Gigantikus fejlesztés Szentesen: egy jelentős magyar baromfiipari vállalat új üzemet létesít - Agro Napló.

A kormány kiemelt prioritásként kezeli az élelmiszeripart, amely jelenleg körülbelül 145 ezer ember megélhetését biztosítja. Az utolsó évtized során a szektorban összesen 287 jelentős beruházás valósult meg, mintegy 1400 milliárd forint értékben - tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A minisztérium legfrissebb tájékoztatása alapján a tárcavezető a Hungerit Zrt. legújabb beruházásának bejelentésén arról beszélt, hogy a magyar élelmiszeripari vállalat 35 milliárd forint értékben egy modern, automatizált csirkevágó- és feldolgozó üzemet épít Szentesen. A projekt megvalósításához az állam 9 milliárd forintos támogatást nyújt, ezzel hozzájárulva ötven új munkahely létrehozásához, valamint a brojlerüzem kapacitásának megkétszerezéséhez.
A szentesi beruházás révén a Hungerit exportteljesítményének növekedésére számítunk, ami hozzájárulhat a magyar élelmiszeripar általános exportteljesítményének jelentős fejlődéséhez.
- hangsúlyozta. Beszédében kiemelte, hogy a kormány kiemelt stratégiai ágazatként tekint az élelmiszeriparra, amely jelenleg mintegy 145 ezer embernek biztosít megélhetést. Az elmúlt évtized során 287 jelentős beruházást valósítottak meg az ágazatban, összesen 1400 milliárd forint értékben, amelynek eredményeként kilencezer új munkahely létesült. Rámutatott, hogy öt évvel ezelőtt a szektor termelési értéke 3800 milliárd forint volt, míg tavalyra ez már 6500 milliárd forintra ugrott.
Ebben a folyamatban az export kiemelkedő jelentőséggel bír, mivel a magyar élelmiszeripar tevékenységének 45%-a a külföldi piacokra irányul.
- jegyezte meg. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy Csongrád-Csanád vármegyében az utóbbi évtized során 1700 milliárd forint értékben született megállapodás a külügyminisztérium által indított beruházásokkal kapcsolatban. Emellett érintette az elmúlt évek kihívásait is, hangsúlyozva, hogy a világgazdaság komoly válságokkal nézett szembe, amelyek következtében drámai módon csökkentek a beruházások. Európa pedig az egyik legnagyobb áldozatul esett ennek a folyamatnak.
A zöldmezős beruházások világszerte 8 százalékkal estek vissza. Ugyanakkor Európában ez a szám, ez az arány 26 százalék (...) És ezeknek a gazdasági problémáknak, kihívásoknak a hatása a politikai életben is természetesen megjelenik. Ha megfigyelik, akkor nagyon régen volt utoljára olyan, hogy Európa két legnagyobb, legerősebb országa egyszerre süllyed kormányzati válságba
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország politikai stabilitása páratlan a térségben. Szavai szerint ennek a stabilitásnak is köszönhető, hogy tavaly hazánk a gazdaságtörténetében a második legjobb évet zárta a beruházások ösztönzése tekintetében.
2024 immár a második egymást követő esztendő volt, amikor a tízmilliárd eurós álomhatárt áttörték a beruházások. Több mint 4000 milliárd forintnyi, vagyis több mint tízmilliárd eurónyi beruházásról tudtunk megállapodást kötni, amelyek Magyarországnak 18,5 ezer új munkahelyet fognak jelenteni a közeljövőben és hogy Magyarország egy stabil, vonzó és biztonságos beruházási célpont, azt mutatja az a tény, hogy ezek a beruházások három földrész 19 országából érkeztek. Ugyanakkor magyar vállalatok még soha nem hajtottak végre annyi beruházást egy év alatt, mint a tavalyi esztendőben. Soha korábban olyan nem volt, hogy 23 magyar vállalattal állapodjunk meg nagyberuházás végrehajtásáról