Felmérés eredményei: a tanév első két hónapja alatt a gyerekek tíz százaléka tapasztalt erőszakot.
Bukarest, november 20. /Agerpres/ - A Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének legfrissebb felmérése szerint a tanév első két hónapjában a gyerekek körében minden tizedik gyermek valamilyen formában erőszak áldozatává vált. Az adatokat szerdán tették közzé, és aggasztó képet festenek a fiatalok biztonságáról.
A november 13. és 17. között lebonyolított kutatás során összesen 1957 gyermek, akik hét és tizenhét év közöttiek, valamint 4788 szülő járult hozzá a felméréshez.
A szervezet legfrissebb tájékoztatója alapján megállapították, hogy az elemi iskolás gyerekek körében a bántalmazásos esetek előfordulása kétszer olyan gyakori, mint az általános iskolások esetében, és négyszeres a tinédzserekhez viszonyítva.
A szülők és gyermekek elmondása szerint az erőszakos cselekedetek leggyakoribb helyszíne az iskola (73,5 százalékban a gyermekek szerint és 87,7 százalékban a szülők szerint), majd a játszóterek következnek (13,3 százalék). A gyerekek szerint ugyanakkor az esetek 10 százalékát az online erőszak teszi ki, míg a szülők szerint csak 4 százalékát. Az esetek mintegy 70 százalékában egy ismerős gyermek (osztálytárs, iskolatárs, barát) az agresszor, 25 százalékában pedig egy ismeretlen gyerek. A gyerekek ritkán említették agresszorként a pedagógusokat, az esetek 3,8 százalékában, a szülők azonban ennél többször (8,1 százalék) - mutatott rá a szervezet.
A kérdésre, hogy a gyerekek kértek-e segítséget vagy beszéltek-e valakinek a történéseikről, a válaszadók egyharmada azt mondta, hogy egy felnőttnek sem mesélt az átélt eseményekről. Érdekes módon, amikor végül egy felnőtthez fordultak az esettel, a 10 esetből közel 9 alkalommal a felnőtt aktívan közbelépett a gyermek megsegítése érdekében.
A kutatások eredményei arra utalnak, hogy a fiatal korban tapasztalt erőszakos események jelentős hatással lehetnek az agy fejlődésére, a tanulási képességekre és az érzelmi kötődési mintákra. Az iskolai környezetben előforduló erőszak krónikus szorongást, depressziót, alacsonyabb tanulmányi teljesítményt és növekvő lemorzsolódási arányt okozhat. Továbbá, a gyermekek közötti erőszak normalizálódása felnőttkorban is agresszív viselkedésformákhoz vezethet – figyelmeztetett a szervezet hivatalos közleményében.
A "Mentsük meg a gyermekeket" program szerint az erőszaknak való kitettség súlyos következményekkel járhat, például krónikus traumák kialakulásához és társadalmi elszigeteltséghez vezethet. Ezen problémák súlyosbítják a helyzetet, ha a gyermekek biztonságérzetét figyelembe vevő, megfelelően működő támogató rendszer hiányzik. Ezzel szemben, ha időben beavatkozunk, jelentősen mérsékelhetjük a hosszú távú negatív hatásokat, így segítve a gyermekek egészséges fejlődését és integrációját a társadalomba.
A szervezet támogatja a gyermekvédelmi politikák bevezetését a gyermekekkel foglalkozó valamennyi intézményben (iskolák, sportklubok, napközi otthonok, egészségügyi központok, szociális, kulturális vagy oktatási szervezetek). Ki kell alakítani többek között 'egyértelmű és hozzáférhető' mechanizmusokat, amelyek révén a gyermekek jelenthetnek minden olyan helyzetet, amely miatt nem érzik magukat biztonságban. Ugyanakkor minden intézményben lennie kell egy gyermekvédelemmel felelős alkalmazottnak, illetve pontos és részletes eljárást kell kidolgozni és követni a felmerülő aggályok kezelésére és kivizsgálására - mutatott rá a szervezet. AGERPRES/( RO - szerző: Irinela VIŞAN, szerkesztő: Claudia STĂNESCU, HU - szerkesztő: VALKAI Krisztina)