Eurostat legfrissebb adatai szerint Romániában októberben az ipari termelés jelentős ütemben emelkedett, meghaladva az uniós átlagot.
Brüsszel, 2023. december 13./Agerpres/ - Az idei év októberében az euróövezet ipari termelése stagnált, míg az Európai Unió egészében átlagosan 0,3 százalékos növekedést mutattak a szeptemberi adatokhoz képest. Románia is azon tagállamok közé tartozott, amelyek kedvező növekedési eredményeket könyvelhettek el – derül ki az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala pénteken közzétett jelentéséből.
Az adatokat szolgáltató tagállamok közül a legfigyelemre méltóbb havi növekedések Írországban (5,7 százalék), Dániában (5,4 százalék) és Lengyelországban (3,5 százalék) történtek. Ezen kívül Románia ipari termelése, miután szeptemberben stagnált, októberben 0,4 százalékos növekedést mutatott.
Tavaly októberhez viszonyítva idén októberben az euróövezet ipari termelése 1,2%-kal, míg az Európai Unióban 0,8%-kal csökkent. Éves szinten Romániában 1%-os csökkenést tapasztaltak októberben, ami kedvezőbb helyzetet mutat a szeptemberi 3,8%-os visszaeséshez képest.
A román Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb jelentése alapján október hónapban, szeptemberhez viszonyítva, 6,2%-os növekedést mutatott az ipari termelés Romániában. E növekedés mögött a kitermelőipar 8%-os, a villamosenergia-, hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 7,9%-os, míg a feldolgozóipar 5,9%-os bővülése áll.
A szezonális és naptárhatások figyelembevételével készült adatok szerint 2024 októberében az ipari termelés 0,4 százalékkal emelkedett szeptemberhez viszonyítva. E növekedés hátterében a kitermelőipar 4,2 százalékos teljesítménynövekedése áll, míg a feldolgozóipar 0,3 százalékkal bővült. Ezzel szemben a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás terén 0,8 százalékos csökkenés tapasztalható.
Tavaly októberhez viszonyítva az idei tizedik hónapban a nyers adatok szerint 1,3 százalékkal nőtt, a kiigazított adatok szerint pedig 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában. AGERPRES/(RO - szerző: Constantin BALABAN, szerkesztő: Andreea MARINESCU, HU - szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)