Az állam csak abban az esetben juthat hozzá az 50 milliárd forinthoz Rákosrendező fejlesztésére, ha a projekt költségei legalább hatszorosan meghaladják ezt az összeget - számolt be a G7.

Aláírták a Rákosrendezőn megvalósuló mini-Dubaj 85 hektáros ingatlanának adásvételi szerződését. A magyar állam a területet nettó 50,9 milliárd forintért értékesítette az Egyesült Arab Emírségekben működő Eagle Hills-csoport számára.
Számok tükrében: Az Eagle Hills legfrissebb bejelentése alapján a helyszín fejlesztésére több mint 12 milliárd eurót, ami körülbelül ötezer milliárd forintnak felel meg, kívánnak fordítani. Ezzel szemben a Nemzetgazdasági Minisztérium által hivatkozott nemzetközi szerződés 5 milliárd euróban, azaz kétezer milliárd forintban határozta meg a minimum befektetési összeget.
Felülnézet: Az állam csak akkor szerezheti meg a terület teljes vételárát, ha a kapcsolódó közlekedésfejlesztésre 800 millió eurót (kb. 330 milliárd forintot) fordít. Ennek keretében felújítja a Rákosrendező vasúti megállóhelyet, kerékpáros-gyalogos tengelyt alakít ki a Rákos-patak mentén, továbbá megépíti a Nagy Lajos király útja és a Szegedi út összekötésére szolgáló felüljárót.
Valóban figyelemre méltó a 330 milliárdos összeg, hiszen a MÁV számára a kármentesítéshez szükséges 14 milliárd forint is hiányzott. Ezt az összeget az előző tulajdonos vállalta, és a munkálatokhoz előzetesen 24 hónapot terveztek. Azonban Lázár János közlekedési miniszter tervei miatt végül nem maradt elegendő forrás erre a célra.
Alulnézetből nézve a Grand Budapest környékén található Tatai úti MÁV-lakótelep is figyelemre méltó. A 27 lakásos telepen élők problémája közel egy éve tart, és az üresen álló lakásokra betörők is felfigyeltek. A vasúttársaság eddig nem tudott megállapodni két jogcím nélküli lakóval és négy céggel, amelyek közül néhány már bíróságra is vitte az ügyet.
Reakciók: A Fővárosi Közgyűlés korábban egyhangúlag támogatta azt a javaslatot, hogy a projekt területén minimum 25 hektár zöldfelületet meg kell őrizni, és 15 ezer megfizethető lakás építése is szükséges. Azonban az érvényesítés lehetősége jelenleg kérdőjeles, mivel a kormány a Grand Budapestet nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásként kezelte.
Mi vár ránk a jövőben? Lázár János korábban kijelentette, hogy az új városnegyed várhatóan 2030-ra elkészül. Azonban az adásvételi szerződésben meglepő módon a befejezés végső határidejeként 2039. március 13-át rögzítették.