Célkeresztbe került a Tesla, ahogy Elon Musk körüli feszültségek fokozódnak: gyújtogatások, lövöldözések és tüntetések kísérik a helyzetet. A márka imázsát és biztonságát komolyan fenyegetik az események, amelyek a társadalmi feszültségeket és a politikai


Amerikában és Franciaországban is előfordult, hogy Teslákat gyújtottak fel, sőt, volt olyan autószalon is, ahol félautomata fegyverrel nyitottak tüzet. Berlinben pedig a Tesla-tulajdonosok egy része már inkább mélygarázsokban parkolja járművét, hogy elkerülje, hogy a kocsiját összekarcolják.

Donald Trump beiktatása és Elon Musk aktív politikai szerepvállalása óta több mint egy tucat erőszakos vagy rongálással járó támadás érte a Tesla létesítményeit - írja a Washington Post bírósági dokumentumokra, rendőrségi jelentésekre és térfigyelő kamerák felvételeire hivatkozva.

Beszámolnak például egy nőről, aki négy, benzinnel töltött Smirnoff Ice üveggel hatolt be a Tesla egyik autótelepére Lovelandben, Colorado államban. Lucy Grace Nelson a molotov-koktélokat ezután az ott parkoló elektromos autókra hajította, majd figyelte, ahogy fellobban a tűz.

Februárban Salem városában, Oregon államban, egy férfi, aki félautomata fegyverrel volt felfegyverkezve, az éjszaka sötétjében hét lövést adott le egy Tesla-bemutatóterem irányába. Érdekes módon, néhány héttel korábban ugyanez az illető Molotov-koktélokat hajított a kirakaton át a bemutatóterembe, ezzel összesen félmillió dolláros kárt okozva. A nyomozók szerint a két incidens szorosan összefügg, és a hatóságok mindent megtesznek, hogy kézre kerítsék a tettest.

A New York Times arról ír, hogy szombaton tüntetők gyűltek össze a Tesla egyik csillogó bemutatóterménél, Manhattan West Village negyedében. A demonstrálók azt skandálták: "Senki sem szavazott Elon Muskra" és "Oligarchák kifelé, demokrácia befelé". Egy tüntető olyan táblát tartott fel, amelyen ez állt: "Küldjék Muskot a Marsra most!!"

A szervezők beszámolója alapján több száz résztvevő tartózkodott a helyszínen két órán át, elzárva a bejáratokat, ami komoly zűrzavart okozott a kereskedelmi tevékenységben. Néhány demonstráló sikeresen behatolt az épületbe, ami végül hat személy letartóztatásához vezetett.

A Washington Postban megszólal Adam Choi, aki Brookline-ban, Massachusetts államban a templomból távozva egyszer csak azt látta, hogy valaki épp egy matricát ragaszt a kocsijára, ami Musk hírhedté vált karlendítését ábrázolja. Amikor megkérdezte a férfitől, miért csinálja, azt válaszolta neki, ez a szólásszabadság.

"Úgy vélem, az üzenet Musknak készült" - nyilatkozta Choi a sajtónak. "Ami engem illet, azért sújtottak büntetéssel, mert beszereztem egy környezetbarát járművet."

Musk az eseményre az X platformján így reagált: "A mások tulajdonának megrongálása vandalizmus, nem pedig a szólásszabadság kifejeződése!" - fogalmazott.

Szerdán végül letartóztatták a férfit, aki a vád szerint összesen hat Teslát matricázott fel olyan képekkel, amelyeken Musk karlendítése látható.

A támadók egy hatalmas feszültségű villanyoszlopot gyújtottak fel, ami áramszünetet okozott, és emiatt le kellett állítani a termelést a Tesla Gigafactory-ban, amely Európa egyetlen Tesla-gyára. A grünheidei üzemet sürgősen kiürítették. Az akciót a Vulkan csoport, egy baloldali szélsőséges szervezet vállalta magára. Kijelentették, hogy céljuk az volt, hogy a valaha volt legnagyobb áramszünetet idézzék elő a Gigafactory-ban, és régi autógumikat gyújtottak fel annak érdekében, hogy ledöntsék a villanyoszlop fémszerkezetét. A csoport szerint a Tesla a "zöld kapitalizmus" és a "társadalom ellen irányuló totalitárius technológiai támadás" jelképe.

Nem sokkal később egy berlini belvárosi bevásárlóközpont előtt klímaaktivisták kék festékkel lepte el a Tesla bemutatótermét, sőt, az üzlet ablakait is e színnel borították be – számolt be róla a dpa hírügynökség.

A Merkur.de című német portál megszólaltat egy Tesla tulajdonost, aki arról beszélt, hogy az elmúlt hónapokban Münchenben is megváltozott az általános hozzáállás a Teslához .

A német lap szerint Berlinben a Tesla-sofőrök egy része már csak mélygarázsokban parkol, mert attól félnek, hogy megkarcolják vagy festékkel fújják le az autójukat.

Franciaországban egy héttel ezelőtt egy tucat Tesla autó vált lángra Toulouse közelében, a kár mértékét 700 ezer euróra becsülik. Az ügyészség szerint a tűzeset "semmiképpen sem volt véletlen". A gyújtogatók ügyesen lyukat vágtak a kereskedés kerítésébe, így tudtak bejutni. Március 4-én egy anarchista csoport a dél-franciaországi régióból magára vállalta a felelősséget a gyújtogatásért, amelyet a fasizmus elleni harcuk részeként azonosítottak.

Németországban a Tesla értékesítései februárban drámai mértékben, 76 százalékkal csökkentek az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Ennek hátterében valószínűleg az áll, hogy sok vásárló a vadonatúj Tesla Y érkezésére várt, azonban ez önmagában nem elegendő magyarázat egy ilyen mértékű visszaesésre.

Néhány elemző véleménye szerint Musk és Trump viszonya a cég szempontjából kedvezően alakulhat, amennyiben sikerül lazítani az önvezető autókra vonatkozó előírásokon, amelyek Musk szerint elengedhetetlenek a vállalat jövőbeni fejlődése szempontjából. Ugyanakkor a rendőrség aggodalmát fejezi ki az irányzatok fokozódása miatt, mivel félnek attól, hogy a Tesla ellen irányuló támadások következményeként előbb-utóbb súlyos sérülések történhetnek.

Related posts