Elvesztettük Lenkovics Barnabást, aki az Alkotmánybíróság korábbi elnökeként maradandó nyomot hagyott a jogi közéletben.

Életének 75. évében, hosszú és megpróbáltatásokkal teli betegség után távozott az élők sorából Lenkovics Barnabás, aki nemcsak az Alkotmánybíróság egykori elnökeként, hanem az állampolgári jogok országgyűlési biztosaként, egyetemi tanárként és a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagjaként is maradandó nyomot hagyott a magyar jogi és tudományos életben. Az Alkotmánybíróság (AB) csütörtöki közleménye szerint a nagyformátumú szakember elvesztése mélyen megérinti a közvéleményt.
Lenkovics Barnabás 1950. július 26-án látta meg a napvilágot a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Rakamazon. Iskolai tanulmányait a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnáziumban végezte, ahol sikeresen érettségizett. 1969-ben kezdte meg felsőfokú tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán (ELTE ÁJK), ahol 1974-ben summa cum laude minősítéssel zárta tanulmányait. 1974 márciusától 2012 augusztusáig az ELTE ÁJK Polgári Jogi Tanszékén oktatott, és pályafutása során 1992-ben kandidátusi fokozatot szerzett, ezzel a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagjává vált. 2000-től pedig egyetemi tanári kinevezést kapott, mely pozícióban tovább gazdagította a jogtudomány területét.
Az AB hivatalos weboldalán közzétett információk szerint Harmathy Attila és munkatársa, az ELTE ÁJK oktatói csapatának tagjaként, közösen tanították a polgári jog minden aspektusát, kivéve a szemináriumi keretek között oktatott öröklési jogot, egészen addig, amíg Harmathy Attila alkotmánybíróvá nem vált. Tanítványai nem csupán kivételes tudományos teljesítménye, hanem erkölcsi nagysága miatt is mély tisztelettel adóztak neki.
Több mint egyetemi tankönyv, jegyzet és közel száz tudományos publikáció szerzőjeként ismert, 2013-ban megjelent gyűjteményes könyve "Ember és tulajdon" címmel jelentős mérföldkő a szakmában. Fő szakterülete a polgári jog, különös figyelmet fordítva a dologi jogra, különösen a tulajdonjog és az emberi jogok összefonódására.
1996-ban az ELTE győri kihelyezett tagozatának Polgári Jogi Tanszékét vezetőként irányította, és ezt a szerepkört a Széchenyi István Egyetem megalakulása után is megőrizte, egészen 2015-ig. Ő volt az, aki a győri egyetemen a polgári jog oktatásának kereteit megalapozta és az oktatási program fejlesztéséért is felelt.
2001. július 1-jétől 2007. április 20-ig az állampolgári jogok országgyűlési biztosa volt, amely időszak alatt számos fontos ügyet és kérdést kezelhetett. 2007 márciusában az Országgyűlés döntése nyomán az Alkotmánybíróság tagjává választották, hivatalba lépve április 21-én. Később, 2014. december 1-jén, az Alkotmánybíróság elnöki posztjára is megválasztották, amely tisztséget 2015. február 25-től kezdődően töltött be. Alkotmánybírói és elnöki mandátuma 2016. április 21-én zárult le.
1994-ben a Trefort Ágoston-emlékéremmel ismerték el munkásságát, majd 2017-ben a Magyar Érdemrend Nagykeresztjét kapta meg, amely a kiemelkedő teljesítmények elismerését jelzi.
Az Alkotmánybíróság hivatalos weboldalán megemlékezett arról, hogy a szervezet jelenlegi és korábbi tagjai, munkatársai Lenkovics Barnabás személyében búcsúznak az Alkotmánybíróság egykori elnökétől. Ő volt az előadója számos jelentős alkotmánybírósági határozatnak, a polgári jog, különösen a dologi jogok kiemelkedő szakértője, valamint elkötelezett védelmezője az emberi jogoknak.
Lenkovics Barnabás elvesztése mély fájdalmat okozott számunkra, az AB közössége őt saját halottjának tekinti. A temetéssel kapcsolatos részleteket később fogjuk nyilvánosságra hozni.