyek kitoloncolására.

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága határozatot hozott, amely lehetővé teszi a Trump-kormány számára, hogy egy 18. századi jogszabályra hivatkozva folytassa a venezuelai állampolgárok kitoloncolását. Azonban a bíróság hangsúlyozta, hogy a kitoloncolt személyeknek joguk van bírósági meghallgatáshoz, mielőtt az eljárás végbemegy.

Hétfő este kihirdetett döntésükkel a bírák érvénytelenítették egy alsóbb fokú bíróság határozatát, amely ideiglenesen megakadályozta az amerikai kormányt abban, hogy végrehajtsa a vitatott eljárási lépéseket.

Az 5-4 arányban megszületett döntés, amely figyelmen kívül hagyta az 1798-as, ellenséges idegenekről szóló törvény alkalmazásával kapcsolatos jogi kérdéseket, arra a következtetésre jutott, hogy a bandatagsággal gyanúsított venezuelai migránsok számára "észszerű időt" kell biztosítani, hogy kifogásolják kiutasításukat.

A Legfelsőbb Bíróság döntése alig néhány héttel azután született, hogy 238 venezuelait toloncoltak ki az Egyesült Államokból egy hírhedt El Salvador-i megabörtönbe, annak ellenére, hogy James E Boasberg washingtoni kerületi bíró elrendelte a gépek visszafordítását.

Brett Kavanaugh, a konzervatív irányvonalat képviselő bíró, aki a Legfelsőbb Bíróság legfrissebb határozatának támogatására szavazott, hangsúlyozta, hogy ő és nyolc másik kollégája egyetértenek abban: a migránsoknak joga van bírósági felülvizsgálatra az áthelyezésük kapcsán. Az egyetlen kérdés, amely még nyitott, az, hogy hol is kellene ezt a bírósági eljárást lefolytatni – tette hozzá.

A többségi döntés ellen szavazó három liberális bíró közül kettő a lépéssel kapcsolatos aggályairól írt. Sonia Sotomayor, akihez egyébként részben csatlakozott a konzervatív Amy Coney Barrett bíró is, erősen kifogásolta a bíróság jogi következtetését, megkérdőjelezve, hogy Trump használhatja-e az 1798-as jogszabályt, amelyre korábban csak három alkalommal hivatkoztak amerikai elnökök: az 1812-es háborúban, valamint az első és a második világháborúban.

Március 14-én Trump kijelentette, hogy a törvény szükségessége abból fakad, hogy megóvja az Egyesült Államokat a Tren De Aragua nevű venezuelai bandának az országra gyakorolt "inváziójától". Ezzel szemben Sotomayor érvelése az volt, hogy "jelenleg nem zajlik háború az Egyesült Államok és Venezuela között", ráadásul a Tren de Aragua nem tekinthető "idegen nemzetnek".

A Trump-adminisztráció pozitívan reagált a bíróság határozatára. Az elnök a Truth Social nevű közösségi platformján kifejtette, hogy ez "kiemelkedő pillanat az amerikai igazságszolgáltatás történetében".

Kristi Noem, az Amerikai Egyesült Államok belbiztonsági minisztere, nemrégiben személyesen látogatott el egy salvadori börtönbe, ahol 238 venezuelai kitoloncoltat tartanak fogva. A miniszter üdvözölte a döntést, hangsúlyozva, hogy Trump "megerősítette a hatalmát, hogy háborús eszközöket alkalmazva megfékezze a terroristák invázióját hazánkba."

Közben az Amerikai Polgárjogi Unió (ACLU) – amely a múlt hónapban jogi lépést tett öt venezuelai migráns érdekében – szintén kifejezte elégedettségét a döntés bizonyos elemeivel kapcsolatban. Lee Gelernt ügyvéd úgy véli, hogy ez egy "lényeges győzelem", mivel a határozat kiemeli a nem amerikai állampolgárok számára biztosított tisztességes eljárás fontosságát.

Az utóbbi hetekben számos jelentés érkezett olyan egyénekről, akiket állítólagos bűnbandák tagjaiként toloncoltak ki az Egyesült Államokból El Salvadorba. Különösen figyelemre méltó egy venezuelai sminkes esete, akinek ártatlanságát hangsúlyozták a hírekben.

Related posts