Egy hátborzongató utazás a zabolátlan földi pokol mélyére - Amerika brutális, véres és undorító korszakát tárja fel a vadnyugat születése című mű. A történet sötét árnyakat vetít a múltra, ahol a kegyetlenség és a mocskosság uralkodik, és az emberi lélek


Peter Berg igazán kitett magáért! Egy lenyűgöző sztárgárdával vágott bele a történelem egy olyan korszakának bemutatásába, amelyet európaiként eddig alig ismertünk. Különleges és izgalmas utazás vár ránk!

A vadnyugat születése remek példa arra, amikor megfelelő szakemberek a tökéletes projekten dolgoznak együtt. Mark L. Smith neve nem sokaknak lehet ismerős. Ő írta a Leonardo DiCaprio nevével fémjelzett A visszatérő forgatókönyvét, de neki köszönhettük a remek Overlordot is.

Ritkán előfordul, hogy a cikk elején leleplezem a lényegét, de A vadnyugat születése egy izgalmas, brutális és véres kaland, amit egyszerűen nem szabad kihagyni!

Az alkotók sikeresen megnyerték Peter Berg rendezőt maguknak. Az igazat megvallva, eddig nem igazán vonzottak Berg filmjei; inkább csak egy korrekt iparosnak tartottam őt, akinek a munkáiban ritkán bukkan fel valami igazán figyelemreméltó. De talán nem teljesen igazságos, ha csak így ítélem meg, hiszen az utóbbi időszakban, például a 22 mérföld, a Mélytengeri pokol vagy A túlélő című filmek kapcsán, egyre inkább megfigyelhető nála a túlzásba vitt erőszakos realizmusra való erőteljes támaszkodás.

Itt is hasonló a helyzet: A vadnyugat megszületésére talán a legtalálóbb kifejezés tényleg az "őskori" (primeval) szó. Ez a korszak Amerika történetének egy brutális, véres és zord időszaka, tele olyan borzalmakkal, amelyeket sokan inkább csak szeretnének elfelejteni. Annyi szörnyűség történt, hogy a múlt árnyai még ma is kísértenek.

1857-et írunk, Utah államban járunk, ahol tetőzik a feszültség az őslakosok, az amerikai hadsereg és a mormon milícia között. Utahban ugyanis a megválasztott kormányzó Brigham Young (Kim Coates) nemcsak politikus volt, hanem a mormon egyház, az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyházának egyik vezetője és apostola.

Az Amerikai Egyesült Államok természetesen nem nézte jó szemmel a helyzet alakulását, ami miatt erős ellentétek keletkeztek. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a helyi őslakosokat ki akarták űzni otthonaikból, ráadásul az aranyláz vonzásában számtalan szerencsevadász árasztotta el a vidéket. Ez valóban egy anarchikus időszakot teremtett, ahol a feszültségek és a felfordulás mindennaposnak számítottak.

A történetünk Sara Rowell (Betty Gilpin) és fia, Davin (Preson Mota) kalandos útjával veszi kezdetét, amely a távoli Crook Springs felé vezet. Az út hosszú és fárasztó, ráadásul az időjárási viszonyok sem kedveznek nekik. Kényszerű megállójuk Fort Bridgerben, egy szőrmekereskedés központjában történik, ahol tragikus események következnek be: a kereskedés vezetőjét meggyilkolják, ami komoly fejtörést okoz számukra a további lépéseik terén. Ekkor találkoznak Jim Bridgerrel (Shea Whigham), a helyi kereskedővel, aki bemutatja őket Isaacnak (Taylor Kitsch), aki talán segíthetne nekik a céljuk elérésében. Azonban Isaac saját nehézségeivel küzd, így nem hajlandó vállalni a feladatot, ami újabb kihívások elé állítja az anyát és fiát.

Ez a kereskedőút igencsak kockázatosnak ígérkezett, ezért az utazók nagyobb csoportokba verődtek, hogy együtt induljanak útnak. Sara tudta nélkül azonban még két különös figura csatlakozott a társasághoz. Isaac, a gyanakvó férfi, titokban követte őket, mivel nyugtalanította a nő kalandja, és nem akarta, hogy bármi baj érje. Emellett egy néma indián lány, Two Moons (Shawnee Pourier) is elrejtőzött a kocsiban, a menekült, aki a csapat tagjaként, de láthatatlanul osztozott sorsukban. Tudom, hogy sok a név, de ezt le kell küzdeni.

