Fico: Szlovákia nem folytatja Kijev háborús ambícióinak támogatását | Demokrata

A bejelentés a pénteki, feszültséggel teli találkozóra adott válaszként született meg a Fehér Házban. Ezen az eseményen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Donald Trump amerikai elnök és J.D. Vance alelnök együttműködésük részleteit kívánták hivatalosan is rögzíteni, különös figyelmet szentelve a Washington és Kijev közötti ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodásnak.
A megbeszélés feszültséggel telítődött, amikor Zelenszkij határozottan kifejezte, hogy Trumpnak a semlegesség helyett aktívabban kellene Kijev támogatására összpontosítania, különösen a Moszkvával folyó tűzszüneti tárgyalások közvetítésében.
Trump rövidre zárta a megbeszélést, hangsúlyozva, hogy Zelenszkij "nincs felkészülve" a béke megteremtésére. "A béke elérése a célunk. Nem áll szándékunkban olyan személyt keresni, aki megállapodik egy erős hatalommal, majd később nem köt békét, mert megerősödve érzi magát" - nyilatkozta az amerikai elnök a sajtónak a találkozó után.
„Szlovákia nem kívánja támogatni Ukrajnát sem anyagi, sem katonai szempontból a háború folytatásában. Ha más országok ezt választják, mi tiszteletben tartjuk döntésüket” - fogalmazott Fico szombaton a közösségi platformon.
A szlovák államfő kritikát fogalmazott meg Kijev nyugati támogatóival szemben, amiért "erővel való békéért" próbálnak megoldásokat keresni. Ezt a megközelítést irreálisnak tartja, és úgy véli, hogy csupán ürügyet szolgáltat az ellenségeskedések elhúzódásához.
"Ukrajna sosem fogja elérni azt az erőt, amely lehetővé tenné számára, hogy katonai pozícióból folytathasson tárgyalásokat." - hangoztatta.
Szlovákia azt fontolgatja, hogy a március 6-i EU-csúcs során "azonnali tűzszünetet" javasol, azonban ezt a kezdeményezést Zelenszkij és több uniós tagállam már előre elvetette.
Fico arra is figyelmeztetett, hogy az orosz gázszállítások korlátozása árt az európai iparnak, és az Ukrajnán keresztül Szlovákiába és Nyugat-Európába irányuló gáztranzit újraindítását sürgette.
"Jelenleg nem tapasztalható a gáz áramlása keletről nyugatra, azonban Ukrajna európai forrásokból pótolja a szükségleteit" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a helyzet "teljesen abszurd". Emellett hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának nyújtott uniós támogatás nem lehet kizárólag egyoldalú.
Miközben hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az EU védelmi képességeinek megerősítése, arra figyelmeztette az unió vezetőit, hogy vegyék figyelembe a konfliktussal kapcsolatos különböző álláspontokat. "Amennyiben a csúcstalálkozón nem adják meg a tiszteletet azoknak a véleményeknek, amelyek eltérnek a háború folytatásától, az Európai Tanács valószínűleg nem tud majd konszenzusra jutni az Ukrajnával kapcsolatos döntésekben" - tette hozzá.
Fico 2023-as hivatalba lépése óta markánsan megkérdőjelezte az EU Ukrajnával kapcsolatos politikai irányvonalát. Azonnal leállította Szlovákia katonai támogatását Kijev számára, és határozottan ellenzi a NATO-tagságra való törekvéseket, helyette béketárgyalások mielőbbi megkezdését sürgeti. Emellett éles kritikát fogalmazott meg az Oroszországgal szembeni uniós szankciókkal kapcsolatban, amelyeket hatástalannak és Európára nézve károsnak tart. Fico arra is felhívta a figyelmet, hogy elengedhetetlen lenne a Nyugat számára, hogy újra normális párbeszédet kezdeményezzen Moszkvával.