Csőd Ambrózfalván: a település képtelen szociális tüzelőanyagot biztosítani lakóinak.
- Az adósságrendezés megkezdődött, a csődbiztossal november 29-én találkoztam először, egyelőre a fennálló helyzettel ismerkedett meg, nagy vonalakban felvázolta, hogy mire is lesz majd szüksége a következő egy-két hétre előre - mondta lapunk megkeresésére Nagy Szabolcs, Ambrózfalva polgármestere. A Csongrád-Csanád megyében fekvő település azzal került be a hírekbe, hogy a szeptemberben hivatalba lépett új településvezetés 80 milliós hiányt örökölt meg. Több mint 40 millió forintnak a közös hivatalt működtető Csanádalberti önkormányzatnál veszett nyoma. A pénzügyi helyzet rendkívül súlyos, ám a csődeljárás heteket csúszott, most azonban, a csődbiztos munkájának kezdetével elindult.
A Promenad.hu híradása szerint a Szegedi Törvényszék megállapította, hogy 2023 végén és 2024 elején több szabálytalan pénzmozgás történt Ambrózfalva és Csanádalberti önkormányzati számlák között. Az Ambrózfalva kincstári, közfoglalkoztatási és főszámláit "kiürítették" a Csanádalberti önkormányzat javára, és az így jogosulatlanul átutalt összeg meghaladta a 40 millió forintot. A Szentesi Városi Rendőrkapitányság jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást az ügyben.
A polgármestertől szerzett információk alapján Ambrózfalva napi működése jelenleg nem áll közvetlen veszélyben. Ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy bizonyos következményekkel számolnunk kell a jövőben.
- Fizetéseket tudunk adni, illetve a rezsit is tudjuk fizetni, a következő hónapokban legalábbis, ezen kívül azonban mindent vissza kell fogni, beleértve például a lakosság számára nyújtott támogatásokat is. A jelenleg hiányzó, több mint 80 millió forint közel fele az óvoda korábbi működéséhez köthető. További nagy részt tesz ki a Csanádalbertire szabálytalan utalással került összeg, ebből 5 millió forint a saját költségvetési forrásunk, mintegy 36 millió forint pedig pályázati pénz, amelyet értelemszerűen csak a megadott célra költhetünk, ha visszakerül, akkor is - közölte Nagy Szabolcs. Az óvodát még szeptemberben kellett bezárni a faluban, a gyerekek azóta a szomszédos településekre járnak át. Mint a polgármester kifejtette, az intézmény fenntartása a környező településekkel kötött társulásban működik, tagintézményekkel. Mivel a gyermeklétszám szinte mindenhol alacsonyabb az optimálisnál, a normatíva nem fedez minden költséget, ezért a településeknek saját költségvetéséből kell pénzt beletennie a társulásba. Ambrózfalva számára a folyamatos rekord alacsony gyermekszám miatt ez az utóbbi években már mintegy 10 millió forint plusz költséget jelentett.
- Nem kell ahhoz közgazdásznak lenni, hogy bárki belássa, ez fenntarthatatlan. Annak ellenére, hogy az elődöm pontosan tisztában volt minden évben a számokkal, nem vett erről tudomást, nem kommunikálta sem a lakosság, sem a képviselő testület felé, hogy ebből nagy baj lesz, nem vizsgált bármilyen más megoldást. Még 2024 elején sem, amikor már az előző évi fenntartáshoz kapcsolódóan több millió forinttal tartoztunk a társulásnak. Ez pedig az idei évben tovább nőtt, egészen addig, amíg a társulást vezető polgármesterek a választások után, de még a hivatalba lépésem előtt az óvoda feladatellátásának szüneteltetéséről döntöttek. A szüneteltetés jelenleg a 2024/25-ös nevelési évre vonatkozik, vagyis elviekben az óvoda 2025 szeptemberében újra kinyitható. Ilyen költségek mellett azonban ez nem fog menni, de több forgatókönyvet is vizsgálunk. Egyrészről azt, hogy valóban a lehető leggazdaságosabban működtették-e az intézményt - válaszolta kérdésünkre a politikus.
Az ambrózfalvai polgármester nyilatkozata szerint az elutalt összeget a rendelkezésre álló információk alapján a Csanádalberti önkormányzati hiányok rendezésére használta fel egy pénzügyi dolgozó. Az ügyben jelenleg rendőrségi nyomozás zajlik, és a felelősök felkutatása a hatóságok feladata. Az viszont tény, hogy a pénz átutalását egy olyan személy hajtotta végre, aki a Csanádalberti Közös Önkormányzati Hivatal alkalmazottja volt, és mindkét település bankszámláihoz korlátlan hozzáféréssel rendelkezett.
A rendőrség nyilvánvalóan nemcsak az érintett alkalmazottat, hanem a teljes Csanádalberti Közös Önkormányzati Hivatalot is alapos vizsgálat alá vonja a lehetséges további szabálytalanságok miatt. Az adott munkavállaló az önkormányzati rendszerben érvényes szabályok értelmében nem cselekedhetett volna ilyen önállóan, ám a jegyző többször is nyilvánosan elismerte, hogy rendszeresen felügyelet nélkül bízta rá a személyi igazolványát. Ezen kívül a polgármester saját jelszavát is átadta az alkalmazottnak az átutalások lebonyolításához. Ezáltal a munkavállaló korlátlan hozzáférést kapott, ami a helyi problémák “megoldására” szolgált, viszont közben a község pénzügyi helyzetét súlyosan veszélyeztette. Kérdéses, hogy honnan gondolta, hogy mindez nem fog napvilágra kerülni, de eddig a terve, ha nem is kifogástalanul, de működött, hiszen Csanádalberti továbbra is üzemel – igaz, ennek ára van: Ambrózfalva idén még szociális tüzelőanyagot sem tud biztosítani a lakosainak – tudtuk meg a polgármester szavait idézve.