Útjuk során, rögtön az első pihenőnél megtörténik a legrosszabb. A kocsikaravánok pihenőhelyére támadnak őslakosok és mormonok furcsa csapata, akik lemészárolják az egész 400 fős tábort. Az az elemi erőszak, pusztítás és szörnyűség, amit rendező a kamerán keresztül bemutat ezzel a közel 5 perces támadással, az elismerésre méltó.

Ez tényleg nem szórakozás az egész családnak. A zabolátlan vadnyugat se igazán jó kifejezés rá, itt mindenki a túlélésért harcol, átgázolva gyerekeken, nőkön, bárkin, aki az útjukban van. Semmi becsület, csak tisztán túlélés.

Térjünk ki az egyik legjobb dologra: a karakterek. Nem csak a színészek játéka elsőrangú, hanem itt mindenkinek jól definiált célja van, és értjük, amit el szeretnének érni. Főszereplőink bármi áron el akarnak jutni Crook Springsbe, mert ott él a férj, akiben a jövőbeni boldogulást látják. A mormon vezető terjeszteni akarja a vallását, akár saját népének vére árán is. Kapitányai pedig teljesítik apostoluk minden akaratát.

Jakob Pratt elhatározta, hogy mindenáron megkeresi azt a feleségét, Abisht, akit az indiánok raboltak el. Míg ő a felesége után kutat, Abisht a szenvedések súlya alatt összeroskadva vágyik csupán a nyugalomra, távol a körülötte zajló borzalmak világától. Az író mestersége révén ezek a karakterek szinte életre kelnek, és még a "gonoszok" cselekedeteit is képesek vagyunk megérteni. Őszintén hiszem, hogy ez Berg eddigi legkiválóbb rendezése. Az akciójelenetek nem csupán látványosak, hanem brutális intenzitással hatnak a nézőre, mintha egyenesen a gyomrába csapnának.

A színészek is nagyon jók, Betty Gilpin, már a 2020-as Vadászatban is nagyon vagány volt, de itt négyzetre emeli a kemény női főszereplő toposzát. Taylor Kitsch játszi könnyedséggel hozza a magányos, szótlan hős szerepét. Shea Whighamet én mindenben imádom, bár általában csak mellékszerepekben szokott brillírozni.

Bárkit emelhetnék ki a szereplők közül, de Jay Courtney teljesítménye különösen figyelemre méltó a rendkívül negatív karakterében. Egyébként, ha nem néztem volna meg a stáblistát, valószínűleg fel sem ismertem volna őt. A közel 40 éves színészre úgy tűnik, hogy egy jó 10-15 évet rátettek a szakáll és a kosztolt megjelenésével.

A Vadnyugat születése egy igazán különleges atmoszférát teremt, még ha néha nehéz is végignézni. A készítők nem rejtegetik a brutális valóságot: egy kemény, véres, erőszakos és aljas világot mutatnak be, tele mocskos titkokkal. Persze, nem minden tökéletes; a pátoszos monológok, különösen az amerikai hadsereg századosának szájából, néha zavaróak, és a karakterek cselekedetei is gyakran követhetetlenek. De mindezek ellenére a sorozat mégis a helyén van, és egy szórakoztató, szokatlan történetet kínál. Az amerikai történelem ezen szakasza iránti tudásunk, különösen európai nézőként, meglehetősen korlátozott – például nem voltam tudatában annak, hogy a mormonok milyen komoly kihívást jelentettek az amerikai hadsereg számára egy időben. Viszont szeretném hangsúlyozni, hogy nem tudom mindenki számára ajánlani; a sorozat megtekintése bizonyos érzékenységet igényel.

Gyakorlatilag egy horrorutazás története egy zabolátlan földi pokolban. De, aki ezen túl tud lépni, különleges kalandban lesz része. A vadnyugat születése mind a hat része magyar szinkronnal megtekinthető a Netflix kínálatában.

Related posts