A Katzenbach-ügy koronatanúja talán ellentmondásokba keveredett.
Napokig elhúzódó tárgyalások várnak ránk a Katzenbach-ügy végső szakaszában, a Fővárosi Törvényszéken. A volt MTK-s labdarúgó meggyilkolása kapcsán három gyanúsított áll a bíróság előtt, de a védelem szerint a meghallgatott koronatanú vallomása nem megbízható, mivel az állításait a saját kényelme szerint módosította, hogy jobban illeszkedjen a megváltozott körülményekhez.
Péntek délelőtt a Fővárosi Törvényszék dísztermében újabb fordulóval folytatódtak a perbeszédek a Katzenbach-ügy kapcsán. A tárgyalás során az ügyészség képviseletében dr. Blatnyák Zoltán a vádbeszédében megismételte a vádirat alapját és a kiszabott büntetésre vonatkozó javaslatát. A vádhatóság továbbra is életfogytiglani fegyházbüntetést követel mindhárom vádlott számára, akik az egykori MTK-s labdarúgó haláláért felelősek.
Az ügyész hangsúlyozta, hogy a vádirat elkészítése H. Attila, a korábbi vádlott és az ügy koronatanúja munkájának eredményeként jött létre. Kiemelte, hogy nem az a legfontosabb, hogy H. Attila mennyire szimpatikus, hanem hogy mennyire megbízható a vallomása. E kérdés megválaszolására törekedett pénteken H. László védője, dr. Zamecsnik Péter.
A védő napokon keresztül mondta védőbeszédét a bíróság előtt, amiben tételesen cáfolta meg H. Attila állításait. A férfi ugyanis az ügyvéd perbeszéde szerint többször is ellentmondásos állításokat tett, így nem tudott egyértelműen válaszolni arra, hogy mennyi pénzzel tartozott volna az Eclipse Zrt.-nek Katzenbach Imre, illetve akkor is problémába ütközött, amikor a gyilkosság megrendeléséről kellett nyilatkoznia.
Ha valaki őszinte, akkor bármikor, akár egy bírósági tárgyaláson, akár álomból ébredve is, mindig ugyanazt az igazságot fogja mondani. Ezzel szemben, aki hazudik, az mindig más és más verziót állít. Hogyan is tudhatta volna bárki, hogy pontosan mennyit kell ledolgoznia az adósságából, ha fogalma sincs arról, hogy mennyivel tartozik Katzenbach Imrének, és mennyit dolgozott már le eddig?
- tette fel a kérdést dr. Zamecsnik Péter, ezzel hangsúlyozva, hogy H. Attila nem volt képes következetesen megnevezni ugyanazt az összeget, a védő szerint pedig folyamatosan próbálta a saját álláspontjához igazítani azokat.
Ahogyan azt sem lehetett igaznak venni, hogy az ügy másodrendű vádlottja, Sz. Lajos a gyilkosság időpontjában szerezte be a puskáját, miközben azt már egy éve Curtis testvére használta. A tárgyalás során már korábban is szó esett H. Attila karakteréről és viselkedéséről, amiről egy szakértő osztotta meg véleményét. Az orvos három évvel ezelőtt vizsgálta meg az Eclipse-ügyben már elítélt férfi mentális állapotát, és arra a következtetésre jutott, hogy manipulációra hajlamos személyiség.
Rejtélyes viselkedés jellemzi, és valószínű, hogy saját érdekei érdekében nem oszt meg bizonyos lényeges információkat, amelyek hatással lehetnek a megbízhatóságára.
- válaszolta a szakértő az egyik védő kérdésére, majd H. Attila megjegyezte, hogy az elmeorvosban kialakult benyomás valószínűleg azért alakult ki, mert csak ezután ismerte el a nyomozóhatóságnak, hogy kapcsolódik az ügyhöz.
