Friedrich Merz visszakozott Brüsszel támogatásától: Németország nem áll ki Ukrajna csatlakozása mellett.

Friedrich Merz, aki Németország lehetséges jövőbeli kancellárjaként lép fel, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökeként egy vasárnapi interjú során kifejezte ellenérzéseit Ukrajna NATO- és EU-tagságával kapcsolatban. Ez a megnyilvánulás új politikai irányt sejtet a német, sőt akár az európai döntéshozatalban is, ami figyelemre méltó változásokat hozhat a kontinens politikai táján.
Merz véleménye szerint egy háborúval érintett ország, mint Ukrajna, nem lehet tagja sem a NATO-nak, sem az Európai Uniónak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az uniós csatlakozásra vonatkozó ígéret továbbra is érvényben van, és a jövőben lehetőséget biztosíthat Ukrajna számára a csatlakozásra, amennyiben a konfliktus véget ér - számolt be róla az Economx.
A CDU új vezetője, aki május 6-án lép hivatalba a szövetségi kancellári posztján, a Handelsblattnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy
Merz szerint a háború lezárása nélkül nem lehet teljes mértékben elősegíteni Ukrajna integrációját a nyugati szövetségekbe, és ebben a kérdésben Németország nem fog változtatni. Merz ezen kívül arról is beszélt, hogy az új német kormány, melyet a CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD alkot, az európai gazdasági és politikai viszonyokat alapvetően átalakító döntéseket hoz.
Az új koalíció célja ugyanis a gazdasági fellendülés, a bürokrácia csökkentése, valamint a migrációs politikák átalakítása. A legnagyobb gazdaságú EU-tagország vezetőjeként Merz arra számít, hogy a német közvélemény hamarosan érzékelni fogja az új intézkedések pozitív hatásait, és új politikai hangulat fog kialakulni az országban.
A német politikus ugyanakkor...
Merz szándéka, hogy egy transzatlanti szabadkereskedelmi egyezményt alakítson ki az Európai Unió és az Egyesült Államok között, amely lehetővé tenné a vámmentes kereskedelmet. E tekintetben Merz egyetértene Elon Musk amerikai milliárdossal, aki szintén a vámok eltörlését szorgalmazza a két fél közötti kereskedelemben. Mindkét politikai vezető abban a hitben osztozik, hogy egy vámmentes transzatlanti övezet jelentős előnyöket hozna mind az Egyesült Államok, mind az EU számára.
A CDU/CSU és az SPD koalíciós megállapodása számos olyan intézkedést tartalmaz, amelyek célja az illegális migráció visszaszorítása, a menekültügyi folyamatok felgyorsítása, valamint a biztonságos harmadik országokba való kitoloncolások előmozdítása. Ezen felül a kormány szándékában áll eltörölni a 2023-ban bevezetett ellátási lánc törvényt is, amely a vállalatok számára kötelezővé tette az emberi jogi és környezetvédelmi kockázatok kezelésére vonatkozó szabályokat.