A vádiratban három személy áll a középpontban: az ügyben érintett Zrt. egyik vezetője, aki felbujtóként szerepel, valamint két végrehajtó, akik az emberölés elkövetéséért felelnek. A legfrissebb információk szerint a végrehajtókat közvetlenül megbízó 51 éves férfi ellen a főügyészség már korábban vádat emelt. Az iratokból kiderül, hogy Katzenbach Imre 2007-ben névlegesen átvette egy cég irányítását, tudatosan tisztában volt azzal, hogy a cég hamis tartalmú számlákat állít ki egy akkoriban neves Zrt.-nek. Az ő feladata volt, hogy a számlákért járó összeget készpénzben átvegye, majd azt visszajuttassa a Zrt. két vezetőjének - ebből az egyik már elhunyt, míg a másik a vádiratban felbujtóként van feltüntetve.
A labdarúgó azonban 2009 áprilisában az általa felvett ötszázmillió forintot nem juttatta vissza a Zrt. vezetőinek, hanem azzal külföldre távozott. Pár hónappal később a társaság két vezetője megtudta, hol bujkál, és hazahozatták. A cég vezetőit dühítette, hogy Katzenbach nem számolt el az elvitt pénz jelentős részével, ugyanakkor tartottak is tőle, mert túl sokat tudott róluk - írta a főügyész. Hozzátette: emiatt a két cégvezető a vád szerint elhatározta, hogy megöleti a férfit. Az emberölésre 2009 szeptemberének elején adtak megbízást egyik emberüknek, egy 51 éves férfinak.
A férfi elfogadta a megbízást, de a feladat végrehajtásához ő is segítséget kért; egy régi ismerősét kérte fel a focista megölésére. Az ismerős vállalta a feladatot, de cserébe ingyenes vadászati lehetőséget, valamint legalább hárommillió forintot követelt magának, és a maga mellé bevont másik végrehajtónak, aki szintén az ügy harmadik vádlottja lett. A vád szerint az 51 éves férfi 2009. szeptember 28-án a gyanútlan Katzenbachot gépkocsival Baranyajenő környékére szállította, egy előre kiásatott gödör közelébe, ahol már várták őket a két végrehajtó. Amikor a focista kiszállt az autóból, azonnal támadás érte, míg az 51 éves megbízó elhajtott a helyszínről.
A két vádlott közül az egyik erőszakkal leküzdötte a férfit, míg a másik brutálisan bántalmazta őt, ami végül a sértett halálához vezetett a helyszínen. Ezt követően a vádlottak a már előre kiásott gödörbe helyezték a holttestet, majd gondosan betakarták földdel.
A Fővárosi Főügyészség vádiratot nyújtott be a Fővárosi Törvényszékre, amelyben előre megfontolt, nyereségvágyból és aljas indokból elkövetett emberölés bűntettével vádolja a három gyanúsítottat. A főügyészség indítványozta, hogy mindhárom vádlott esetében életfogytig tartó fegyházbüntetést szabjanak ki. Emellett a sértett szállításáért felelős, 51 éves férfi ellen már egy korábbi eljárás keretében vádat emeltek a Fővárosi Főügyészség részéről.
Az áldozatot, a volt MTK-s labdarúgót az Eclipse-ügyben is körözték a hatóságok. A 2010-ben kirobbant ügyben az akkori Vám- és Pénzügyőrség sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy a 45 éves, sülysápi kötődésű Katzenbach Imre neve is felmerült az egyik céggel kapcsolatban. Ahogy akkoriban közölték, a férfi megalapozottan gyanúsítható volt bűncselekményben való aktív részvétellel, ugyanis mintegy félmilliárd forint került a bankszámlájára.
A hatóságok állítása szerint a 2005 és 2009 között lebonyolított, jelentős értékű informatikai eszközök, gépjárművek eredetiségvizsgálatára, valamint biometrikus útlevelek készítésére vonatkozó közbeszerzési pályázatok győztese, az Eclipse cég vezetése jogellenesen csökkentette a tízmilliárdos nagyságrendű árbevétel után fizetendő áfa összegét. Ennek következtében a vállalat több mint egymilliárd forintnyi adót mulasztott el. Az érintett férfi ekkor rejtélyes módon eltűnt, holttestét pedig 2020 őszén találták meg Baranyában. A rendőrség tájékoztatása szerint 2019-ben olyan információkhoz jutottak, amelyek arra utaltak, hogy a férfi emberölés áldozata lett.